Luksuzni bunkerji za najbogatejše Zemljane

5. 7. 2020 | Besedilo: T. S. P.

bunker, zaklonišče, beton, jeklo, notranja oprema, luksuz

Bunkerji za bogataše niso videti sivi, iz jekla in betona, s siromašno notranjo opremo. Zaklonišča imajo etaže, prostorne spalnice, bazene in celo naravno svetlobo.

Ob besedi bunker marsikdo najprej pomisli na betonsko sobo s pogradi, odejami in konzervami na policah. Čeprav se misel o pogubni svetovni vojni zdi precej fantastična, v času hladne vojne ni bila tako zgrešena. Številni bunkerji in zaklonišča, ki so jih zgradili v tistem času, se močno razlikujejo od sodobnih – ki jih, verjeli ali ne, še vedno gradijo.

Ogromno gradbenih in nepremičninskih podjetij se srečuje z zahtevami strank po objektih, kjer se bodo lahko zavarovali pred zunanjim svetom (vojni, pandemiji, asteroidu). A ker si tovrstne dodatke lahko privošči le 1 odstotek prebivalstva na svetu, so sodobni bunkerji daleč od sivine, železa, betona in pridiha militarizma. Med njimi naj bi bili predvsem upravljavci finančnih skladov, športni zvezdniki in tehnološki veljaki (Bill Gates naj bi imel zaklonišča na vseh svojih posestvih po svetu).

Lastnik teksaškega podjetja Rising S Company, specializiranega za gradnjo bunkerjev in zaklonišč, Gary Lynch, je za CNN izpostavil, da so leta 2016 zaznali kar 700-odstotno povečanje povpraševanja glede na leto poprej, od izvolitve Donalda Trumpa pa se je v splošnem povpraševanje povišalo za 300 odstotkov. Njihova jeklena zaklonišča, narejena za več generacij, lahko shranijo za leto dni hrane in brez poškodb preživijo najhujše potrese.

Novodobna zaklonišča so samooskrbna na področju energije, imajo sistem za prečiščevanje vode in zraka ter celo hidroponske vrtove. Zaklonišča so opremljena z modernim pohištvom in celo ponujajo vse dobrine, ki jih lahko najdemo v manjšem mestu: gledališče, šolo, zdravstveni dom, spa in telovadnico. Cene naj bi se gibale od 22000 evrov za osnovno opremo zaklonišča pa vse do 177 tisoč za tista, najbolj luksuzno opremljena.

»Večina naročnikov tovrstnih zaklonišč je lastnikov jaht, vil in dvorcev. Njihov okus je zelo izdelan in zato točno vejo, kaj si želijo,« je povedal eden izmed podjetnikov, ki ponuja izgradnjo bunkerjev za bogataše. Številna zaklonišča so narejena tako, da ustvarjajo nekakšne podzemne skupnosti. Na Češkem je znan The Oppidum, ki je bil sicer zgrajen leta 1984, danes pa je več kot 7000 kvadratnih metrov nepremičnine pod zemljo urejene za tiste z največ pod palcem. Zaklonišče ima vrt, bazen, spa, kino in vinsko klet.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE