4. 4. 2018 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Aleksandra Zorko
Ženske, ki so zaznamovale slovensko arhitekturo, gradbeništvo in oblikovanje
4. 4. 2018 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Aleksandra Zorko
Ob sprehajališču na Krakovskem nasipu je na ogled arhitekturna razstava V ospredje: pionirke slovenske arhitekture, gradbeništva in oblikovanja, ki sta jo pripravila Center arhitekture in Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU.
"Razstava želi osvetliti življenje in delo spregledanega dela slovenskega arhitekturnega ustvarjanja, pomemben del "anonimne" in zamolčane evropske kulturne dediščine 20.stoletja, ki so jo ustvarile ženske, dejavne na področju arhitekture, gradbeništva, notranjega in industrijskega oblikovanja, krajinske arhitekture in urbanizma, ki so/veljajo za tradicionalne domene moških poklicev. Posvečena je pionirkam, prvim predvojnim in povojnim generacijam ustvarjalk, ki so aktivno sodelovale pri snovanju, oblikovanju in označevanju prostora svojega časa," lahko preberemo ob razstavi, katere avtorji so Helena Seražin, Andraž Keršič in Špela Kuhar.
Predstavljena so dela dvajsetih ustvarjalk, od diplomantk arhitekta Jožeta Plečnika do povojnih generacij, ki so študij zaključile pri arhitektih Edvardu Ravnikarju in Edu Mihevcu. To so Darinka Battelino, Alenka Kham Pičman, Janja Lap, Sonja Lapajne Oblak, Dana Pajnič, Lidija Podbregar, Barbara Rot, Olga Rusanova, Erna Tomšič, Mojca Vogelnik, Vladimira Bratuž, Majda Dobravec Lajovic, Mgada Fornazarič Kocmut, Marta Ivanšek, Nives Kalin Vehovar, Juta Krulc, Seta Mušič, Dušana Šantel Kanoni, Gizela Šuklje in Branka Tancig Novak.
Na razstavi tako izvemo, da je bila Gizela Šuklje prva diplomirana arhitektka pri Plečniku, da je bila Sonja Oblak Lapajne prva diplomirana gradbenica v Sloveniji, Olga Rusanova, ki se je ukvarjala z notranjo opremo in industrijskim oblikovanjem, prva profesorica na ljubljanski fakulteti za arhitekturo, Darinka Bettelino pa prva doktorica znanosti s področja gradbeništva v nekdanji Jugoslaviji.
"Bile so neme spremljevalke v senci poklicno bolj uveljavljenih in znanih profesorjev, sodelavcev, očetov ali soprogov, tako da je še danes težko določiti njihov dejanski delež v snovanju in realizaciji prenekatere slovenske arhitekturne mojstrovine. Izbrana dela tako predstavljajo pomembnejše projektne stvaritve prvih generacij slovenskih ustvarjalk, ki jih je, upoštevajoč čas, razmere in vlogo ženske v času nastanka, treba gledati in ocenjevati z drugačnimi merili kot sicer," še pravijo ob razstavi, ki je nastala na osnovi cikla razstav z naslovom V ospredje, predstavljenih v letih 2016 in 2017 v galeriji Dessa. Na ogled je do 8. aprila 2018.