Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Prenova stanovanja v terasastih blokih

S temeljito prenovo je stanovanje v terasastih blokih v Ljubljani dobilo novo podobo po meri mlade družine. Sodoben interier, ki ga je zasnovala oblikovalka Gea El Habashy, zaznamujejo les in grafitno siva barva ter okrasne rastline.
Foto: Luka Vunduk
Foto: Luka Vunduk
5. 6. 2023 | 07:31
15. 11. 2024 | 12:22
5:35

Mlada družina se je odločila za nakup novega doma znotraj prvega naselja terasastih blokov v Ljubljani. »Pri načrtovanju blokovskega naselja je arhitekt Viktor Pus želel ustvariti zeleno, prijazno okolje do človeka, hkrati pa izkoristiti zemljišče. Naselje še danes dobro funkcionira, a posamezna stanovanja in naselje kot celota potrebujejo prenovo, tako energetsko, funkcionalno kot tudi estetsko. Ta se dogaja postopoma in sočasno z menjavo generacij,« pravi oblikovalka Gea El Habashy iz studia Notio.

Stanovanje v velikosti 86 kvadratnih metrov, ki ga je zasnovala za mlado družino, je bilo v prvotnem stanju in ni ustrezalo sodobnemu načinu bivanja družine. »Z naročniki smo preučili več tlorisnih različic in se na koncu odločili za rešitev, ki je najbolje ustrezala njihovim navadam, željam in predvidenemu obsegu sanacij. To smo nato še oblikovno definirali in se lotili celovite prenove skupaj z izbranim gradbenim inženiringom,« pojasnjuje sogovornica.

Foto: Luka Vunduk
Foto: Luka Vunduk

Zamenjali so vse inštalacije, odstranili estrihe in večino predelnih sten. Med zahtevnejšimi deli pri prenovi je bila po njenih besedah sprememba vodovodnih napeljav v kuhinji. V prvotnem tlorisu je bila namreč kuhinja na nasprotni steni, kot je po prenovi. Zahtevni za izvedbo so bili tudi vsi premiki elektroinštalacij, saj so vse stene (razen predelnih) in strop v osnovi betonske. Zato so morali, kot še pove, nekatere stene dodatno obložiti in novo napeljavo speljati nadometno. To so izvedli v kuhinji in utilitiju. V utilitiju so inštalacije skrili v parapetno steno pod omarico umivalnika oz. dodatno oblogo ob kopalni kadi, Tako niso izgubili celotne širine prostora, ki je majhen, zato je pomemben vsak centimeter.

Glavno vlogo ima les

Interier zaznamuje les, s katerim so odeli tla in posamezne stene ter poudarili posamezne detajle. »Tako smo ustvarili želeno dinamiko prostora in na pravih mestih ustvarili točke, ki pritegnejo pogled. Vstopimo v dolg in ozek prostor, ki se zaključi z leseno steno in velikim osvetljenim ogledalom, ki v temni del stanovanja vnese odboj naravne svetlobe in poskrbi za piko na i celotnega ambienta,« pojasnjuje oblikovalka. Prav omenjena lesena stena z ogledalom, ki se prelomi v kuhinjski niz, je osrednja točka interierja.

Les so kombinirali z belo, peščeno in grafitno sivo barvo. Kontrastna siva se znajde tako na stenah, kuhinjskih omaricah kot tudi na oblazinjenih delih pohištva – na sedežni garnituri in stolih ob jedilni mizi. »Vsa oprema v temnih odtenkih je na notranjih stenah, v smeri oken pa je vse svetlejša. Le poudarki ostajajo dinamični. Tako se nam prostor odpira proti svetlobi,« še pravi sogovornica.

 

 

Hodnik so nekoliko razširili, tako da so dobili prostor za umestitev dolge linije omar. Te se zaključijo z odprtimi policami, ki poskrbijo za mehek prehod v odprt bivalni del, kjer je kuhinja z manjšim delovnim otokom.

Na nasprotni strani stanovanja je prehod v spalne prostore, kjer so ohranili možnost dodatnega zapiranja z vrati, ki so skrita v stenski oblogi. Ko so vrata odprta, so popolnoma neopazna in nemoteča.

Otroški sobi sta po besedah sogovornice oblikovani tako, da ena deluje kot spalno-igralni del, druga pa je pisarna staršev. Ko bosta otroka začela hoditi v šolo, se bo delovni kotiček preselil v spalnico, kjer so že predvidene inštalacije. »Spalnica je s pomočjo nežno toniranih sten in dvostranske naravne osvetlitve prostor, ki kar kliče k sprostitvi in umiritvi,« je še povedala oblikovalka. Tako v dnevni sobi, spalnici kot tudi v otroški sobi so eno steno odeli v tapeto, ki z nežnim in umirjenim dekorjem zaokroži podobo prostora.

Dnevni WC s pralnim in sušilnim strojem so preoblikovali tako, da so v ta prostor vgradili tudi električni grelnik vode, s tem pa sprostili veliko uporabnega prostora v kopalnici, kjer je osnovna tlorisna konfiguracija ostala podobna kot prej. Odstranili so le nekaj odvečnih stenskih odebelitev in poskrbeli za sodobno sanitarno opremo.

»Veseli me, da sem družini uspela ustvariti osnovo, ki jim funkcionalno ustreza in jim omogoča, da jih dom odraža in podpira v vsakem kotičku. Danes, tri leta po začetku našega sodelovanja in skorajda enoletnem bivanju, je projekt zaživel kot krasen dom, ki pooseblja življenjski slog mlade družine – poln pozitivne energije, topline, veselja, detajlov in življenja. Zato sem ga poimenovala, LaVita – življenje,« še pravi oblikovalka.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine