Ko sta se Jeannie in Sten po dolgih letih, ki sta jih preživela v tujini, vrnila na Švedsko, sta se odločila, da si bosta zgradila hišo. »Živela sva v Švici,« pripoveduje Jeannie. »Zelo nama je ugajala sodobna hiša, ki je bila tam najin dom, zato sva točno vedela, kaj si želiva.«
Najela sta arhitektko Susanno Bremberg, da jima je izdelala načrte za osupljivo nenavadno hišo na enem od skalnatih otočkov nedaleč od Stockholma. »Najini otroci so odrasli in ne živijo več z nama, zato ne potrebujeva dodatnih spalnic,« pravi Jeannie, ki ima rada velike prostore brez predelnih sten in minimalistično opremo. Po njenih željah je tako nastala dolga in ozka hiša, ki meri v dolžino 18 metrov, široka pa je le pet metrov.
Stena, ki gleda na ulico, ima samo eno okno, medtem ko je fasada, ki meji na vrt, po vsej širini sestavljena iz steklenih vrat, ki segajo od tal do stropa. Sprednje dvorišče, ki meji na cesto, je prekrito s peskom, ki se lepo ujema zunanjimi stenami hiše iz macesnovega lesa. Načrt je arhitektki Susanni Bremberg prinesel nagrado za najboljše debitantsko delo kreativnega dizajna. »Najlepša stvar v tej najini hiši so okna, skozi katera prihaja vanjo čudovita naravna svetloba in ustvarjajo občutek, da je izginila meja med notranjostjo in vrtom,« pravi gostiteljica.
Kuhinja je osrednji del pritličja. Na eni strani meji na dnevno sobo, na drugi pa je jedilnica, v kateri je tudi edino okno, ki gleda na ulico. Strop nad jedilnico se dviga vse do slemena, zato se zdi, da se prostor širi v neskončnost.
Nekaj domislic Jeannie in Stena je osupnilo celo samo arhitektko. Odločila sta se za lakirana betonska tla. »Malce me je skrbelo, kako bomo toliko betona vlili na že vgrajeno napeljavo za ogrevanje,« pravi Susanna Bremberg. »A se je vse skupaj zelo lepo izšlo in tla so čudovita, zlasti ko v njih odseva svetloba, ki prihaja skozi okna z vrtne strani.«
Za Jeannie, ki goji vse mogoče rastline, je bil eden pomembnejših projektov tudi vrt. Arhitektka je poleg jedilnice zasnovala zimski vrt za zbirko novozelandskih praproti, fig, breskev, vinske trte in oljk, ki jih je lastnica prinesla s seboj iz Švice. Na vrtu raste stara jablana in Jeannie je pod njo postavila mizo s stoli in ustvarila prijeten kotiček za posedanje ali uživanje v obrokih na prostem. Med lokvanji v 18 metrov dolgem ribniku, ki se razteza ob hiši, plavajo zlate ribice. Zelenjavni vrt ob njem ima tako pridih Provanse kot Švedske. Grozdi visijo z vinske trte, grede pa so polne vse mogoče zelenjave. Nekatere rastline, denimo, artičoke so s svojimi purpurnimi cvetovi tako lepe, da pogosto namesto na krožniku končajo v vazi na sredini mize.
Pozno jeseni trto, breskev, fige in oljke preselijo v zimski vrt, kjer mirujejo vse do pomladi, ko na prostem znova odženejo. V zimskem vrtu imajo svoje mesto tudi cvetoče pelargonije, bugenvilije, orhideje in zbirka kaktusov. Med vsemi temi eksotičnimi rastlinami so postavljeni stoli in mize iz ratana iz petdesetih let prejšnjega stoletja. Stole krasijo blazine v rumeni barvi limone, ki v zimskem vrtu ustvarjajo pridih Sredozemlja.
Lastnika sta navdušena zbiralca pohištva in umetniških predmetov. Vsaka soba ima svojo osrednjo točko, ki je pogosto povod za komentarje in razprave. Številne predmete sta dobila od umetnikov, s katerimi sta sicer povezana. Lončar in oblikovalec Stig Linberg je Stenov stric. Jeanniejina mati pa je bila oblikovalka tekstila, tako da številne stene krasijo njene vezene umetnine.
Na kuhinjskem otoku sredi prostorne kuhinje sta vgrajena pečica in pomivalno korito, poleg tega ga uporabljajo kot barsko mizo, kadar Jeannie in Sten gostita prijatelje. Pohištvo so izdelali v švedskem podjetju Saari, gospodinjski aparati in pripomočki pa so znamke Miele. Sten si je želel vinsko klet, ker pa hiša ni podkletena, se je moral zadovoljiti z dvema hladilnikoma za vino s steklenimi vrati.
Dnevna soba, ki je ne omejujejo predelne stene, daje občutek prostranosti. Zaradi oken, ki segajo od tal do stropa, se človeku zdi, kot da bi bil na prostem, kar še poudari travnato zelena preproga. Okoli steklene mize, ki jo je za Nordic Gallery ustvaril Enzo Mano, stojijo klasični stoli Miesa van der Roheja iz leta 1933. Jeannie je na mizo poleg vaze z rožami, ki jih je natrgala na vrtu, postavila še skledo Stiga Lindberga.
Jeannie je najbolj pri srcu jedilnica. Zanjo je izbrala je belo ovalno mizo s kromanimi nogami in stole, ki jih je leta 1952 oblikoval Arne Jacobsen. Sloviti danski oblikovalec jih je poimenoval Myren, kar po dansko pomeni mravlja, saj po obliki spominjajo na to žuželko. Vazo, v kateri se bohotijo tulipani, je oblikoval finski arhitekt in oblikovalec Alvar Aalto.
S kombinacijo klasičnega skandinavskega pohištva, umetnosti in eksotičnih rastlin v vrhunskem arhitekturnem okviru so tako nedaleč od Stockholma ustvarili nenavadno zeleno oazo.