Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Odprta vrata: V središču kuhanje in japonska estetika

Stanovanje v ljubljanski stavbi Elipsa zaznamuje izčiščena estetika naravnih materialov, ki se spogleduje z japonsko filozofijo opremljanja vabi sabi. Pod zasnovo interierja osrednjega prostora so se podpisaliv Studiu Drevo.
Stanovanje, ki meri 110 kvadratnih metrov, je v novi večstanovanjski stavbi Elipsa.
Stanovanje, ki meri 110 kvadratnih metrov, je v novi večstanovanjski stavbi Elipsa.
14. 4. 2025 | 00:00
14. 4. 2025 | 09:39
4:39

Stanovanje, ki meri 110 kvadratnih metrov, je v novi večstanovanjski stavbi Elipsa, katere avtorji so arhitekturni biroji Sadar+Vuga, Arhipro in Studio Krištof. Stavbo, kot pove že njeno ime, zaznamuje oblika elipse oz. sklenjena krivulja ovalne oblike. Ta nova stavba v prestolnici ima dvojni značaj: severna stran je umirjena in celinska, južna pa živahna in sredozemska. Prostorni, valoviti balkoni definirajo južno stran eliptičnega volumna, tam so tudi vgrajena korita z rastlinami, ki zagotavljajo zasebnost in dopolnjujejo poglede na okoliške zelene hribe. Fasada stavbe je obložena s sivozelenimi valovitimi keramičnimi ploščicami.

Kuhinjo sestavljata niz visokih omar in velik delovni otok. Za oblogo na delovnem otoku in pultu so uporabili keramične ploščice velikih mer.
Kuhinjo sestavljata niz visokih omar in velik delovni otok. Za oblogo na delovnem otoku in pultu so uporabili keramične ploščice velikih mer.

Oblika elipse zaznamuje tudi notranjost stanovanja in samega dnevnega bivalnega prostora, ki ga tokrat predstavljamo. V Studiu Drevo so oblikovali interier osrednjega prostora stanovanja. »Tisto, kar je težava, je treba izpostaviti in na tem delati,« odgovarjajo v Studiu Drevo na vprašanje, ali je zaobljena, elipsasta oblika prostora težava ali izziv pri opremljanju. To je bilo izhodišče, navdih pa japonska estetika in filozofija, ki jo poznamo pod imenom vabi sabi. Gre za japonsko filozofijo, ki išče vrednote in lepoto v nepopolnosti, pravzaprav gre za filozofijo sprejemanja nepopolnosti. In to je bila nekakšna začetna iskra razmisleka o interierju, ki se je potem sicer začel odvijati nekoliko v drugo smer, a so jo kot elegantno in mehko rdečo nit ohranili. Bistven je bil izbor materialov, ki je drugačen, saj se odmika od ustaljenih belo-lesenih kombinacij. Za kombinacijo k stenam, odetim v nežno bež odtenek, so izbrali temnejši les – dimljen hrast.

Osrednji bivalni prostor se zaključi z zofo in knjižno omaro, ki po slogu in materialu sledita preostalemu pohištvu.
Osrednji bivalni prostor se zaključi z zofo in knjižno omaro, ki po slogu in materialu sledita preostalemu pohištvu.

Že ob vstopu v stanovanje se pred obiskovalcem odpre volumen svetlobe. Osrednji prostor je zelo svetel in se odpira navzven. V njem imata glavno vlogo kuhinja in druženje ob hrani. Naročnik je namreč ljubitelj kulinarike.

Od vhoda v stanovanje do kuhinjsko-bivalnega dela vodi kar osem metrov dolg hodnik. Lastnika sta idejo, da se osemmetrski hodnik razdeli na posamične sekvence, tako da se začne s tapeto, nadaljuje s toniranim ogledalom in leseno oblogo, ki se izteče v kuhinjo, nadomestila z enovito tapeto.

Predvideni načrt osrednjega prostora stanovanja so arhitekti obrnili, tako da je njegovo središče postala jedilna miza. Ob elipsasto steno so umestili oblazinjeno klop, izdelano po meri. Tudi jedilna miza je narejena po meri. Mizna ploskev iz masivnega dimljenega hrasta je položena na kamnito nogo v obliki polmeseca. To je po načrtih Studia Drevo izdelal kamnosek Simon Bele, in sicer iz štokanega kraškega kamna repna. Ob elipsasto steno so postavili nizko omaro, tej sledita klop in nato zaobljena zofa, ta del pa se konča s knjižno omaro.

Do osrednjega bivalnega prostora vodi osem metrov dolg hodnik.
Do osrednjega bivalnega prostora vodi osem metrov dolg hodnik.

Kuhinjo sestavljata niz visokih omar ob steni in velik delovni otok. Za oblogo na delovnem otoku in pultu so uporabili keramične ploščice velikih mer, ki posnemajo vzorec naravnega kamna. Zanje so se odločili iz povsem praktičnih razlogov. Potem ko so preizkusili različne materiale, koliko so občutljivi za uporabo v kuhinji, se je keramika izkazala kot najboljša izbira. Kuhinjski elementi so tako kot druga lesena oprema (stenska obloga, knjižna omara, kuhinjske ličnice) izdelani iz furnirja dimljenega hrasta, pri čemer so poskušali izbrati vzorec, ki je ravno prav strukturiran in ima vidne ne­pravilnosti lesa, vendar ne delujejo moteče ali celo umetno. Kuhinja je sicer opremljena z visokokakovostnimi aparati in drugimi elementi, ki se spogledujejo s profesionalnimi kuhinjami.

Podobo osrednjega prostora zaokroži osvetlitev. Vsa svetila so iz iste kolekcije: obliko klasične žarnice dopolnjuje kovinski krog v videzu medenine, ta odseva svetlobo, zaradi česar nastane prijetna razpršena osvetlitev.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine