Že ob prvem obisku so arhitekti v pritličnem stanovanju zaznali težave: majhen tloris, ki meri zgolj 25 kvadratnih metrov, in eno samo okno. To je narekovalo nekatere spremembe v prostoru, da bi ga kar se da optimizirali. »Ker gre za precej star objekt v središču Ljubljane, je bila izvedba interierja znova poseben izziv. V starejših objektih se običajno srečamo z mnogimi 'presenečenji', ki jih v novogradnjah zagotovo ni. Bodisi je to način izvedbe objekta ali kakšna manj prijetna presenečenja, ki so povezana s starostjo objekta, prezidavami in dozidavami, ki so se dogajale z leti in skrile njegovo prvotno obliko, bodisi lepša presenečenja, kot so skrite stenske niše, stari opleski, čudoviti na novo odkriti oboki in podobno. V tem stanovanju je bilo najzahtevnejše to, da smo želeli odkriti staro lupino, da znova zaživi v svoji prvotni obliki, interier pa oblikovati s spoštovanjem do historičnega okvirja,« pojasnjujejo arhitekti in dodajajo, da so zdaj izpostavljene vse historične komponente, ki so jih zaznali, novo pohištvo pa je pozorno umeščeno v star okvir.
»Pri zasnovi in opremljanju tako majhnega stanovanja je treba premišljeno in kakovostno izkoristiti prostor za namene sodobnega načina življenja, hkrati pa ga oblikovati koherentno, da so posamezni prostori ali deli vizualno usklajeni, saj potem delujejo bolj enotni in velikokrat navidezno večji,« poudarjajo arhitekti.
PREBERITE ŠE: MINI STANOVANJE: VSE V ENEM PROSTORU
Stanovanje je bilo v osnovi namenjeno za stalno oddajo paru, zato so arhitekti želeli zagotoviti dobro funkcionalnost, dovolj shranjevalnih površin, popolnoma opremljeno kuhinjo, dnevni prostor, namenjen preživljanju prostega časa in druženju, ter ločen spalni del. »Da bi optimizirali tloris, smo odstranili mavčnokartonsko steno, ki je razmejevala prostor, premaknili smo nekatere inštalacije, kopalnico pa pustili na prvotnem mestu. Odstranitev stene je omogočila tudi boljši izkoristek kuhinje, saj so vse stare majhne niše postale dodaten prostor za shranjevanje, v kuhinjo pa smo po novem lahko umestili celo pomivalni stroj,« pojasnjujejo arhitekti. Vrata v kopalnico so premaknili in zagotovili še prostor za pralni stroj.
»Umestitev osrednjega shranjevalnega volumna ob vhodu nam omogoča shrambo takoj pri vstopu v stanovanje, prostorne omare pa se nizajo tudi vzdolž jedilnice. Ta ista volumna, ki sta povezana v obliki črke L, delujeta kot podpora za majhno spalno galerijo oz. zakonsko posteljo, ki smo jo umestili neposredno pod strop in s tem povečali tloris bivalnega dela. Postelja v določenem delu prostor navidezno zniža in zato toliko bolj poudari posamezne odprtine pod stropom,« so povedali arhitekti. Prva odprtina pod stropom je takoj pri vstopu v stanovanje, druga v kuhinji in tretja nad dnevnim delom.
Višina prostora je poudarjena z visečimi lučmi, ki zaznamujejo dvovišinske dele prostora. V stopnicah, ki vodijo do spalne galerije, se skrivajo globoki predali.
Dnevni prostor je opremljen skromno, da ohrani občutek zračnosti in lahkotnosti, hkrati pa omogoča dopolnitve z dodatnimi shranjevalnimi ali delovnimi površinami.
V interierju so uporabili svetle in naravne materiale, da prostora niso dodatno obremenili s temnimi barvami in da deluje zračno. »Preplet lesa, poudarkov v belih in mentolovih odtenkih skupaj z zanimivimi vzorci v podobnih barvah na keramiki poveže interier v vizualno celoto ter oblikuje majhen in skromen dom, ki pa smo ga zaradi njegove očarljivosti poimenovali kar Očarljivka,« so o notranji opremi pojasnili arhitekti.
PREBERITE ŠE: MINI STANOVANJE V PARIZU