Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Odprta vrata: S poudarki iz narave

Umirjen in topel, domačen interier sodobne družinske hiše zaznamujejo siva barva, leseni poudarki in premišljeni detajli. Pod njegovo zasnovo se je podpisala arhitektka Mojca Berhtold.
Foto: Lovro Rozina
Foto: Lovro Rozina
25. 12. 2023 | 07:59
22. 10. 2024 | 20:53
3:52

Hiša, ki meri 180 kvadratnih metrov, ima dve etaži in manjšo mansardo. V pritličju je vhodni prostor z garderobo, utilitijem in dnevnim straniščem, iz vhodnega dela se prostor odpira v kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo, ki je povezana z zunanjostjo hiše, to je z izhodom na teraso in vrt. V nadstrop­ju so dve spalnici, dve kopalnici in delovna soba. Hiša ima še manjšo mansardo, ki je zaživela kot fitnes in soba za goste.

Foto: Lovro Rozina
Foto: Lovro Rozina

»Idejno zasnovo smo začeli pripravljati, ko je bila hiša v tretji gradbeni fazi, tako da smo imeli možnost manjših tlorisnih sprememb in prilagoditev objekta naročnikom. Največ sprememb se je zgodilo v pritličju, kjer smo povečali vhodni prostor in mu dodali naravno svetlobo,« pojasnjuje arhitektka Mojca Berhtold in dodaja, da so se z lastnikoma takoj, ko so se spoznali, dobro ujeli, zato je bilo delo prijetno in navdihujoče. »Nista želela preveč lesa, ampak vseeno domačno in prijetno vzdušje v hiši, kar mislim, da nam je uspelo ustvariti. Zelo dobro smo se ujeli tudi pri izboru in reševanju detajlov, pri čemer sta aktivno sodelovala.«

Največ pozornosti so namenili oblikovanju dnevnega prostora, kjer so združene kuhinja, jedilnica in dnevna soba, saj lastnika rada gostita prijatelje, zato sta si želela odprt in povezan prostor za druženje. »Kuhinjo smo zasnovali kot prehodni prostor, kar pomeni, da smo na eni strani izkoristili steno in ob njo postavili niz visokih elementov, v katerih se skrivajo shramba, pečici in dva hladilnika. Na drugi strani oz. ob drugi steni je nizek kuhinjski niz z oknom, med njima pa polotok s šankom. Skozi kuhinjo pridemo do jedilnice in dnevnega prostora, kjer je srce hiše. Tam se naročnika najraje zadržujeta, tam je vedno veselo,« je še povedala arhitektka. V ta del hiše so zato umestili veliko mizo, udobno sedežno garnituro ter usmerili pogled na teraso in naprej v naravo.


Kuhinja je antracitno sive barve in skupaj s hrastovo talno oblogo ter belimi stenami deluje umirjeno in toplo. Dopolnjujeta jo hrastova miza in viseča svetilka iz lističev furnirja, ki jo je oblikoval irski oblikovalec Ray Power. Njegovo oblikovanje temelji na ustvarjanju tridimenzionalnih oblik iz ravnih materialov, v tem primeru lističev furnirja. V osrednjem bivalnem prostoru sicer barvno izstopa sedežna garnitura v živahnem svetlo modrem odtenku. Steno za njo so obložili s tapeto z motivom iz narave, s katero so želeli nekaj narave, ki obkroža hišo, vnesti tudi v prostor. Podobno zgodbo so izpeljali v spalnici. Tam je v pastelno modro tkanino mehko oblazinjena postelja, steno za njo pa prekriva tapeta z vzorcem listov dreves, ki delujejo tridimenzionalno.

»Kot vedno se je tudi tukaj pokazalo, da je ključ do lepega in funkcionalnega interierja, v katerem se naročniki dobro počutijo, vzajemno sodelovanje,« je izkušnjo povzela arhitektka.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine