V okrasnem vrtu lahko sadimo gladiole za cvetenje v jesenskem času, vrtnice pa moramo še naprej škropiti proti črni listni pegavosti, ki je njihova najpomembnejša bolezen. Cvetove odrežemo, takoj ko odcvetijo, podobno velja tudi za večino drugih cvetočih okrasnih rastlin.
Rastline v posodah so v nasprotju s prosto rastočimi popolnoma odvisne od naše oskrbe. Zato je zalivanje in gnojenje zelo pomembno za njihovo rast, pri tem pa ne smemo pretiravati, da se zaradi preobilne moče ne ustvarijo razmere za razmnožitev gniloživk. Te lahko načnejo koreninski sistem, kar se pokaže na listju in s slabšim cvetenjem.
Če so listi balkonskega cvetja obgrizeni, škodljivca pa ne moremo odkriti, so za to krive zelene gosenice. Te se čez dan potuhnejo, ponoči pa prilezejo iz svojih skrivališč, zato svetilko v roke in jih presenetimo. Srebrnkasto moten videz listov je posledica sesanja majcenih pršic, ki imajo ob topli steni idealne razmere za razmnoževanje. S kemičnimi sredstvi jih škropimo dva- ali trikrat na osem dni, z naravnimi pa vsak tretji dan in vztrajamo vsaj dva tedna.
Junijsko dogajanje na vrtu je pestro, domači pridelek pa je tisto, kar odtehta ves vloženi trud. Pestro pa je tudi zaradi škodljivcev in bolezni, ki jih moramo še pravočasno ustaviti.