Stanovanje, ki so ga zasnovali v kitajskem biroju L&M Design Lab (odgovorni arhitekt je bil Liu Jinrui), meri le 34 kvadratnih metrov. Le 13 korakov je z enega konca stanovanja na drugega. A vseeno je v njem dovolj prostora za tri generacije ali pet družinskih članov in njihove hobije. Stari starši so se preselili v Šanghaj iz dva tisoč kilometrov oddaljenega kitajskega mesta Zhangye, da bi hčeri in njenemu možu pomagali skrbeti za dveletno vnukinjo.
Pred prenovo je bilo stanovanje podolgovato, delovalo pa je temačno in utesnjeno. Prav tako ni bilo prostora za hobije, ki jih imajo družinski člani: dedek, nekdanji tenorist, babica, pianistka, mama, ki rada slika, in oče, ki ljubiteljsko pleše.
Stanovanja se s prenovo ni dalo kakor koli povečati (niti v višino niti v širino). Pri zasnovi interierja so se zato arhitekti osredotočili na diagonalo – trije prostori, ki se jih lahko uporablja ločeno ali kot en prostor z več funkcijami, so med seboj diagonalno povezani. S prenovo so poskrbeli tudi za boljšo kakovost zraka v stanovanju.
Že ob vstopu v stanovanje se lahko opazi slog opreme in izbrano barvno kombinacijo. Bele stene, leseni poudarki in črna kovina. Stanovanje v celoti prekriva lesena talna obloga, oblazinjeni deli pohištva in dekorativne blazine pa so v sivi in beli barvi.
Kuhinja je zasnovana v dveh delih, ločuje pa ju steklena drsna vrata. Tako je med kuhanjem lahko zaprta, da se prepreči širjenja vonja po hrani po celem stanovanju, hkrati pa tisti, ki kuha, ni povsem izoliran v ločenem prostoru. Zaprti del je zasnovan v obliki črke U z dva metra dolgo kuhalno površino in 88 cm velikim večnamenskim pomivalnim koritom, kar olajša kuhanje in bivanje. Zunanji del kuhinje na eni strani predstavlja raztegljiva črna kamnita površina, ki se lahko razširi do dolžine 1,7 m in služi kot delovna površina za pripravo rezancev ali jedilna miza. Na drugi strani je prostor za shranjevanje in hladilnik.
Soba, namenjena dedku in babici, ima kar štiri različne funkcije, in to na samo 5,4 kvadratnega metra. V njej je dovolj prostora za spanje, preoblačenje, pitje čaja in igranje električnega klavirja. Osvetljuje jo naravna svetloba skozi veliko okno, zasnovano kot vitrina. Od preostalega dela stanovanja sobo ločujejo skrita drsna vrata, ki ta del ponoči popolnoma zatemnijo in zvočno zatesnijo, hkrati pa, ko so odprta oz. skrita, ohranijo prehodnost.
Predelno steno v dnevni sobi so nadomestili z leseno pomično steno, ki je lahko zložena in skoraj neopazna, v nasprotnem primeru pa ločuje spalnico za starša in dnevni prostor.
Steno za televizorjem so oblekli v ročno izdelano oblogo, ki posnema videz zemlje. Poleg dekorativne funkcije ima ta zvočno izolativno. V steni so kot okna oblikovani (osvetljeni) kubusi za različne namene: za televizor, okrasne predmete … Omenjena obložena stena sega od predprostora v spalnico. Od tod naprej pa je stena od tal do stropa oblečena v ogledalo, ki med drugim optično poveča spalnico, ko so vrata zaprta.
Nad kavčem oz. dnevnim prostorom so arhitekti oblikovali igralnico v velikosti 2 x 2 metra. Ograjena je z vrvmi, na sredini pa ima stekleno okno, skozi katero do igralnice pride več svetlobe in ustvarja poseben učinek. Zasnovana je kot hišica na drevesu in pravljična dežela hkrati. Do nje se povzpnejo po pomični lestvi, ki je vpeta na kovinsko ogrodje.
Glavna spalnica meri 12 kvadratnih metrov in je največja soba v stanovanju. Vsak centimeter je premišljeno izkoriščen. Postelja je na podestu, ob straneh pa so shranjevalne površine. Za shranjevanje so izkoristili tudi prostor pod posteljo, kjer so izvlečni predali za shranjevanje različnih stvari in zložljiva otroška posteljica.
V spalnici je tudi delovna miza, ki se lahko raztegne do dveh metrov širine, da za njo lahko delata dve osebi. Ena od sten je pobarvana z barvo, po kateri se lahko piše, druga stena pa je v celoti odeta v ogledalo.
Kot pravijo arhitekti, so želeli s prenovo pokazati, kaj lahko nastane na tako majhni kvadraturi, in navdihniti mnoge, ki se v tem mestu spopadajo s podobnimi bivalnimi težavami.
PREBERITE ŠE: Vse na 25 kvadratih