Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Odprta vrata: Minimalistično, a toplo

Vrstno hišo v Mariboru zaznamuje skandinavski minimalizem, ki ga otopli les na tleh, stenah in pohištvu. Izhodišče zasnove in osrednji oblikovalski element je bila viseča svetilka v kuhinjsko-dnevnem delu hiše. Interier sta oblikovali arhitektka Petra Zakrajšek in oblikovalka Tajda Češarek iz biroja GAO arhitekti.
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
27. 2. 2023 | 07:24
15. 11. 2024 | 11:33
5:30

»Naš pristop pri snovanju interierjev je združiti značaj naročnika in njegove funkcionalne potrebe z značajem prostora,« pojasnjuje Petra Zakrajšek, vodilna arhitektka biroja GAO arhitekti. In ta prostor je vedno umeščen v neko okolje, ki prav tako vpliva na zasnovo interierja. Vrstna hiša, ki jo tokrat predstavljamo, je na obrobju mesta, v stiku z naravo, podeželjem, in prav to je med drugim vplivalo na njeno notranjost. Po besedah sogovornice so pri projektu izhajali iz želje naročnikov po minimalističnem pristopu in njihove naklonjenosti skandinavskemu oblikovanju. Seveda pa je vedno v ospredju tudi funkcionalnost, ki je tokrat prilagojena družini z dvema majhnima otro­koma. Navdih pa je vedno tudi naročnik, še poudarja arhitekta.

Barvna shema je umirjena in nevtralna. Foto: Miran Kambič
Barvna shema je umirjena in nevtralna. Foto: Miran Kambič

Hiša, ki meri 145 kvadratnih metrov, je v dveh nadstropjih, spodnji del je namenjen kuhinjsko-bivalnemu prostoru z izhodom na teraso in v atrij, zgornji pa spalnici za starša z garderobo in kopalnico ter dvema otroškima sobama s kopalnico.

»Ko sva s Tajdo (Češarek, op. p.) videli tloris zgornjega nadstropja, je bila prva misel, da je v načrtu le ena kopalnica, a bi bilo nujno urediti še eno,« pripoveduje arhitektka. Danes bivamo drugače, kot smo pred več desetletji. Sodobne hiše imajo običajno predvideni dve kopalnici: eno ob spalnici, drugo ob otroških sobah ali celo ob sobi za goste. Tudi v tem primeru sta arhitektki zaradi boljše funkcionalnosti tloris zgornjega nadstropja zrisali na novo. Tako zdaj k veliki spalnici spadajo še garderoba, delovni kotiček in kopalnica, otroški sobici pa si delita svojo kopalnico.

Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič

Spodnji del, kjer so kuhinja, jedilnica, dnevna soba in servisni prostori, je zasnovan odprto. Veliko pozornosti so namenili kuhinji. Urejena je tako, da je na eni strani ob steni linija visokih elementov, v kateri je niša s pomivalnim koritom in pomivalnim strojem. Na drugi strani pa je v enaki dolžini kuhinjski otok, ki hkrati loči kuhinjo od jedilnice oz. dnevne sobe. »Otok je v beli barvi, tako da vizualno ne izstopa. V kuhinji smo s stensko oblogo poudarili nišo, kjer je pomivalno korito. Za oblogo smo izbrali bolj vpadljivo črno-belo keramiko, ki deluje grafično,« pojasni oblikovalka Tajda Češarek.

Iztočnica za oblikovanje interierja je bilo svetilo Vertigo priznane francoske oblikovalke Constance Guisset, ki sta ga lastnika kupila, še preden so v hiši začeli polagati parket. Zdaj visi nad jedilno mizo, tam zaznamuje prostor in priteguje poglede.

 

 

Lesena tla dopolnjujejo bele stene, lesene obloge in stopnice, ki vodijo v zgornje nadstropje. Kot pravita sogovornici, so stop­nice drugačen dizajnerski element, saj bi običajno zasnovali lesene, tokrat pa so jih odeli v belo barvo in izbrali steklo za ograjo. Prav slednja je bila zahtevna za izvedbo, saj ni vidnih pritrjevalnih elementov, tako se zdi, kot da se ograja dviguje iz stopnic. Na steni ob njih so izdelali oplesk, ki posnema videz betona, prostor pod stopnicami pa so izkoristili za globoke shranjevalne omare.

V interierje so se vrnile stenske obloge. Tudi v tej hiši imajo svoje mesto. Kot pravita sogovornici, z njimi otoplimo prostor in mu dodamo volumen. »Stenska obloga je vedno bistvo tega, čemur pri interierju sledimo, namreč, da se glamur skriva v volumenski postavitvi prostora,« pojasnjuje arhitektka in dodaja, da je v tem primeru, kjer je glavna stena dvo­etažna, potreben takšen poudarek. Barvna shema je z izjemo otroških sobic umirjena in nevtralna. Poleg bele barve, lesa, betonskega opleska so izbrali še sive odtenke, pastelno modre stole ob jedilni mizi in opečnat tabure.

Otroški sobi sta bolj barviti. Razporeditev pohištva je prilagojena prostoru. Zasnova je podobna, starejši otrok ima pisalno mizo, mlajši še ne, a je tudi njegova sobica urejena tako, da jo bodo čez nekaj let s pisalno mizo le nadgradili. Vsako sobico zaznamuje in ji hkrati daje značaj tapeta. V eni se zelena barva s tapete nadaljuje na steno in vrata – s tem so jo na videz povečali. S tapeto so dopolnili tudi spalnico.

PREBERITE ŠE: Odprta vrata: Odsevi lepih kosov pohištva in umetnosti

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine