Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Sodobne hiške na drevesih

Sredi norveških gozdov so zrasle sodobne različice hišk na drevesih, ki jih je zasnoval arhitekt Espen Surnevik iz Osla. Navdihnile so ga tako tipične ameriške brunarice kot tudi domišljijske hiške legendarnih risanih junakov Muminov, ki jih ustvarila finska pisateljica Tove Jansson.
5. 6. 2019 | 11:44
22. 10. 2024 | 07:09
2:55

Intervencija v gozdu

Hiške so v obliki črke A, postavljene pa na kovinsko strukturo. Zunanjost je obložena z matirano črno kovino. Kot pravi arhitekt Espen Surnevik, se je z materialom, ki ga je uporabil za izdelavo zunanjosti, poskušal nekoliko oddaljiti od gozdnate pokrajine in ustvariti kontrast nanjo. Hiške si je zamislil kot intervencijo v gozdu, a hkrati ni želel z njimi spreminjati podobe krajine. Prav tako je bilo pomembno, da po odstranitvi, za njimi ne ostane nobena sled.

Izbrani material hiškam daje svojstven značaj, s katerim je arhitekt poskušal pričarati vtis, da so to hiške, ki jih je naredil človek in so postavljene v naravo in ne, kot mnogokrat slišimo, da se zlijejo z okolico.

!!galerija!!


Vse na 40 kvadratih

Vsaka hiška v notranjosti meri 40 kvadratnih metrov, v njej pa lahko biva do šest ljudi. Dostop do hiške je po zavitih stopnicah, ki so v zunanjosti hiške, z njo pa povezane z manjšim mostom. V gozd so umeščene tako, da steklena stena prepušča dovolj svetlobe skozi ves dan, jo s tem delno ogreva in omogoča opazovanje narave in sončnega zahoda oz. opazovanje severnega sija.

V notranjosti iz lesa

Notranjost je pravo nasprotje kovinski in črni zunanjosti. V celoti je oblečena v naraven borov les, ki ga dopolnjuje kovina v črni barvi. Črna je tudi kuhinja. Vsaka hiška ima namreč manjšo kuhinjo, kopalnico, bivalni del in podest z dvojno posteljo. Druge postelje so skrite v stenah in se jih po potrebi izvleče. Oblika črke A hiškam daje višino (kar pet metrov) na sredini prostora, ki so jo izkoristili za podest, in kljub majhni kvadraturi občutek prostornosti.

Izdelavo sodobnih hišk na drevesih sta naročila Kristian Rostad in Christine Mowinckel, par, ki živi na bližnji kmetiji, gozd, kjer stojijo, pa je v njuni lasti. Naročnika sta želela unikatno arhitekturo, ki izhaja iz mitološke povezanosti lokacije, narave in norveških gozdov. Gre za hišice, ki so namenjene oddajanju gostom, željnim drugačnih počitnic, v tem primeru sredi divje norveške narave.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine