3. 4. 2019 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Janez Marolt
Odprta vrata: Ob robu Rožnika
3. 4. 2019 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Janez Marolt
Masivna montažna hiša, iz katere se odpirajo lepi pogledi v atrij in zeleno okolico, v dveh etažah premore vse, kar si je štiričlanska družina želela za udobno bivanje. Tako hišo samo kot interier je zasnovala arhitektka Anastasia Korsič iz KA studia.
Arhitektka Anastasia Korsič je z lastnico hiše sodelovala že pred 15 leti, ko ji je zasnovala preureditev in interier stanovanja, ki smo ga prav tako predstavili na straneh naše priloge. »Nekoč bi si želela hišo z vrtom, ko najdem pravo parcelo, se ti oglasim, je dejala zadovoljna stranka in res je bilo tako,« pripoveduje arhitektka in doda, da je poskušala zasnovati hišo, ki ima vse, kar si je družina naročnice želela. To je bila tudi prva hiša, ki jo je v celoti sama projektirala, od zasnove arhitekture do zadnjega detajla v interierju.
Družinska hiša, ki jo je izdelalo podjetje Alfa Natura, je masivna montažna gradnja. Skupaj s projektiranjem izvedbenih načrtov je gradnja trajala osem mesecev, konstrukcija in streha pa sta bili postavljeni v enajstih dneh po že izdelanih temeljih. Zanjo so porabili 95,5 kubičnega metra lesa, njena energetska učinkovitost znaša 18 kW/m2.
Hiša, ki meri 215 kvadratnih metrov v dveh etažah z ravno streho, stoji ob robu ljubljanskega Rožnika, kljub lepi lokaciji pa je v zimskih mesecih zelo malo osončena. Zato je arhitektka ob začetku projektiranja kar nekaj časa hodila na parcelo in ugotavljala, koliko je sonca, kje je kdaj obsijana, kje so zanimivejši pogledi ... Nato so nastale prve zasnove volumna in razporeditve prostorov.
!!galerija!!
Pritličje obsega odprt bivalni prostor s kuhinjo, jedilnico, dnevno sobo in izhodom v atrij. V tem delu so še garderobna soba, shramba, studio s kavčem in kopalnica za goste. »Kuhinja in dnevna soba imata velike steklene površine z izhodom na lepo urejen vrt. Iz kuhinje pridemo neposredno v zunanjo letno kuhinjo, na drugo stran pa proti vrtni jedilni mizi,« opiše arhitektka tlorisno zasnovo pritličja. V tem delu hiše si je zamislila še konzolno stopnišče, ki se spodaj razširi v sedežno površino, usmerjeno proti dnevni sobi. V nadstropju sta otroška soba in soba za najstnico, ki si delita kopalnico, ob njej je še utiliti. Spalnica za starše je zasnovana skupaj s kopalnico in garderobno sobo.
»Lastnika sta si želela funkcionalno in udobno bivanje, dovolj shranjevalnega prostora, konzolne stopnice, pa izhod iz spalnic na teraso,« pravi sogovornica. Zato je pritličje večje, nad njim pa je velika terasa, na katero je dostop iz dveh spalnic, tretja ima samostojno teraso nad nadstrešnico za avtomobil. Terase so delno ogradili s kovinsko ograjo, ki omogoča odprt pogled na okolico in gozd, delno pa ozelenili z rastlinami v kovinskih koritih, ki so jih umestili tudi ob vhod v hišo.
Za talno oblogo so po vsej hiši razen v kopalnicah izbrali hrast, ki je rahlo sivo toniran. Po meri izdelano pohištvo je v beli barvi z dodatkom lesa in tako predstavlja nevtralno in preprosto osnovo interierja, ki so ga popestrili z barvnimi poudarki, kot so stoli v rumenozeleni ali počivalnik v rdeči barvi, z umetniškimi slikami in drugimi dodatki. V otroških sobah je pohištvo v izbranih barvah po željah otrok. Kopalnice so obložene z enako sivo keramiko, toplino pa jim daje furnirano hrastovo pohištvo. Osvetlitev je zasnovana z linijskimi LED-svetili, ki so vgrajena v strop, ponekod so dodali še točkovne luči, ki so usmerjene proti stenam za osvetlitev slik.
»Ker prisegam na funkcionalnost, sem se ves čas trudila, da bi poleg estetske plati zagotovila tudi funkcionalnost zasnove, ki omogoča tako dovolj shranjevalnega prostora kot nekaj intime za vsakega družinskega člana,« pravi arhitektka.