Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Notranjost: Mestno življenje

Zaha Hadid in Marco Piva sta svetovno znani imeni arhitekture in oblikovanja, ki sta zaznamovali prestižno milansko stanovanje. Sodoben in eleganten dom uokvirjata brezčasen dizajn in družinska dediščina: starine, umetniška dela in perzijske preproge.
Foto: arhiv studio Marco Piva
Foto: arhiv studio Marco Piva
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 15:28
6:10

Na območju nekdanjega sejmišča v Milanu so pred nekaj leti začeli graditi ambiciozen stanovanjsko-poslovni kompleks City life, delo treh svetovno priznanih arhitekturnih birojev, ki jih vodijo Zaha Hadid, Arata Isozaki in Daniel Libeskind. Studio Zahe Hadid je med drugim zasnoval sedem stanovanjskih blokov, visokih od pet do štirinajst nadstropij, ki so jih v začetku tega leta dokončali in odprli za stanovalce. Lastniki enega izmed stanovanj z značilnimi arhitekturnimi potezami Hadidove so za zasnovo notranje opreme najeli italijanskega arhitekta in oblikovalca Marca Pivo in njegov studio. V kar 230 kvadratnih metrih velikem stanovanju so želeli dve večji spalnici s kopalnicama, posebno sobo za gospodinjsko pomočnico in studio, ki ga bodo uporabljali tudi kot sobo za goste. Ker je lastnik ljubitelj glasbe in kuhanja, so morali arhitekti pri oblikovanju kuhinje in dnevnega prostora upoštevati tudi ta dva hobija. Seveda je bil v ospredju izbor barv in materialov, ki naj bi ustvaril sodoben in brezčasen dom brez vpadljivih barv ter s poudarkom na funkcionalnosti. Lastniki so si želeli pohištvo italijanskih blagovnih znamk, ki slovi po kakovosti in lepem dizajnu in ki hkrati ne bi preglasilo starinskih kosov, ki so družinska dediščina in so jih želeli prenesti iz prejšnjega stanovanja.

Zasnova osrednjega, dnevnega prostora, ki je povezan z dvema terasama, izhaja iz družabne funkcije. Družina ga uporablja za sprejemanje gostov ter sproščeno posedanje in poležavanje. Arhitekt je zato vanj umestil dve sedežni garnituri in veliko ovalno jedilno mizo. Ob rob oziroma ob najdaljšo steno je postavil knjižno omaro od tal do stropa, ki se zlije z belimi stenami. Večinoma odprte police so polne knjig in lepih predmetov, posamezne dele pa zapirajo kvadratne in pravokotne ploskve v visokem sijaju v temnejših odtenkih, ki so razporejene tako, da ustvarjajo geometrijski vzorec v Mondrianovem slogu. Le da niso rdeče, rumene, modre in črne, ampak sive in rjave, da se ujemajo tudi z dekorativnimi tkaninami na sedežnih garniturah, oblazinjenih stolih in zavesah.

Prostor zaznamujeta dva enaka lestenca. Lestenec Bulles podjetja Reflex priteg­ne vso pozornost s steklenimi kroglami, ki visijo na kot nit tankih vrvicah. V ozadju, a nikakor ne spregledane pa so stoječe, viseče in namizne luči K-Tribe v bronasti izvedbi priznanega oblikovalca Philippa Starcka. Te se ponovijo tudi v spalnici, ki jo uporabljata lastnika. Velik dnevni prostor se da po potrebi »pregraditi« z drsnimi vrati, ki so delno steklena, delno prekrita z ogledalom. Če si, recimo, kateri od članov družine želi sproščanja ob glasbi, preprosto izvleče drsna vrata, skrita v steni. Pregrajeni prostor se bo še vedno zdel velik, saj mu ogledalo doda globino.

Glavno vlogo v stanovanju tako po velikosti kot oblikovanju ima kuhinja. To je ogromen prostor, opremljen z vso najnovejšo kuhinjsko tehnologijo in tudi s še eno jedilno mizo.

Spalnice so zasnovane kot hotelske sui­te, vsaka s svojo kopalnico in garderobno sobo. Spalnica lastnikov ima celo dve garderobni sobi, za gospo jo je arhitekt predvidel ob kopalnici, saj kot pravi, si ženske rade vzamejo čas zase. Oblazinjeno steno za posteljnim vzglavjem je oblikoval po meri kar sam. Osrednji del, ki se nadaljuje iz postelje, je izdelan iz usnja, ob straneh, kjer sta nočni omarici, pa je iz lakirane površine. Ta posnema kvadrate z nočne omarice, pri katerih se je arhitekt poigral s posnemanjem značilne japonske dekoracije. Lastnika sta namreč ljubitelja japonske kulture in arhitekture.

V vseh kopalnicah v stanovanju ne glede na velikost je rdeča nit – poudarek na funkciji. Materiali in barve so dokaj podobni in izčiščeni, za kontrast in nekaj topline so leseni deli, na primer pult in odlagalne police. V največji kopalnici, ki jo uporab­ljata lastnika, pa se zgodba odvija okrog netipično oblikovanega okna, ki ga je arhitekt še poudaril s podobno obliko masažne kadi, za katero so se odločili namesto prhe. Prav tako so namesto dveh manjših umivalnikov izbrali enega daljšega, na katerem so lahko vgradili dve armaturi. Osvetlitev je v kopalnici zasnovana podobno kot v spalnici in drugih prostorih, le da tu ni lestencev. Gre za prepletanje dekorativne in tehnične osvetlitve oziroma poudarjene in skrite.

Pomemben del stanovanja sta terasi, ki skupaj merita 80 kvadratnih metrov. Na njih je bilo dovolj prostora za ureditev različnih zunanjih kotičkov. Večja terasa, opremljena s tremi vrtnimi zofami, je namenjena druženju večjega števila ljudi, manjša z dvema počivalnikoma in klubsko mizico pa zgolj za uživanje lastnikov v sončnih dneh. Svoje mesto je tu dobil tudi starinski predalnik iz družinske dediščine, ki so ga obdelali s posebno zaščito, da ga lahko uporabljajo zunaj. Cvetje in manjša drevesa v loncih zaokrožijo podobo teras, ki ju odlikuje tudi razgled na nov mestni park.

Arhiv revije Deloindom+.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine