Prenova 65 kvadratnih metrov velikega stanovanja je po besedah arhitekta Igorja Marasovića obsegala tako posege v inštalacije in obloge kot tudi posege v tlorisno zasnovo. Tako so v celoti prenovili strojne in elektro inštalacije, zamenjali talne in stenske obloge, odstranili preklade nad vrati ter na novo obdelali vse stene in stropove. Nekoliko se je spremenil tudi tloris stanovanja.
Odprt in sodobnejši tloris
"V tlorisno zasnovo stanovanja smo posegli tako, da smo z odstranitvijo sten združili kuhinjo in jedilnico z dnevno sobo, porušili steno, ki je ločevala manjšo shrambo in jo nadomestili z vgradno omaro ter se odpovedali notranjemu balkonu, ki je nekoč povezoval stanovanje z zunanjim balkonom. Tako smo zagotovili več bivalne površine ter bolj odprt in sodobnejši tloris," pojasnjuje Marasović.
Pri snovanju interierja niso imeli večjih težav, saj se je po preučitvi statike bloka izkazalo, da se pozicije nosilnih in nenosilnih sten ujemajo z njihovo vizijo prostorov. Interier je po besedah sogovornika zasnovan kot zatočišče pred obilico vizualnih impulzov, s katerimi se srečujemo na vsakem koraku: umirjeno, skromno, nenastopaško. "Želeli smo se izogniti minljivim modnim trendom in ustvariti interier, ki bo skladen z dušo bloka, v katerem se nahaja in ki šteje že zrelih 60 let," pravi arhitekt in dodaja, da je to narekovalo tudi izbiro materialov in barv, kot so beljen hrast, kamen, črna kovina … "Talne in stenske obloge iz keramike Ceppo di Gre smo izbrali zaradi asociacije na teraco, ki se nahaja v skupnih prostorih bloka. Prav tako so vse ograje na stopniščih kovinske in barvane v črno, hrast pa je povezovalni element, ki je celotnemu interierju dodal potrebno toplino in domačnost," še pravi arhitekt.
Pohištvo je zasnovano v obliki vgradnih omar in stenskih oblog. V teh omarah se po besedah arhitekta poleg shranjevalnega prostora skrivajo tudi vrata, klimatska naprava, hladilnik, pomivalni stroj, bojler ...
!!galerija!!
Črni poudarki
V stanovanju izstopajo črni elementi (svetila, kamin, regal), ki so zasnovani kot poudarki v prostoru. To vlogo ima zlasti osrednji odprt regal, ki se s po višini nastavljivimi policami prilagaja potrebam uporabnikov. Ker je regal predviden za hranjenje osebnih predmetov, kot so knjige, revije, gramofonske plošče, umetnine, spominki, se po besedah arhitektka lahko z zamenjavo predmetov spremeni tudi značaj stanovanja, ki se tako prilagodi uporabniku. Središče osrednjega prostora pa je "lebdeča" miza, ki ima namesto klasičnih lesenih ali kovinskih nog neopazno stekleno podporo.
"Večina obiskovalcev označi slog stanovanja in opreme za minimalističen, vendar menim, da to ne drži. Minimalizem je lahko še veliko bolj izčiščen vseh barv in oblik. Interier črpa navdih v modernizmu, tudi minimalizmu, skandinavskem designu ... Na nek način je posledica vseh omenjenih vplivov ter našega pristopa k oblikovanju in razumevanju prostora," opiše arhitekt slog opreme, ki je nastal v stanovanju. Ta je hkrati tudi showroom biroja, ki ga vodita skupaj s partnerko in soustanoviteljico Gajo Brulc. "Želela sva ustvariti stanovanje, ki je lahko hkrati showroom. Prostor, ki strankam približa rezultat zgoraj omenjenih pristopov k oblikovanju in v katerem se hkrati tudi sama odlično počutiva," dodaja arhitekt.