Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Posodobitev hiše iz sedemdesetih

Hiša, umaknjena v čudovito naravo pohorskih gozdov na Koroškem, je bila zgrajena v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Značilna arhitektura hiše tistega časa je potrebovala temeljito prenovo in prilagoditev današnjemu načinu življenja. Posodobitve sta se lotila arhitekta Matic Škarabot in Aleš Žmavc iz biroja od-do arhitektura.
Foto: Matic Škarabot
Foto: Matic Škarabot
16. 9. 2020 | 11:38
22. 10. 2024 | 12:04
4:55

»Osnovni cilj projekta je bil obstoječo hišo posodobiti, približati današnjemu načinu življenja in jo zlasti odpreti proti okolici. Povezati notranji bivalni prostor z zunanjim s čim manj ločnicami,« pojasnjuje arhitekt Aleš Žmavc iz biroja od-do arhitektura in dodaja, da je površina bivalnih prostorov majhna (približno 70 kvadratnih metrov). To je predstavljalo še večji izziv pri projektiranju, saj so obstoječe majhne prostore želeli racionalizirati, povečati in odpreti proti čudoviti okolici, ki obdaja hišo.

Celovita prenova

Po besedah arhitektka je objekt predstavljal značilen primer stanja slovenskih hiš iz omenjenega časovnega obdobja. Prenova je bila celovita. »V sklopu projekta so se povečale in na novo umestile okenske odprtine. Pred hišo se je izvedla nova terasa iz brušenega betona z agregatom lokalnega prodca. Kompozicija nove sprednje fasade hiše je zadržana in preprosta. Novi okni sta kompozicijsko poravnani. Panoramska zasteklitev pa je s fasadnim okvirjem poudarjena. Zasteklitev dnevnega prostora je sestavljena iz potopljenega okenskega okvirja in drsnega elementa,« je še povedal arhitekt. Fasadno pohištvo je po njegovih besedah izdelano iz macesna, ki je v notranjosti viden, zunaj pa obdan s pločevino v temo rjavem odtenku.

Prenova je obsegala tudi zamenjavo sistema ogrevanja. Talno električno gretje  se zdaj napaja z novo sončno elektrarno na strehi. Prav tako so zamenjali vse električne in vodovodne inštalacije, povečali okenske odprtine ter hišo energetsko sanirali z novo fasado.

Lepota hrastovega lesa

»Materialno je zasnova interierja preprosta. Izčiščene poteze v naravnem odtenku hrastovega lesa vnašajo v prostor občutek topline, kar pa je še dodatno poudarjeno z globokimi lesenimi špaletami okenskih odprtin. Poudarki so izvedeni v črni barvi in barvni keramiki,« pojasnjuje arhitekt zasnovo interierja.

Vstopna veža oz. vetrolov je po besedah sogovornika zasnovan kot prehodni prostor, ki s steklenimi vrati prepušča svetlobo in pogled preko kuhinje v naravo. Stopnišče v tem delu hiše je kot leseni volumen potisnjeno ob rob prostora in vodi v nadstropje.

Stopnice kot lesen volumen

Obstoječe betonske stopnice so bile oblečene v enak les, kot je tlak v notranjih prostorih. Kot pravi arhitekt, so želeli ustvariti videz lesenega volumna, ki vodi v nadstropje. Pod stopnicami je manjši prostor za shranjevanje čevljev, preostali del pa je namenjen razvodu napeljave novega energijsko učinkovitega kamina.

»Kuhinja je zasnovana kot poteza dveh pultov in visokega belega vgradnega elementa s poudarjenimi črnimi lesenimi ročaji. Središče bivalnega prostora pa predstavlja kotni kamin, obdan s keramiko, ki je viden iz kuhinje, jedilnice in dnevnega prostora,« pojasnjuje arhitekt. Jedilni prostor s klopjo pa je umeščen ob rob zasteklitve. Steklena stena s potopljenimi okenskimi profili ustvarja povezavo med zunanjim in notranjim prostorom.

Majhna kopalnica z ogromno keramiko

Kopalnica je majhna, zato je zasnovana premišljeno z zaobljenim kopalniškim elementom. Kotna kabina za prhanje pa izstopa v barvni keramiki. Zaradi majhnosti kopalnice in želji po čim manj fugah so po besedah arhitekta uporabili velikoformatno keramiko dimenzije 120/240 cm.

Spalnica v nadstropju ima novo okno na višini 45 cm s poudarjeno izbočeno leseno špaleto, ki omogoča sedenje, branje, počitek ob oknu s pogledom na sosednjo kapelo. Vgradne omare ob steni so skrite v stenski oblogi iz navpičnih deščic.

»Prenova hiše stremi k življenju znotraj hiše s čim večjim občutkom povezave z zeleno okolico, znotraj katere je hiša umeščena. Majhna kvadratura s premišljeno zasnovo omogoči razkošno in udobno življenje v hiši, ki ima ravno prav vsega tistega, kar potrebujemo,« pravi arhitekt.

PREBERITE ŠE: Sodobna slovenska družinska hiša


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine