Povezovalna energija profesorja Borisa Podrecce je za slovensko arhitekturo velika pomena, so zapisali na spletni strani ZAPS. »Različne generacije arhitektov je sprejel v svojem ateljeju na Dunaju, kjer so z njim sodelovali in si tako širili obzorja. Njegova odprtost za sodelovanje je številnim arhitektom omogočila vstop v širši mednarodni okvir. Tako je slovenski arhitekturi in šoli za arhitekturo dal veliko priložnosti, da se na podlagi svojih posebnih značilnosti in tradicije uveljavita v svetu,« so navedli. K zaslugam štejejo tudi veliko razstavo o arhitektu Plečniku leta 1987 v pariškem centru Georges Pompidou. Med Podreccinimi odmevnejšimi projekti pa so Tartinijev trg v Piranu, prenova Obalnih galerij, poslovna stavba Primorja v Ajdovščini (danes stavba podjetja Pipistrel), Medicinska fakulteta v Mariboru, Hotel Mons v Ljubljani, Mestni trg v Idriji, Vila Urbana in Žitna brv nad Ljubljanico.
Platinasti svinčnik, ki pa podelijo članu ZAPS za obsežni opus in vrhunske dosežke na področju arhitekture, krajinske arhitekture in prostorskega načrtovanja, bosta prejela dr. Ana Kučan in Uroš Birsa. »Ana Kučan je krajinska arhitektka z izjemno bogatim opusom, ki razkriva očiten oblikovalski talent, akademsko širino in družbeno odgovornost. Njena dela so prepoznavna po poglobljeni in hkrati izčiščeni oblikovalski misli in slogu ter deležna številnih domačih in mednarodnih nagrad, priznanj in vabil k sodelovanju,« so zapisali na ZAPS. Med njenimi odmevnejšimi projekti (zasluge pogosto dosega v soavtorstvu z Luko Javornikom, soustanoviteljem Studia AKKA, in s kolegi arhitekti) pa so krajinska ureditev Nordijskega centra Planica in razstava Vsi odtenki zelene: All Shades of Green v Slovenskem paviljonu na arhitekturnem bienalu v Benetkah.
Uroša Birso, Ravnikarjevega učenca in njegovega nekdanjega sodelavca, po mnenju ZAPS odlikujejo spoštljiv odnos do kulturne dediščine iz različnih obdobji, občutljivo umeščanje novih objektov v prostor in požrtvovalno zavzemanje za stroko in njene vrednote. »Posebno pozornost si zaslužijo njegove prenove pomembnih historičnih objektov, med katerimi je treba izpostaviti prenovo hotelov Slatina, Styria, Strossmayer in Grand hotel, rekonstrukcijo in dozidavo hotela Donat v Rogaški Slatini, hotela Toplice na Bledu in hotela Palace v Portorožu (skupaj z Goranom Čalo). Med njegova pomembnejša dela šteje tudi celovita prenova gospodarskega razstavišča v Ljubljani, kot pomembne kulturne dediščine iz obdobja moderne. Najodmevnejši projekti v zadnjem času so rekonstrukcija nekdanje trgovine Centromerkur (danes palača Emporium) v centru Ljubljane, prenova Narodne galerije v Ljubljani in rekonstrukcija trgovskega objekta Globus v Kranju v centralno knjižnico v sodelovanju z Majdo Kregar,« so še navedli.
Zlate svinčnike za odlično izvedbo so prejeli trije projekti. Arhitekturni biro Enota je z obnovo zdravstvenega doma Velenje obstoječo stavbo spremenil v objekt z novo, sodobno zunanjostjo in hkrati energetsko učinkovito fasado. Paln B, Bruto, Studio Botas, prostoRož in Trash design so zlati svinčnik prejeli za celoten projekt Regijski center za ravnanje z odpadki v Ljubljani , ki ga sestavljajo arhitekturna infrastruktura, dosežena tehnična izvedba in krajinsko oblikovanje učne poti na samem odlagališču. »Materinski dom Ljubljana pomeni odlično realizacijo posebej specifične arhitekturne naloge družbenega pomena. Načrtovanje in graditev materinskega doma je zelo posebna in občutljiva naloga, katere glavni cilj je, da bi se zlorabljene ženske in otroci v hišni skupnosti od samega začetka počutili dobro in domače,« so o tretjem nagrajencu, Jereb in Budja arhitekti, zapisali na ZAPS.
Zlata svinčnika s področja prostorskega načrtovanja sta bila podeljena podjetjema Locus, za študijo plovnosti reke Ljubljanice, in Atelje Ostan Pavlin, za urbanistične zasnove za južni del Novega mesta.