Oblikovalke Tjaša Bavcon, Jasmina Ferček in Katja Burger Kovič so leta 2003 ustanovile Zavod za sodobno tekstilno umetnost in oblikovanje z imenom Oloop. Svojo oblikovalsko pot so začele z izdelki za dom, s katerimi so si zgradile širšo prepoznavnost pri nas, a v teh 20 letih je njihovo delovanje preseglo meje oblikovanja omenjenih izdelkov. Nekateri izdelki so večni, pravijo oblikovalke, na primer volneno milo, ki ga izdelujejo že od leta 2005, nekateri drugi pa so imeli krajšo življenjsko dobo.
»Izdelki za dom so še vedno naši sopotniki, le da nastajajo skozi ustvarjalne (velikokrat) skupinske procese, namenjene opolnomočenju.« pravijo oblikovalke. Na primer, projekt Razkrite roke, namenjen kulturni in socialni integraciji priseljenk iz nekdanjih jugoslovanskih republik, je eden njihovih pomembnejših projektov, ki dokazuje, da so spremembe z delom rok mogoče.
Skupina je aktivna na različnih področjih vizualnega ustvarjanja, od produktnega oblikovanja, oblikovanja prostorskih postavitev do tekstilne umetnosti, hkrati pa vodi usposabljanja, predavanja in delavnice ter povezuje oblikovanje z družbeno angažiranimi projekti. S svojimi izdelki in projekti sodelujejo na najpomembnejših predstavitvah slovenskega oblikovanja doma in v tujini.
»Kot skupina in vsaka osebno smo imele na tej poti več začetkov, preobratov, transformativnih trenutkov. Gre za simbolična in resnična rojevanja in prerajanja – v tem času so se nam rodili trije otroci, slavile smo tri poroke in več kot 100 tekstilnih projektov, izdelkov in razstav. Osebna in profesionalna rast sta šli z roko v roki,« so oblikovalke opisale svojo dvajsetletno ustvarjalno pot. In kaj je tisto, kar jih je najbolj zaznamovalo in opredelilo njihovo ustvarjanje? »Ljudje, ki so soustvarjali z nami, ki so nam dovolili, da vstopimo v njihova življenja, in so iskreno spregovorili o sebi – željah, ljubeznih, potrebah. To je vedno vplivalo na naše naslednje korake, projektne vsebine in nas izzivalo, da smo osebno in profesionalno rasle,« odgovarjajo.
Pregledna razstava O2OOP, ki jo bodo odprli nocoj ob 18. uri v Centru Rog, je poklon moči in pomenu tekstila ter ženski, njegovi izumiteljici in ustvarjalki. »S pregledno razstavo se poklanjamo tekstilu in ženski, njegovi stvariteljici. Z razstavo vabimo obiskovalce, da vsaj za nekaj minut stopijo na naš planet Oloop, da se zavrtijo z nami bodisi z ogledom razstave, ustvarjalno izkušnjo, spominjanjem ali aktivnim prispevkom bodisi s sodelovanjem v nadaljevanju pri nekaterih odprtih participativnih projektih. Pregledna razstava je namenjena tudi nam samim – da zberemo izdelke, tekstilna dela, video material, ki so preživeli do danes, da ustvarimo Oloop pokrajino in se s ponosom sprehodimo skoznjo, da se spominjamo, reflektiramo in praznujemo. Taki dogodki krepijo identiteto, povezujejo, poglabljajo temelje. To bo morda tudi trenutek prehoda, ko nekaj lahko pustimo za seboj in trenutek preizpraševanja, kako naprej,« so še povedale o razstavi.
Na njej bodo na ogled izdelki, kreativni procesi in projekti: tekstilna instalacija Okno v nebo iz leta 2004, volneno milo, ki je nastalo leta 2005, Squareplay iz leta 2006, preproga v nastajanju, 2012-2015, izdelki projekta Barve mesta, 2013, projekt Telo tekstil spomin, 2013-2014, izdelki projekta Razkrite roke, 2012-2017; vezena stena projekta Ženske, ki vezejo pripoved, 2018, tekstilna instalacija Body Made, 2019, vezeni portreti Selfi, 2019-2022, knjiga Moč tekstila, ki je izšla leta 2022.
Na nekaterih mestih je razstava zasnovana odprtokodno, kar omogoči, da lahko vstopimo v razstavljen projekt in postanemo njegov aktivni člen. Tekstilna dela, ki jih je načel čas, pa tudi začasni izdelki, oblikovalski eksperimenti in minljivi procesi, so predstavljeni skozi kratke filme, ki so nastali v sodelovanju z Mihom Možino in Cirilom Jazbecem.
»Razstava aktualizira teme, s katerimi se je kolektiv ukvarjal v preteklosti in so danes še vedno aktualne – pomen ročnega dela, sodelovanja in soustvarjanja, povezovalne komunikacije, tvorjenja skupnosti in vračanja moči ženskam. Tekstilija, ki ima za človeka neprecenljiv fizičen, psihološki in kulturološki pomen, je na razstavi javnosti ponujena v posredno in neposredno interakcijo, saj bodo v času razstave potekale številne izkustvene delavnice, vodstva, predavanja in javni pogovori.«
Kot še pravijo sogovornice, jih v letu 2025 čaka sodelovanje na Bienalu tekstilne umetnosti BIEN25 in Gorizia Design Week. Prav tako si želijo, da bi prevedle knjigo Moč tekstila, da doseže tudi evropski trg, pa čez meje bi rade poslale omenjeno pregledno razstavo. »S kolektivom Centra Rog smo se odlično ujeli in tudi v prihodnosti si želimo njihovega sodelovanja. Center Rog je postal tudi skrbnik naše velike skupnostne preproge,« so še pojasnile.
Razstava kolektiva Oloop ni le predstavitev tekstilnih izdelkov, fotografij in kratkih filmov minulih dveh desetletij, ampak tudi prostor srečevanj, izmenjav, sodelovalnega ustvarjanja, refleksije in učenja, ki se bo v Centru Rog odvijal vse do zaključka razstave, to je do 17. avgusta 2024. Že v soboto, 22. junija, lahko sodelujete na brezplačnem dogodku Skupaj na preprogi in prispevate k ponovni rasti skupnostne preproge.