Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Bivanje

Dunaj: Prazni prostori začasno na voljo za razne projekte in pobude meščanov

Cvetoča betonska puščava? Gledališče v nekdanji tekstilni tovarni? Joga v garaži? Na Dunaju je zahvaljujoč začasnemu koriščenju prostorov v javni lasti marsikatera ideja izvedljiva. Mesto z novim vodnikom spodbuja idejo, da se prazni prostori začasno uporabljajo za raznolike mestne projekte in pobude meščanov.
Foto: Tim Dornaus
Foto: Tim Dornaus
7. 7. 2023 | 12:26
22. 10. 2024 | 19:52
3:44

Tako kot v Ljubljani je tudi na Dunaju v mestu veliko praznih prostorov. Pritličja poslovnih stavb, nekdanje tovarne, kulturne ustanove, prazne zelene površine ... Nekateri prostori so zapuščeni, drugi zgolj čakajo na spremembo namembnosti, kar pa lahko včasih traja tudi več let. To časovno obdobje želijo na Dunaju čim bolje izkoristiti in namesto dolgočasne praznine spodbuditi pestro dogajanje v soseski.

PREBERITE ŠE: URBANO VRTNARJENJE: DUNAJČANI LAHKO POSVOJIJO GREDICO V MESTU IN JO UREDIJO PO SVOJE

S tem namenom je Mesto Dunaj izdalo nov vodnik, s katerim lastnike praznih prostorov spodbuja k omogočanju začasne rabe njihovih prostorov. V dokumentu so zbrani nasveti in primeri začasne rabe javnih prostorov. V zadnjih letih so izvedli številne inovativne in ustvarjalne projekte, ki oživljajo okolico in višajo njeno družbeno in kulturno vrednost. »Z začasno uporabo ne zmanjšujemo zgolj števila praznih prostorov, temveč tudi povezujemo zasebne in javne interese. Tudi to je mestni razvoj – od spodaj navzgor,« projekte komentira Ulli Sima, dunajska mestna ministrica za mestno načrtovanje. Pred začetkom začasne uporabe se vedno sklene pogodba, ki jasno določa rok uporabe in kdo v tem času prevzame plačilo upravnih stroškov.

Več uspešnih projektov že v teku

Med najuspešnejše primere začasne rabe sodi »Creative Cluster«, ki zaseda stavbo nekdanje šole, v kateri so s poukom nehali leta 2015. Štiri leta pozneje se je stavba začasno prelevila v inkubator za umetnost in kulturo, v katerem deluje 140 umetnikov z različnih področij. Organizirajo tudi številne brezplačne delavnice za sosesko. Projekt naj bi sprva potekal do leta 2021, a je bil zaradi nadaljnje neuporabe naknadno podaljšan do 2024. Tudi stara garažna hiša, ki je v lasti zasebnega investitorja, se je prelevila v uspešen projekt »Garage Grande«. Gre za večnamenski skupni prostor, v katerem delujejo kolesarska delavnica, urbani vrtički, športna društva, dom pa si je tam ustvarilo tudi 30.000 čebel. Dovoljenje za uporabo traja predvidoma do konca leta 2023.


Za urejanje strateških izhodišč in pripravo pravnoorganizacijske podlage je zadolžen dunajski Magistratski oddelka za razvoj in načrtovanje mesta. Vsebinsko pri zasnovi projekta in povezovanju lastnikov nepremičnin oziroma upravnikov ter bodočih začasnih uporabnikov v sodelovanju z mestom pomaga pisarna »Kreative Räume Wien«, ki nudi brezplačna svetovanja, v primeru velikega interesa za nepremičnine pa organizira tudi javne oglede.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine