Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Teden arhitekture in prostora

S praznovanjem svetovnega dneva habitata se v ponedeljek, 3. oktobra, začenja Teden arhitekture in prostora, v okviru katerega se bo v mestih po Sloveniji zvrstilo okrog 40 dogodkov. Razstave, delavnice, predavanja, filmi in vodeni ogledi po arhitekturnih objektih so tisti, s katerimi želijo organizatorji širiti znanje in spodbujati sodelovanje v sistemu urejanja prostora. Častno pokroviteljstvo nad dogodki je prevzel predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk, ki bo v ponedeljek, 3. oktobra, v državnem zboru ob 10. uri odprl razstavo Trajnostna arhitektura po vsej Evropi.
18. 9. 2017 | 13:20
21. 10. 2024 | 22:21
3:10

V ponedeljek se bo Slovenija pridružila praznovanju svetovnega dneva habitata, ki so mu v Združenih narodih namenili prvi oktobrski ponedeljek in ga letos posvetili podnebnim spremembam ter njihovemu vplivu na mesta in na pogoje bivanja v njih. "Čeprav se v Sloveniji napovedi o podnebnih spremembah in migracijah zdijo komu neutemeljene, pa vremenske ujme, visoke poletne temperature, sušna obdobja in močni nalivi že vplivajo na kakovost bivanja v naših naseljih in opozarjajo prebivalce, politike, urbaniste, arhitekte in gradbenike, da se morajo rešitve prilagoditi novim okoliščinam. Podobno k spremembam pri gradnji, prenovah in urejanju mest nagovarjajo tudi potrebe po zmanjševanju zračnih emisij in energetski varčnosti," pravijo organizatorji ob dnevu habitata.

Svetovni dna habitata, ki je izvorno povezan z zagotavljanjem pravice do bivališča, je svetovna zveza arhitektov, UIA, obeležila kot svetovni dan arhitekture. Ta naravna povezava dveh praznovanj na svetovni ravni je postala tudi vzgib zato, da se v Sloveniji organizira Teden arhitekture in prostora ter tako poveže številne dejavnosti, ki so jih različne organizacije in ustanove sicer prirejale med letom. Namen združevanja dogodkov je, kot pravijo organizatorji, povečati njihovo privlačnost za obiskovalce, omogočiti več javnih posvetovanj in razprav, vse skupaj pa naj bi vplivalo na več znanja o urejanju prostora, o kakovosti gradnje in o izboljšanju kakovosti bivanja.

Razstavo Trajnostna arhitektura po vsej Evropi je pripravil Svet arhitektov Evrope (ACE) ob svoji 20. obletnici v sodelovanju z evropskim poslancem Friedom Brepoelsom in Fakulteto za arhitekturo in urbanizem katoliške univerze v Louvain-la-Neuve. Predstavlja 32 najboljših primerov trajnostne arhitekture v osmih različnih temah. Razstava bo v državnem zboru na ogled do 8. oktobra, potem pa se seli v Hišo arhitekture, kjer si jo bo mogoče ogledati do 21. oktobra 2011.

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine