Tloris stanovanja je lastnik, grafični oblikovalec Loni, prilagodil svojim željam. Predvidena so bila vrata iz hodnika v glavni prostor ter med kuhinjsko nišo in glavnim prostorom, a jih je dal odstraniti. Glavno vodilo pri zasnovi opreme je bil občutek zračnosti. Posamezni deli se med sabo prepletajo po načelu odprtega prostora, tako da ni razlike, ali si v kopalnici ali spalnici. In zato v kopalnici visita umetniški sliki – detajla, ki jo spremenita v še en prijeten bivalni prostor.
Stanovanje je svetlo in odprto ter deluje prostorno. Bolj ko je odprto, bolje je, je prepričan sogovornik. Prostori zato prehajajo drug v drugega, opremljeni pa so z večnamenskim pohištvom. Lastnik je namreč želel doseči udobje in razkošje večjih stanovanj.
Kuhinji je odmerjena majhna niša in lastnik je moral narediti celo študijo o tem, kako ustvariti majhno in uporabno kuhinjo, vendar z vsem, kar imajo velike in kar potrebuješ za kuhanje. Velik pomivalni stroj, velik hladilnik, pečica – skratka vse, s čimer je opremljena običajna kuhinja. Vse to je razporejeno na nekaj kvadratnih metrih, le manjše korito in manjšo kuhalno ploščo je moral izbrati. Na račun tega je manj shranjevalnih površin, zato pa za shranjevanje pride prav tudi pečica, kadar se v njej ne peče.
Jedilna miza ima dvojno funkcijo – jedilne in delovne mize. Dva imata lahko ob njej čudovito večerjo, lahko pa tudi eden za njo dela za računalnikom. S tem se izognemo dvema mizama, pojasnjuje gostitelj. Tudi postelja je večnamenska. Namenjena je za spanje, hkrati pa je kavč za poležavanje. Podobnih funkcionalnih rešitev je še veliko; tako na primer pladenj, ki visi na steni kuhinjske niše, ni le pladenj, ampak hkrati slika. Velika garderobna omara sega od tal do stropa in se zaradi bele barve na videz zlije s steno. V njej se na notranji strani vrat skriva ogledalo, ki smo ga bolj vajeni v predsobah. A tu je drugače, v predsobi so slike. Lastnik pojasni, da so imele slike pri njem vedno prednost pred ogledali, ne nazadnje so tudi lepše. Shranjevalne površine so prav tako pod posteljo. Seveda pa brez velike kleti ne bi šlo, ta odtehta pomanjkanje shranjevalnega prostora v garsonjeri. Toda najpomembnejše je, poudari gostitelj, da se vse nepotrebno sproti pospravlja in odvrže, saj garsonjera ne prenese zbiranja in kopičenja predmetov.
V stanovanju preseneti velika postelja, ki jo sestavljata enojni postelji, združeni v eno. V majhnem stanovanju se, opaža lastnik, ponavadi odpovejo veliki postelji in namestijo izvlečni kavč, ki je hkrati ležišče in sedežni kotiček. Njegova garsonjera je kljub majhni kvadraturi dovolj velika, da je v njej lahko postelja, in to je luksuz, ki si ga je privoščil. Prizna, da je postelja predimenzionirana, a bistvo pri odločitvi je bilo udobje. Udobna je bolj kot najudobnejši kavč, prav tako je na njej več prostora kot na kavču. »Ko pogledamo le posteljo in omare, se zdi, kakor da gre za spalnico večjega stanovanja,« pripomni sogovornik.
Dobro naravno osvetljenost omogoča celotna stena v steklu. In to svetlobo so ohranili po vsej garsonjeri čisto do vhodnih vrat, tudi v kuhinji. Na žalost, pravi lastnik, v kopalnici ni okna. Prav kopalnice brez oken so velika slabost slovenskih blokovskih stanovanj. »Sicer smo imeli v začetni fazi načrt, da bi skozi steno, ki meji na dnevni prostor, pripeljali naravno svetlobo tudi v kopalnico. Vendar bi s tem posegli v shranjevalni prostor oziroma ga zmanjšali, zato se nismo odločili za ta poseg,« pojasni. Za umetno osvetlitev skrbijo stropne in namizne luči. V kopalnici pa je poleg osrednje stropne luči tudi okvir ogledala, ki je izdelan iz kaljenega muranskega stekla, osvetljen z vgradnim svetilnim telesom.
V majhnem stanovanju se marsikdo vpraša, koliko posebnih, izstopajočih kosov pohištva poleg nujnega sploh lahko umesti vanj. »Vsak kos, ki ga postaviš, je preveč,« odgovarja lastnik, »dejstvo je, da prostor za posebne kose in slike narediš s tem, da za barvo sten in pohištva izbereš bel ali bež odtenek.« Kontrast belemu pohištvu so v garsonjeri lesena tla, ki vnašajo toplino. Lastnik je izbral tropski les vrste mirin, ki je po njegovih besedah žlahten z značilno bordo barvo. Tla tako dajejo prostoru prav poseben poudarek. Z nevtralnim konceptom opreme je pridobil prostor tudi za slike, zlasti za velike. »Ko izbiramo sliko, je ne izbiramo kot dekorativni element, ampak kot vrednost,« pojasnjuje svoj odnos do umetniških del.
Več primerov majhnih stanovanj si lahko ogledate tudi v zadnji številki revije Deloindom+, ki je izšla 26. avgusta. Velik del je namreč posvečen prav nasvetom in praktičnim primerom, kako se lotiti vprašanja majhnih stanovanj.