Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

5G prinaša spremembe tudi na področju pametnih domov

Peta generacija brezžičnih omrežji (5G) bo ključna za razvoj pametnih naprav, interneta in avtonomnih vozil, velik vpliv pa bo imela tudi na področju naprav za pametne domove. Stanovitejše in hitrejše omrežje naj bi odpravilo težave, ki se občasno pojavljajo pri pametnih ključavnicah, pametnih stikalih in drugih napravah v pametenem domu.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
11. 11. 2018 | 09:59
22. 10. 2024 | 04:51
1:59

Pričakovana hitrost omrežji 5G naj bi presegala hitrosti do 150 megabitov na sekundo (v teoriji, v praksi pa med 10 in 50 megabitov na sekundo). V najboljših razmerah naj bi bile teoretično možne hitrosti do nekaj sto megabitov na sekundo. Omrežje naj bi bilo stanovitejše in bo zagotavljajo nemoten dostop do spleta tudi pri zelo velikih hitrostih premikanja uporabnika.

Proizvajalci naprav za pametne domove o peti generaciji brezžičnih omrežji še nočejo govoriti. Prednosti 5G vidijo predvsem v lažjemu povezovanju naprav v omrežje. Njihov odziv pa je v splošnem precej medel v primerjavi z drugimi v svetu tehnologije, ki 5G pričakujejo z odprtimi rokami. Hitrejše in stanovitejše omrežje bo namreč odprlo poslovne priložnosti na področju avtonomnih vozil, pretakanju vsebin in obogateni resničnosti.

5G naj bi izboljšal delovanje pametnih naprav za domove, predvsem tistih na področju varovanja doma. Zaradi večje hitrosti bo uporabnik, ki bo imel doma postavljene varnostne kamere, hitreje obveščen o nenavadnem dogajanju v okolici njegovega doma. Poleg tega pa bodo baterije zdržale dlje, saj naj bi jih hitrejše delovanje brezžičnega omrežja manj obremenilo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine