Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Odprta vrata: Hiša po meri stanovalcev

Sodobno belo hišo ravnih linij zaznamujejo leseni deli in velike steklene površine. Kjerkoli se zazremo skoznje, se odpirajo lepi pogledi na okolico. Kot bi opazovali sliko. Arhitekturnim smernicam zunanjosti sledita tudi tloris in notranja oprema.
Foto: Uroš Hočevar
Foto: Uroš Hočevar
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 18:05
6:11

Po kar dolgem iskanju primerne parcele je štiričlanska družina pri podjetju Lumar naročila izdelavo lesene montažne hiše, za katero so osnovni načrt pripravili v projektivnem biroju Urbanisti. Pred začetkom gradnje je bilo treba doreči vso notranjo opremo, da je bilo mogoče načrtovati potek napeljav in položaje odtokov, stikal, svetil, pojasnjuje arhitektka Melita Ločnikar, ki je zasnovala interier in se je v projekt vključila pred pripravo tehničnih načrtov. »Vsaka poz­nejša sprememba, ki ne bi bila upoštevana pri tehničnih načrtih, bi lahko povzročila velik zaplet in dodaten strošek za investitorja,« poudarja sogovornica.

Na 160 kvadratnih metrih bivalne površine, ki se razteza v dveh nadstropjih, je pritličje namenjeno dnevnemu bivanju in obsega odprt dnevni prostor z jedilnico in kuhinjo, utiliti, dnevno kopalnico in sprostitveni prostor. V nadstropju pa so spalnice s kopalnicama in garderobo. Po besedah arhitektke sta si lastnika želela funkcionalen tloris, s katerim bi čim bolje izkoristili prednosti, ki jih je ponujala sama lokacija. Hiša z veliko steklenih površin, zaradi katerih se notranjost ko­p­lje v svetlobi, hkrati pa se skoznje odpirajo prijetni pogledi, je namreč umeščena v lepo naravno okolje. Oprema naj bi bila sodobna, čistih linij, poudarek pa na detajlih, kakovosti in dobri izvedbi. Nastala je sodobna hiša z malo pohištva, a dovolj shranjevalnih površin, ki se skrivajo za zaprtimi vrati brez ročajev in omogočajo, da so stvari pospravljene. Shranjevanju je namenjena tudi ena stena na hodniku v nadstropju, kjer je po vsej dolžini umeščena zaprta vgradna omara, monotonost belih površin pa razbijajo niše različnih velikosti v živahni rumeni in modri.

Večina pohištva je v beli barvi, razen vrat in oken, ki so siva, in nekaterih poudarkov v čistih osnovnih barvah, rumeni, oranžni in modri. Domačnost čistim linijam in belim površinam daje orehov oljen parket. Podobno funkcijo ima tudi lesena stenska obloga v spalnici za vzglavjem postelje. V dnevni sobi in otroških sobah je ena stena odeta v izbrani odtenek. »Odločili smo se za barvanje sten, ker je malo pohištva. To daje občutek, da tam nekaj je. Velikokrat prav za steno za televizorjem predlagam barvo ali kakšno oblogo. Podobno je s steno za vzglavjem postelje, ki ima v tem primeru leseno oblogo,« pojasnjuje Ločnikarjeva.

Kopalnice so zasnovane v temnih barvah, ena je v mozaiku zlato-rjavih odtenkov, od tal do stropa, druga v črni barvi in prav taki keramiki, fantovska pa v barvi betona in z modrim poudarkom, to je pult za umivalnik. Morda se bo kdo vprašal, kakšen učinek ima temna barva v majhnem prostoru, kot je kopalnica. Deluje prijetneje, odgovarja arhitekta, ljudje napačno razmišljajo, da morajo biti v majhnih prostorih svetle barve. Ob diskretni svetlobi se počutimo manj razgaljene, pravi sogovornica, zato se bomo obdani s temnimi barvami in s pravo osvetlitvijo v kopalnici dobro počutili.

Zanimiva rešitev so tudi integrirana vrata za posamezne manj pomembne prostore, na primer, v steni za kuhinjskim nizom, kjer so v sklop stenske obloge umeščena vrata utilitija, prav tako pod stopniščem, posebna vrata z nevidnim podbojem pa so tudi v sklopu lesene obloge za posteljo v spalnici, kjer vodijo v kopalnico.

Tudi osvetlitvi so namenili veliko pozornosti. Svetila v pritličju so vgrajena v strop, v nadstropju pa so uporabljena diskretna nadometna svetila. V obeh nadstropjih je poudarek na dekorativnih, bralnih in stenskih lučeh. Najbolj izstopa viseča luč nad jedilno mizo, ki je od daleč videti povsem običajna črna polkrogla, a je vse prej kot takšna z notranje strani, kjer je kot bogato okrašen strop v kakšni lepo ohranjeni stari hiši. Gre nam­reč za znano luč Skygarden, ki jo je Marcel Wanders oblikoval za podjetje Flos.

V istem prostoru ima osrednje mesto slika, ki je delo starejšega sina, osnovnošolca. Pred nekaj leti je narisal sicer različico na manjšem formatu, potem pa so jo dali natisniti na večjega in zdaj lepo dopolnjuje interier dnevne sobe. Posebno mesto v hiši je dobil tudi star Singerjev šivalni stroj, ki ga je lastnica podedovala od dedka krojača, in kot pravi, si ga je želela v svojem domu, ne glede na to, kakšen slog opreme bodo izbrali.

Izčiščenost opreme in narava dajeta svoj čar hiši in bivanju v njej. Iz vseh prostorov so izhodi na terase, tudi v nadstropju, kjer del hiše prekriva zelena streha. Ta hiša, kot pravi arhitektka, odraža stanovalce, že ko jih je spoznala, si jo je predstavljala takšno.

Odkar so se preselili, pravi lastnica, so veliko več in tudi radi doma. Središče družinskega življenja je postala jedilna miza. Ob njej se vse dogaja, pišejo naloge, delajo z računalnikom, seveda obedujejo in se pogovarjajo. Sama, kot dodaja, pa navdušena nad veliko sodobno kuhinjo tudi več kuha.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine