V Begunjah na Gorenjskem bodo obnovili Plečnikov paviljon in senčnico

Spomeniško zaščiten paviljon in senčnica, ki sta v Begunjah na Gorenjskem delo arhitekta Jožeta Plečnika, že dlje časa propadata, sedaj pa se je Občina Radovljica odločila, da bo poskrbela za njuno zaščito in prenovo. Letos bodo izvedli najnujnejša dela, za nadaljnjo sanacijo pa so v pripravi načrti.

Po pol stoletja nejasnega lastništva, ko so si ga nad paviljonom Jožamurka in senčnico Brezjanko podajali država in občini Kranj ter Radovljica, se je letos v zemljiško knjigo kot lastnica zemljišča s paviljonoma vpisala matična radovljiška občina. Ta bo poskrbela tudi za prenovo lope in paviljona, ki je od leta 2005 opredeljen za kulturni spomenik državnega pomena.

"Občina Radovljica je Plečnikova paviljona prepoznala za pomembno dediščino in ker država ni naredila nič za njuno zaščito, smo se v občini odločili, da mi prevzamemo skrb zanju in ju saniramo," je povedal radovljiški župan Ciril Globočnik in dodal, da so se glede tega z državo dogovarjali kar sedem let. "V vsem tem času od ministrstva za kulturo ni bilo sredstev za zaščito in sanacijo paviljonov," je bil do odnosa države do kulturne dediščine kritičen Globočnik, ki je hkrati opozoril tudi na širši problem financiranja prenove kulturnih spomenikov.

200.000 evrov za sanacijo in obnovo

Globočnik predvideva, da bo občina v ureditev Plečnikovih stavb na vrtu graščine Katzenstein vložila okoli 200.000 evrov. Letos bodo obrezali krošnje dreves, ki segajo v paviljon, in izvedli najnujnejša popravila ostrešij, da bi preprečili nadaljnje zamakanje. Zaradi plazovitosti zemljišča je bil opravljen ogled paviljonov z geomehaniki, ki so izdelali predlog izvajanja geoloških opazovanj in raziskav. Občina bo na podlagi predloga naročila raziskave, ki bodo omogočile pripravo projekta obnove obeh objektov in oceno njenih stroškov. Občina bo nato predlagala zagotovitev ustreznih sredstev v proračunu.

(Foto: Dokumentacija MGML)

Župan je prepričan, da bosta obnovljena paviljona velika turistična obogatitev tako za Begunje kot za celotno radovljiško občino. "V Begunjah se zavedamo velike dediščine, ki nam jo je pustil arhitekt Plečnik," je povedal predsednik Turističnega društva Begunje Peter Kolman. "Želimo si, da se propadanje ustavi in da pride do popolne obnove tega kulturnega spomenika, ki ni pomemben le za Begunje ampak za celotno Slovenijo in Slovence," je izpostavil Kolman in dodal, da Plečnik že sedaj privablja ljudi v Begunje, ki se lahko pohvalijo z veliko naravne in kulturne dediščine.

Dvorec Kacenštajn ima status kulturnega spomenika državnega pomena

Celoten dvorec Kacenštajn, ki je bil zgrajen v 14. stoletju, današnjo podobo pa je dobil s prenovami v 16., 17. in 18. stoletju, ima status kulturnega spomenika državnega pomena. V njem od leta 1953 deluje psihiatrična bolnišnica. V delu kompleksa, kjer so bili med okupacijo zapori, pa je od leta 1961 urejen Muzej talcev.

Od graščine kostanjev drevored vodi k senčnici Brezjanki in razglednemu paviljonu s kapelico sv. Jožefa, ki je poimenovana tudi Jožamurka. Plečnik je načrte zanju izdelal v letih 1937 do 1939 po naročilu usmiljenk reda sv. Vincencija Pavelskega. V parku je urejeno tudi grobišče talcev in borcev druge svetovne vojne, ki ga je zasnoval arhitekt Edvard Ravnikar. Kipi Talca in Pripornika iz brona ter Talke iz kraškega marmorja pa so delo Borisa Kalina.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE