Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Prenova za mlado družino: s skandinavskim pridihom

Prenovljeno stanovanje za mlado tričlansko družino je svetlo, udobno, mladostno in na trenutke igrivo ter se spogleduje s skandinavskim slogom opremljanja. Prenove in zasnove interierja sta se lotili arhitektki Nina Štajner in Mateja Katja Vrtovec Jerančič iz biroja NIŠA Arhitektura.
Foto: Anže Vrabl
Foto: Anže Vrabl
11. 10. 2022 | 09:39
22. 10. 2024 | 18:07
6:15

Trisobno stanovanja v velikostih 73 kvadratnih metrov je bilo pred prenovo v sorazmerno dobrem stanju, vendar tlorisna razporeditev in estetska podoba nista bili najboljši za udobno bivanje mlade družine s predšolskim otrokom. Zato sta arhitektki stanovanje zasnovali na novo, vključno s temeljito prenovo (menjavo talnih oblog, instalacij, stavbnega pohištva, grelnih teles in vgradnega pohištva), izbrali sodobne materiale, mladostne barve in vzorce. Pri tem pa upoštevali želje lastnikov po udobnem domu, funkcionalni razporeditvi prostorov in večni estetiki. Po besedah arhitektke Nine Štajner so stremeli k svetlemu, svežemu in udobnemu ambientu, ki bo preprost za vzdrževanje.

Foto: Anže Vrabl
Foto: Anže Vrabl

»Stanovanje je že sicer imelo dve spalnici, od katerih je bila ena izredno majhne kvadrature. Kuhinja je bila stisnjena v manjši kotiček, bivalni prostor pa je bil glede na preostale prostore proporcionalno (pre)velik. Poleg tega je bil hodnik malo preozek za postavitev omare standardne globine,« pojasnjuje arhitektka stanje tlorisa pred prenovo.

Razširjen hodnik

Pri prenovi smo se najprej temeljito lotili tlorisa, s katerim so izboljšali izrabo prostora. »Začeli smo s širitvijo hodnika, tako da smo poleg vhodnih vrat dobili dovolj globine za izvedbo standardno globoke omare. V ta dolg pas omar smo ‘skrili’ tudi kuhinjo in dvoje vrat. Majhno spalnico smo na račun premika kuhinje ustrezno povečali in tako dobili dve udobni in prostorni spalnici. Monotonost dolgega pasu omar presekata dve niši: ob vhodu je namenjena sedenju in odlaganju vrhnjih oblačil, druga pa je kuhinjska niša s pomivalnim koritom,« pojasnjuje arhitektka Nina Štajner.

V osrednji bivalni prostor, kjer so kuhinja z jedilnico in dnevna soba, so umestili tudi velik kuhinjski otok, na katerega je prislonjena jedilna miza. V dnevni sobi je bilo dovolj prostora za manjšo, a udobno sedežno garnituro in daljšo omaro z vgrajenim delovnim kotičkom. Posebnost te omare je po besedah arhitektke premični leseni paravan, ki omogoča zakrivanje televizijskega ekrana, kar je pri družinah z majhnimi otroki zelo dobrodošlo.


Spremembo sta doživela tudi prej ločena stranišče in kopalnica, ki so ju s prenovo združili. Kad so nadomestili z veliko kabino za prhanje, pralni in sušilni stroj pa skrili v visoko vgradno omaro.

Bela barva, les in drzna keramika

»Pri snovanju podobe interierja smo stremeli k svetlim barvam, lesenim teksturam, mladostni pridih pa smo dodali z drzno izbiro keramike ter nekoliko nepričakovanimi barvnimi kombinacijami. Investitorja sta bila sprva kar malo skeptična glede izbire keramike, saj se jima je zdela preveč drzna. Na koncu pa sta z učinkom zelo zadovoljna in sta vesela, da sta zaupala najinem izboru,« še pojasnjuje arhitektka. Za talne obloge so izbrali kombinacijo keramike in parketa: za kopalnico, hodnik in kuhinjo nežno modrikasto šestkotno keramiko z zvezdastim vzorcem, za bivalni prostor in spalnici pa klasični hrastov parket z letvami večjega formata.

V vseh prostorih prevladuje bela barva, v njej so stene in večji pohištveni kosi. Monotonost velikih belih površin so prekinili z lesenimi nišami in detajli iz letvic, ki prostoru dodajo toplino in domačnost. Za sedežno garnituro, oblazinjeno posteljo in stole so izbrali sivo barvo, živahnejše odtenke pa so v prostore vnesli z manjšimi kosi pohištva, dodatki in tkaninami. Pastelno moder barvni odtenek talnih keramičnih ploščic so dopolnili z gorčično rumenimi in gozdno zelenimi detajli.

Radiatorji kot estetski detajl

»Veliko pozornosti smo namenili izbiri novih grelnih teles, ki zaradi svoje estetske podobe presegajo zgolj funkcionalno vrednost. Izbrali smo modele, ki se vizualno navezujejo na letvice ter se tako zlijejo z ambientom,« še pravi arhitektka. Natančno so se lotili tudi zasnove osvetlitve, s katero se da ustvariti različne ambiente. Stanovanje je mogoče osvetliti le pritajeno – z indirektnimi svetili, ki so vgrajena v pohištvenih elementih. Takšna osvetlitev je primerna za zimske večere ob televiziji, sproščeno druženje ob obloženi mizi, branje knjige … Stropna svetila močneje osvetljujejo prostor tako, kar je pomembno za opravila, kot so kuhanje, igra, pisanje domačih nalog … Osvetljena notranjost omar pa omogoča lažjo izbiro oblačil.

V spalnici udobje hotela

»Za spalnico sta si investitorja zaželela hotelskega ugodja, prostor naj bi kljub skromni kvadraturi ostal prostoren in svetel. Izbrali smo udobno oblazinjeno posteljo, vzglavje poudarili s paravanom iz lesenih letev, ki ima vgrajeno ambientalno osvetlitev. Dodali smo viseči bralni svetilki in lebdeči nočni omarici v minimalističnem videzu. Značaj prostoru dodajo pisana posteljnina ter teksturirane odeje in blazine,« je povedala arhitektka.

Pri oblikovanju otroške sobe so si po njenih besedah dovolili malce več igrivosti. Veliko vgradno omaro so popestrili z modro nišo v obliki hišice, ki ima polici za knjige in druge predmete ter prostor za branje knjig. Še več pozornosti pa v otroški sobi pritegne postelja na pogradu v obliki hišice. Ta se s kombinacijo bele barve in lesenih letev po besedah arhitekte estetsko navezuje na preostale prostore.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine