Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Takšna je 300 let stara hiša po prenovi

Tristo let staro hišo z vrtom je notranja oblikovalka Susanna Cots posodobila in jo povezala z zunanjostjo.
Foto: Mauricio Fuertes
Foto: Mauricio Fuertes
17. 12. 2023 | 19:26
2. 12. 2024 | 08:29
3:32

Izhodišče prenove kar tristo kvadratnih metrov velike hiše v katalonski regiji Empordà je bila pristnost: obnova, ki bo hišo ponovno povezala z zgodovino in jo hkrati posodobila ter odprla v zunanjost, v naravo. To je bil zahteven in kompleksen projekt, kjer so poleg del v prostorih, starih več kot 300 let, snovali interier, ki bo omogočal sodobno bivanje.

Notranja oblikovalka Susanna Cots, ki se je lotila zasnove interjerja, je prostore obnovila z občutkom in spoštovanjem do zgodovine. »Vrnitev k čistosti narave je prinesla proces sprejemanja in spoštovanja. Razumevanje, da ta dom sploh ne vsebuje pravega kota, nam je pomagalo spoštovati in ceniti lepoto nepopolnosti ter se ji pokloniti. Tako kot narava sama,« pravi notranja oblikovalka in dodaja, da ne le zaradi navdiha, temveč tudi zaradi praktičnosti so za talno oblogo izbrali apneno malto, ki omogoča dihanje tal in preprečuje nabiranje vlage.

Kamniti zidovi in bela barva

Tramovi pod stropom in oboki so bili obnovljeni in pobarvani v belo, tako da delujejo poenoteno s stenami, prostori pa so zato bolj svetli. Bela je namreč barva, ki predstavlja bistvo celotne prenove. Bela barva lepo dopolnjuje očiščene in vidne kamnite stene. K tem se poda tudi pohištvo, ki ga je po meri oblikovala Susanna Cots, izdelano pa je iz masivnega kostanjevega lesa.

Hiša je v dveh nadstropjih, nekateri prostori se podvojijo, drugi so povezani z zunanjostjo. Kuhinja, ki ima svoj alter ego v vrtni verandi, je središče hiše in tisti prostor, ki povezuje notranjost z zunanjostjo. Druga simetrična značilnost te hiše sta kamina, ki se nahajata v različnih prostorih. Eden je v dnevni sobi v pritličju, drugi v zgornjem nadstropju, v spalnici.


Če nadaljujemo z dvojnostjo prostorov, dnevno sobo najdemo tako v spodnji kot v zgornji etaži. Tista v pritličju je bila zasnovana kot bralni kotiček blizu kamina, v zgornjem nadstropju pa je obdana s knjižno omaro in jedilno mizo.

Povezavo med prostori predstavlja stopnišče, ki je namesto ograje obdano z nizkimi omarami za shranjevanje.

V prvem nadstropju so tri otroške sobe. Vsaka ima svojo kopalnico in individualen slog, ki otrokom omogoča lasten kotiček, prilagojen razvoju in različnim starostim.

Na vrtu so zasnovali pokrito teraso, ki služi kot stičišče družine in prijateljev. To je čaroben prostor z lepimi pogledi za druženje in kulinarične užitke. Prostor se je našel tudi za bazen in še nekaj drugih kotičkov za posedanje.

»Čeprav nas je čas pripeljal do različnih potreb po udobju, so želje podobne: dobro počutje, družina, zatočišče. Tukaj smo se vrnili s tem dizajnom. Vrnili smo se domov,« pravi notranja oblikovalka.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine