»Moramo se zavedati, da je narava ustvarila letne čase in znotraj njih tudi najlepše okrasje. Kaj je lepšega od z ivjem ali snegom pokritega zimzelenja ter rdečih jagod božjega drevca? Ljudje v tem pogledu samo izpolnjujemo svojo potrebo, da bi se čim bolj približali naravi, saj nam narava daje tako navdih kot materiale, da jo lahko nato po svoje interpretiramo,« je na pomembno dejstvo opomnil Rok Globokar, vodja maloprodaje v cvetličarni Gardenia Ars Florae.
Po njegovih besedah gredo smernice v cvetličarstvu oziroma aranžerstvu, tudi pri adventu, božiču in novoletni krasitvi, navadno v korak s smernicami na drugih področjih, tudi v modi. Letos so v aranžmajih bolj modni različni odtenki sive oziroma kovinskih tonov, steklene strukture ter razkošni materiali, kot sta volna in žamet. Po drugi strani pa vsi plodovi iglavcev, listavcev in drugega rastlinja, deli nežive narave, kot so kamni, ter užitni plodovi, ki jih običajno uporabljamo pri kuhi in pripravi sladic, torej od janeža in cimeta do nageljnovih žbic. Zato je v svoji preprostosti lahko izjemno bogat tudi venček iz rjavih storžkov,« je ob pogledu na temno rjav venec z grobo strukturo in rdečo pentljo pristavil Globokar.
Končni izdelek je rezultat želja naročnika, smernic, usklajenosti z interierjem ter ravnotežja med sodobnim in tradicijo. Kakor opaža sogovornik, je pika na i predvsem pridih domačnosti, saj si v dneh pričakovanja želimo predvsem topline. Minili so tudi časi umetnih smrekic, na drugi strani pa še vedno vztrajajo tiste, ki posnemajo obliko pravih, a so iz drugih, predvsem naravnih materialov. V Gardenii so letos izdelali takšne iz borovih storžev, kar cvetličarke opisujejo kot precej mukotrpno delo, saj groba luskinasta struktura hitro razkrije tudi napake.
V cvetličarni Emporia so novoletne jelke sestavili že iz vseh mogočih materialov, pred nekaj leti celo iz žita. Okrasili so jih s pentljami v karo vzorcu ter drugimi primernimi okraski, vendar kakor pravi lastnik Tomaž Smrtnik, zanje ni bilo posebnega zanimanja, kar pripisuje morda celo preveč drzni zamisli.
Zaradi zasičenosti z vsem mogočim se vračamo k naravi, zato bodo v Emporii letos uporabili predvsem nordijske jelke, s katerih ne odletavajo iglice, okrasili pa jih bodo z oreščki, storži in trakci, tudi v klasični rdeče-beli kombinaciji. Tomaž Smrtnik je prepričan, da je enako razkošen kot aranžma v svetlečih se zlatih tonih lahko venec iz smrekovih vejic in ene same sveče, saj je že smrečje tako bogato, da bolj ne bi moglo biti. »Najpomembnejše pri novoletnem krašenju je, da nam zbuja prijetne občutke. Res je, da so izdelki vse bolj umirjeni in v premišljeno zloženih barvnih kombinacijah,« je svoje izkušnje strnil sogovornik, ki v zadnjih letih opaža, da ljudje kupujejo adventne vence kar ves mesec, celo po božiču. Četudi je tradicionalna adventna barva vijoličasta, jo izbere le malo ljudi. Bolj se ravnajo po tem, kaj jim je všeč in kaj se najbolj poda v njihov dom.
»Vedno znova se trudimo ustvariti nekaj posebnega, a sestavine ostajajo enake. Tu in tam se pojavijo predvsem novi načini obdelave materialov, kot je pobeljen videz lesa in orehov, posnežen videz ... Za novoletne aranžmaje moraš imeti oči odprte vse leto, da tako postopoma nabiraš stvari. Januarja pa je na vrsti že božični sejem za prihajajočo sezono. Ker se v izdelek, s katerim okrasimo dom ob koncu leta, vloži veliko časa in je tudi precej dolgo v uporabi, je navadno izdelan iz trajnejših, suhih materialov,« je povedal Smrtnik, ki opaža, da nekateri isti venček uporabljajo tudi več sezon zapored. Rezano cvetje praviloma vstavi samo v tiste božične in silvestrske aranžmaje, ki morajo delovati še posebno žlahtno in so namenjeni bolj kot ne enemu slavnostnemu dogodku.
Zdaj v večini cvetličarn pripravljajo aranžmaje z eno svečo v sredini, aražmaje brez sveč, vence za vhodna vrata, podolgovate aranžmaje, sestavljene smrečice iz različnih naravnih materialov, stekla ... V njih je poleg zimzelenja vpleteno še vse mogoče: od evkaliptusovih plodov, janeža, cimeta, žbic, listkov, lišajev, gob, korenin, vej, lotosov, cvetov artičok, orehov, plodov ingverja in tilancije do biserov, steklenih korald, novoletnih kroglic, kar predvsem kaže bogastvo detajlov, in ne toliko barv. Oba sogovornika opažata, da so še vedno zelo priljubljene tudi božične zvezde, ki so večna klasika, le da dandanes obstajajo v vedno več odtenkih.