Zdaj je tudi pravi čas za razmnoževanje okrasnih rastlin s potaknjenci, kot so metuljnik, nepravi jasmin, medvejka in druge. Potaknjence režemo v dneh, ko ne zmrzuje, in jih ustrezno pripravimo; odstranimo mehke zelene upogljive konice in jih narežemo na približno 15 cm dolge dele. Da ne zamenjamo spodnjega in zgornjega dela potaknjenca, ga lahko pod spodnjim očesom odrežemo nekoliko postrani. Tako pripravljene potaknemo na prosto, da gleda iz zemlje največ tretjina potaknjenca, izberemo pa zaščitena polsenčna mesta, ali jih potaknemo v cvetlični lonec in skrbimo za ustrezno vlažnost. Spomladi in čez leto se bodo ukoreninili, jeseni pa jih presadimo na ustreznejšo razdaljo. Takšen način razmnoževanja je primeren tudi za vinsko trto, jagodičevje in druge sadne rastline.
V lepem vremenu in ko je temperatura zraka nad 4 stopinjami Celzija, lahko tudi obrezujemo drevje in grmovnice, spomladi cvetoče pa šele po cvetenju. Pomembno je, da poganjkov ne krajšamo, temveč izrezujemo in odvajamo, podobno kot velja pri rezi sadnega drevja. Tako bo videz rastlin lepši, cvetenje pa obilnejše.
Gomolje dalij in gladiol, ki smo jih uskladiščili, redno pregledujemo, da lahko še pravočasno ukrepamo ob pojavu bolezni. Obvezno je tudi redno prezračevanje prostora, gomolje pa razporedimo tako, da se ne dotikajo.
Zimzelene rastline redno zalivamo, tla pod njimi pa zavarujemo s plastjo listja ali okrasnega lubja. V hudem mrazu se izogibamo hoji po trati, pelargonijam, ki jih prezimujemo v notranjih prostorih, pa obtrgujemo rumeno in odstranjujemo odpadlo listje, kjer se rade naselijo škodljive glive. Lončene posode, ki so počile, čim prej zamenjamo, da preprečimo poškodbe korenin, izberemo pa takšne, ki dobro prenašajo zimske temperature.
Na vrt se bo življenje vrnilo s prvimi cvetovi nepozebnika, najbolj neučakani pa bomo narezali poganjkov vrbe, breskev in drugih cvetnic za zgodnjo pomlad v topli sobi. Pretirano veliko dela z vrtom v tem času ni, kljub temu pa so pred nami nekatera pomembna opravila, ki jih ne smemo zamuditi.