Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Stanovanje za občasno bivanje

Arhitekta Urša Križman in Luka Fabjan iz Studia Aino sta se lotila prenove stanovanja v bloku iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ki je bil zgrajen po principih prefabricirane betonske gradnje. Nastal je dom za mlado družino, ki občasno biva v Sloveniji.
Foto: Ana Skobe
Foto: Ana Skobe
20. 2. 2023 | 07:33
15. 11. 2024 | 11:29
3:58

Stanovanje, ki meri 45 kvadratnih metrov, je v stanovanjskem bloku iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, zgrajenem po principih prefabricirane betonske gradnje. »Osnovni modul gradnje je bil betonski element širine 120 cm, s katerim so osnovane vse tlorisne zasnove stanovanj,« pojasnjuje arhitekt Luka Fabjan iz Studia Aino. Prenova je bila temeljita, obsegala je tako zamenjavo inštalacij, tal, sten, stavbnega pohištva, odstranitev predelnih sten in pohištva kot tudi spremembo tlorisne zasnove.

Glineno svetilo nad kuhinjskim pultom je ročno delo, ki je nastalo v ateljeju Studia Aino. Foto: Ana Skobe
Glineno svetilo nad kuhinjskim pultom je ročno delo, ki je nastalo v ateljeju Studia Aino. Foto: Ana Skobe

Po besedah arhitekta, se je namreč pokazalo, da bi mladi družini, ki živi in dela v tujini, ustrezala nekoliko drugačna razporeditev prostorov. To so dosegli z minimalnimi posegi, saj je bila obstoječa konstrukcija premišljeno zasnovana. Naročniki pa so si med drugim želeli zračno in svetlo stanovanje.

»Osrednji koncept tlorisne rešitve temelji na krožni zasnovi. S tem smo pridobili občutek prostornosti in svetlosti, hkrati se je povišala dostopnost vseh prostorov in kotičkov. Druga ideja tlorisne rešitve se ukvarja z razumevanjem prostora kot fluidno materijo. Tako posamezni prostori niso ločeni s stenami, ampak se bivalni prostor razume kot območje med posameznimi večjimi volumni. V prostoru so ti volumni definirani kot pohištveni elementi (omare, hladilnik, klimatska naprava) oz. kot inštalacijski volumen (vertikalni jašek, kopalnica in kuhinja),« pojasnjuje arhitekt.

Interier izhaja iz objekta, v ospredje so postavili beton. »Tehnični vidik reševanja lasnih razpok med modularnimi betonskimi bloki je narekoval idejo o dilatacijskih profilih, ki posledično nakazujejo raster prefabriciranih elementov v notranjosti stanovanja. Na enem delu se omet stene celo povsem umakne in pokaže surov neobdelan beton z vsemi svojimi nepravilnostmi in površnostmi,« dodaja arhitekt.

 

 

Poleg betonske stene ima ta material svoje mesto tudi v kuhinji, kjer ima konstrukcijsko vlogo pohištvenih elementov, in v dnevni sobi, kamor so umestili klubsko mizico, ki po besedah sogovornika prav tako izkorišča tehnične značilnosti materiala za svojo preprosto formo.

Pohištvo je oblikovano preprosto in funkcionalno. Za talno oblogo so izbrali lesen parket. Iz lesa pa je tudi kar nekaj kosov pohištva. Barvna shema je umirjena, izhaja iz bele, črne, sive in naravnega odtenka lesa. Ob teh nevtralnih odtenkih izstopa opečnata luč nad jedilno mizo. Koncept osvetlitve dopolnjuje tudi glineno svetilo nad kuhinjskim pultom, ki po besedah sogovornika v prostor vnese možnost stika s še enim naravnim materialom. Svetilo je ročno delo, ki je nastalo v ateljeju Studia Aino.

In prav osvetlitev je bila največji izziv pri prenovi stanovanja. Iskali so namreč rešitev, kako v kopalnico pripeljati naravno svetlobo. To jim je uspelo z uporabo steklenih zidakov. Krožna zasnova stanovanja pa omogoča, da svetloba v prostore prihaja iz vseh strani.

PREBERITE ŠE: Vse na 31 kvadratih

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine