19. 4. 2018 | Besedilo: T. S. P.
prostorska inštalacija, Ivan Cankar, celje, Savinjsko nabrežje, obletnica smrti, književnost, srednja šola za gradbeništvo in varovanje okolja
VIDEO: Celjska prostorska inštalacija v poklon Cankarju
19. 4. 2018 | Besedilo: T. S. P.
prostorska inštalacija, Ivan Cankar, celje, Savinjsko nabrežje, obletnica smrti, književnost, srednja šola za gradbeništvo in varovanje okolja
V celjskem Mestnem parku so 100-letnico smrti Ivana Cankarja obeležili s postavitvijo prostorske inštalacije. S postavitvijo zidu – »sto klafter debelega, sto klafter visokega« (I. Cankar) – oziroma urbano knjižno omaro, skrito v zidu, Celjanom in ostalim sprehajalcem po Savinjskem nabrežju nudijo v branje na prostem celoten pisateljski opus Ivana Cankarja.
Navdih in izhodišče prostorske inštalacije je Cankarjeva farsa Pohujšanje v dolini šentflorjanski. Po več kot 100 letih je drama še vedno zelo aktualna. "Leta 1907 je bil zid metafora, danes pa je realnost", so še sporočili iz Šolskega centra Celje, Srednje šole za gradbeništvo in varovanje okolja.
Konstrukcija zidu (urbane omare) je lesena. V dolžino meri 14 metrov, v višino pa 2,5 metra. Širina ni enovita, znaša pa od 50 do 90 centimetrov. Izdelana je iz 55 črnih vlagoodpornih vezanih plošč dimenzij 125 x 250 centimetrov, ki so izrezane in obdelane s pomočjo CNC stroja.
Avtorica prostorske inštalacije je Tanja Barle, arhitektka in učiteljica na Srednji šoli za gradbeništvo in varovanje okolja, na kateri v programu gradbeni tehnik že drugo šolsko leto izvajajo module oblikovanja. Pri izvedbi projekta so se povezali z Osrednjo knjižnico Celje in knjižnico Šolskega centra Celje, ki sta prispevali knjige Ivana Cankarja. Dijaki poklicnega izobraževanja SŠGVO (zidar, tesar, suhomontažer in polagalec keramičnih oblog) so pod mentorstvom učiteljev v gradbenih delavnicah Janeza Kričeja, Srečka Drakslerja in Boštjana Cvelferja celotno leseno konstrukcijo izdelali in postavili sami.