Vse za udobno bivanje na 29 kvadratih

Ali je 29 kvadratnih metrov dovolj za udobno bivanje? Na to vprašanje je odgovoril brazilski arhitekt Vitor Penha, ko je zasnoval stanovanje za mladega naročnika.

V majhnih stanovanjih je dobra zasnova ključna za kakovostno bivanje. Prostor naj bi bil dobro izkoriščen, funkcionalen, hkrati pa ne preveč zasičen s pohištvom. Kako na 29 kvadratnih metrih zasnovati vse za udobno bivanje? Toliko namreč meri stanovanje, ki se nahaja v stanovanjski soseski brazilskega mesta São Paulo. Prenove in zasnove majhnega stanovanja so se lotili v biroju Memola Estudio v sodelovanju z arhitektom Vitorjem Penho.

Stanovanja z majhno kvadraturo so vedno svojevrsten izziv za arhitekte in običajno ponudijo zanimive rešitve. Ideal majhnega stanovanja je, da ima vse, kar imajo velika: veliko posteljo, zofo za poležavanje, jedilni kotiček, kuhinjo, kabino za prhanje in shranjevalne površine.

Pri urejanju majhnega stanovanja arhitekti upoštevajo uporabnikove življenjske navade, njegove prioritete in tudi želje. Odločiti pa se je treba, čemu dati prednost. Arhitekt Vitor Penha se je odločil za odprto in krožno zasnovo, na prvem mestu pa je udobje. Želel je pokazati, kako je s premišljenim oblikovanjem mogoče najbolje izkoristiti majhne prostore. Stanovanje je bilo namreč zasnovano za mladeniča, ki živi sam, želel pa je funkcionalen dom s premišljenim in po meri izdelanim pohištvom. Vse je v enem prostoru, s steklenimi drsnimi vrati je zaprta le kopalnica. Tik ob vhodu je kuhinja, ki ima umeščene tako spodje kot tudi zgornje omarice in velik hladilnik. Kuhinjski pult v videzu marmorja se nadaljuje tudi na omaricah, ki so del dnevne sobe. Slednji pripada še manjši, a udoben kavč, za njim pa je bilo dovolj prostora za večjo posteljo. V kuhinji je tudi prostor z jedilno mizo za dva.

!!galerija!!


Del kopalnice, v katerem sta wc in prha, je zaprt, umivalnik s pultom in vgrajeno odlagalno površino pa je arhitekt umestil pred kopalnico. Kopalnica z zunanjim umivalnikom naredi prostor večji in bolj sproščen, prosojno mlečno steklo pa omogoča naravni svetlobi, da osvetli tudi zaprti del kopalnice.

Izbrali so naravne materiale in svetle barve ter pustili dovolj prostora za osebne in dekorativne predmete. Stene so bele, dopolnjujejo jih opečnate keramične ploščice po tleh. Pohištvo je belo in v kombinaciji z lesenimi poudarki ter marmorjem, ki so ga izbrali za pult v kuhinji in dnevni sobi ter kopalniški umivalnik. Les vnaša toplino, marmor pa eleganco. Svetla barvna paleta pomaga pri vizualni percepciji prostorov, saj tako delujejo večji.

»Bistvo projekta je bilo ustvariti interier, ki je brez presežkov, a hkrati brezčasen in z zelo natančno definirano uporabo. Rezultat tega je minimalistično in prijetno vzdušje, ki ga je iskal naročnik, so povedali v biroju.


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE