Most stoji v vrzeli med znamenitima Plečnikovima tržnima lopama, na mestu, kjer je že njun arhitekt v 30. letih 20. stoletja predvidel monumentalno povezavo med tržnico in Petkovškovim nabrežjem s povezavo proti železniški postaji. Za most je bil že pred več kot 25 leti razpisan prvi javni anonimni natečaj. Pričujoči most je rezultat drugega natečaja, ki je bil s številno udeležbo izveden leta 2008, most pa zgrajen 2010.
"Most naj bi s svojo veliko površino predstavljal pomemben del ljubljanske tržnice. Njegova konstrukcija je namenoma subtilna. Prvič zato, da dopušča lepe poglede z Zmajskega mostu na Tromostovje in obratno ter drugič, da bi prostoru pod mostom dopustili kar največ svetlobe. Iz istega razloga sledi tudi odločitev oblikovalcev, da se stranska pasova velike mostne površine, ki jo nosijo jekleni okviri, izvede v steklu," pojasnjujejo v MAO.
Sestavni del mostu na strani ljubljanske tržnice je tudi prostor pod mostom, ki je povezan z dvigalom v Plečnikovi tržni lopi, kjer so umeščene javne sanitarije in dostop do predvidenega parkirišča pod tržnico. Ob mostu so znova zasajeni štirje topoli, ki jih je zasadil že Plečnik. Danes topoli prebadajo mostno ploščo in tako na daleč opozarjajo na navzočnost novega mostu.
Mesarski most je umeščen v središče nekdanjih mesarskih lop, zato ga, kot še dodajajo, zaznamujejo skulpture kiparja Jakova Brdarja, ki na svoj način pripovedujejo to zgodbo. Na Petkovškovem nabrežju most označuje velik kip Prometeja, na bronasti mostni ograji pa miniature namigujejo na dogajanje v tržnih lopah.