Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Odprta vrata: Prostor za navdih

Visoki stropi, lesen pod, lesena vrata, štukature – to so nekatere značilnosti, ki zaznamujejo stanovanje v središču Berlina, ki so ga za nekaj dni opremili s slovenskimi oblikovalskimi kosi. Občutiti oblikovanje oziroma I Feel Design je skupina Ropot poimenovala dogodek, ki ga je pripravila v sodelovanju s slovensko arhitektko Ano Gruden, ki živi in dela v Berlinu.
Foto: Felix Loechner
Foto: Felix Loechner
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:25
4:35

Arhitektka Ana Gruden je vodila prenovo stanovanja, pri kateri sta sodelovala tudi arhitektka Tina Semolič iz skupine Ropot in arhitekt Gašper Arh. Ker je šlo za staro stanovanje, je potrebovalo nekaj korenitih posegov. Tako so po besedah Semoličeve med drugim porušili nekaj sten in spremenili tloris, saj je bila zasnova nefunkcionalna. Kuhinja je bila potisnjena v kot, spalnica je bila v prostoru, ki je obrnjen na cesto. S prenovo so v ta del stanovanja umestili dnevno sobo in kuhinjo z jedilnico. Po novem povezana prostora sta svetlejša, skozi okna se vidijo krošnje dreves, spalnica pa je zdaj obrnjena na umirjeno notranje dvorišče. Prav tako sta v stanovanju zdaj dve kopalnici, prej je bila ena. Izkoristili so visoke strope in naredili manjšo galerijo, s čimer so po besedah arhitektke razbili višino. Dolg in ozek hodnik so popestrili tako, da so staro opeko, iz katere so zidovi, pustili vidno. Hodnik je tako postal zanimiv, kar skupaj s svetlobo, ki so jo ustvarili s premišljeno postavitvijo svetil, odvrne pozornost od tega, kako dolg je pravzaprav.

Ob koncu prenove, ko je manjkala le oprema, se je pokazala možnost, da bi stanovanje za nekaj dni opremili z izdelki slovenskega oblikovanja. Skupina Ropot je projekt I feel design zasnovala že za lanski Expo v Milanu, vendar ga zaradi birokratskih zapletov niso izpeljali, pojasnjuje vodja projekta Rok Avsec. Namen tega je bil, kot pravi sogovornik, da uporabnik dobi osebno izkušnjo z izdelkom. Če potem v njem zazna dodano vrednost in ga ne vidi le kot nekaj, kar je lepo, si ga bo morda tudi zaželel in kupil.

Izbor, kaj vse bo za nekaj dni zapolnilo berlinsko stanovanje, so naredili na podlagi sožitja med izdelki in stanovanjem, da se med seboj dopolnjujejo in nadgrajujejo v oblikovnem in funkcionalnem pogledu ter po izbiri materialov, seveda pa, da sodijo v prostor tudi po slogu. Veliko slovenskih izdelkov je lesenih, pravita sogovornika, zato so poskušali izbrati še izdelke iz drugih materialov. Obiskovalci so si tako lahko ogledali in preskusili več kot dvajset različnih kosov pohištva in dodatkov za dom. Nekateri so se dobesedno zlili s stanovanjem, zato bodo v njem tudi ostali. »Zavesa blagovne znamke BelaBela je prostor čudovito omehčala, kot bi bila narejena prav zanj. Ulica, na katero je obrnjeno okno, je polna velikih dreves in skozi zaveso pada svetloba tako kot skozi drevesne krošnje. Nastala je čarobna svet­loba,« pripoveduje Tina Semolič. Z novimi stanovalci bodo zaživeli še nekateri kosi, na primer viseča svetilka BelaBela, L-stol, Gorenjev retro hladilnik, stoli Rex, skodelice PolonaPolona.

»Prostor sam po sebi je bil navdih, gostje so se lahko sprostili, začutili, kako bi bilo bivati v tem stanovanju,« pravi Semoličeva in dodaja, da je bil odziv obiskovalcev, med katerimi so bili tako arhitekti in tisti, ki opremljajo svoj dom, kot javnost, torej vsi, ki jih to preprosto zanima, dober in navdušujoč. Sicer pa, kot pravita sogovornika, je Berlin veliko in kulturno zelo bogato mesto, zato obstaja večja možnost, da se izdelek uspešno predstavi na trgu. Ob tokratni predstavitvi so se veliko naučili, dodajata, tako da jo bodo naslednjič lahko še izpopolnili. Želijo si nam­reč, da bi lahko dogodek ponovili, morda tudi v Ljubljani, bistveno je, pravi Avsec, da se izdelki promovirajo, kako, pa je stvar trenutne priložnosti.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine