Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Ambient Ljubljana – sejem pohištva: V pričakovanju novih zgodb

Ambient Ljubljana – sejem pohištva letos odpira vrata 1. oktobra, to je mesec dni prej kot v preteklih letih. Na njem bo 209 podjetij za šest dni postavilo na ogled novo pohištvo in druge izdelke za dom. Organizator, Gospodarsko razstavišče, je poskrbel za bogat spremljevalni program, ki bo popestril običajno ponudbo pohištva. Poleg že ustaljenih podelitev nagrad in razstav so pripravili predstavitev nekaj uspešnih primerov italijanskega oblikovanja in zgodovinski vpogled v slovensko oblikovanje pohištva v prvih dveh tretjinah 20. stoletja.
Foto: dokumentacija Dela/Jože Suhadolnik, A. Z. in arhiv sejma
Foto: dokumentacija Dela/Jože Suhadolnik, A. Z. in arhiv sejma
M. W.
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:41
10:14

Znova, že šestič zapored, pa naša priloga skupaj s sejmom Ambient Ljubljana in Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani pripravlja Arhitekturni dialog. Letošnja tema je Prenovimo in osvežimo stanovanje v bloku, kar pomeni, da so imeli prednost sodelujoči, ki načrtujejo prenovo blokovskega stanovanja. Na natečaj se je prijavilo več kot 50 bralcev, ki jim bodo študentje višjih letnikov arhitekture pod mentorstvom arhitektke in profesorice Špele Hudnik pripravili rešitve in jim jih tudi osebno predstavili na sejmu. Med njihovimi predlogi bo posebna komisija izbrala najboljšega, najbolj inovativnega in avtorju zanj podelila nagrado.

Razstave in nagrade

Sejemsko dogajanje se bo začelo z izborom Deset najboljših – Top 10, v katerega so vsako leto uvrščeni izdelki in sistemske rešitve, ki najbolje združujejo funkcionalnost s tehnološko oziroma likovno kakovostjo, in eden od njih bo prejel tudi nagrado The Top of The Top. Nagrajence bo izbrala mednarodna komisija, ki ji bo predsedoval Janez Koželj, njeni člani pa bodo Vladimir Pezdirc, Doris Koefer, Jure Miklavc, Marco Marangone in Marijan Orešić. Izdelki, ki se bodo uvrstili med deset najboljših, bodo na ogled na posebni razstavi v dvorani Kocka.

Podelili bodo tudi posebno priznanje za najlepši razstavni prostor, ki ga bo komisija v sestavi Jani Bavčer, Mladen Treppo in Damjan Uršič izbrala na podlagi meril izvirnosti, oblikovne dovršenosti in estetskega vidika.

Že četrtič bo v preddverju Marmorne dvorane na ogled razstava Top ideje, na kateri se bodo predstavili oblikovalci in arhitekti z inovativnimi idejami ter izdelki s področ­ja bivalne kulture. Tudi letos pričakujejo pravo borzo idej, ki so odsev časa in pogled v prihodnost. Najboljšo bodo nagradili s priznanjem za najbolj inovativen izdelek, ki ga podeljuje Gospodarsko razstavišče. »Pobuda Gospodarskega razstavišča, da organizira borzo oblikovanja, je nedvomno pomemben prispevek pri uveljavljanju oblikovalske stroke v razvojnih in proizvodnih strukturah našega gospodarstva, mladim oblikovalcem omogoča brezplačno javno predstavitev njihovega dela, vsem udeležencem sejma Ambient pa nujni dialog med oblikovalsko stroko, slovenskimi in tujimi proizvajalci elementov bivalne kulture in končnim uporabnikom,« je ob tem zapisal oblikovalec Ernest Nograšek.

Vpogled v zgodovino slovenskega oblikovanja

Narodni muzej Slovenije, Oddelek za zgodovino in uporabno umetnost, in DOS pa pripravljata razstavo, ki bo ponudila vpogled v slovensko oblikovanje pohištva v prvih dveh tretjinah 20. stoletja. Razstavili bodo več kot dvajset kosov, ki so pomembno zaznamovali slovensko oblikovanje. Tako si bomo lahko ogledali mizo in stole iz leta 1904, ki jih je oblikoval arhitekt Jože Plečnik, kose iz leta 1930, ki jih je izdelala Tovarna pohištva Naglas, sedežno garnituro Gojmirja Antona Lesa, ki je nastala okrog leta 1940, stole Branka Uršiča, Nika Kralja.

Narejeno v Italiji

V preddverju dvorane Kupola (A) bo razstava italijanskega dizajna z naslovom Made in Italy. Na ogled bodo nekateri pohištveni izdelki vsem dobro znanih italijanskih blagovnih znamk, kot so Emu, Foscarini, Infiniti by Omp Group, Kartell, Molteni, Moroso, Poliform, Prandina, ki so že v prodaji na slovenskem trgu, ter Adrenalina, SchönhuberFranchi in Valsecchi, ki jih pri nas še nismo imeli priložnost videti.

Častni pokrovitelj letošnjega 24. sejma pohištva Ambienta Ljubljana je Agencija ICE Ljubljana, oddelek veleposlaništva Republike Italije za gospodarsko promocijo. V sklopu Italijanskega festivala 2013, ki v Sloveniji promovira italijanske blagovne znamke, je tudi omenjena razstava. Ob njej bo v torek, 1. oktobra 2013, ob 17. uri v dvorani Urška okrogla miza z naslovom Izkušnja italijanskega oblikovanja. Gost bo toskanski arhitekt in notranji oblikovalec Simone Micheli, ki ima bogate izkušnje s področja notranjega in projektnega oblikovanja ter zasnov wellness centrov po Evropi in svetu. Na okrogli mizi, ki jo bo moderirala Nada Vodušek, bo sodeloval predsednik Društva oblikovalcev Slovenije in arhitekt Robert Klun.

Simone Micheli, profesor na konzorciju Polidesign in Politehniški šoli za dizajn v Milanu, od devetdesetih let prejšnjega stoletja predstavlja svojo vizijo arhitekture, notran­jega in vizualnega oblikovanja s komunikacijo inovativnih oblik mehkih in zaobljenih linij, z različnimi barvami in ustvarjalnostjo. Njegova dela so trajnostna in do okolja prijazna. »Imajo značilno identiteto in edinstvenost ter jih zaznamuje stroga uporaba ekoloških materialov. Njegovo arhitekturo skoraj izključno gradijo italijanska podjetja. Michelijeva dela pripovedujejo zgodbe o italijanskosti, lepoti, edinstvenosti, unikat­nosti in odličnosti,« še pravijo organizatorji dogodka, katerega namen je okrepiti podobo italijanskega oblikovanja, ki je pri slovenski javnosti že zelo cenjeno.

Dela mladih umetnikov

Pred kratkim so v Kristalni palači odprli trgovino SiTi ARTstore, ki omogoča kupcem dostop do del obetavnih slovenskih umetnikov z različnih področij delovanja. Ekipa SiTi ARTstore se bo predstavila tudi na sejmu Ambient. Za opremo razstavnega prostora so pripravili izbor izdelkov avtorjev s področja notranje opreme doma ali poslovnih prostorov, slikarska in kiparska dela, unikatno okrasno keramiko in inovativno kartonasto pohištvo. S svojo ponudbo želijo poživiti pristope k opremljanju prostorov in vanje vnesti svežo, mladostno energijo.

Na sejmu bo tako sodeloval Alexander Mann, ki oblikuje pohištvo iz kartona. Oblikovalka Maja Mihajlovič, lanska nagrajenka sejma Ambient, bo postavila na ogled leseno stojalo Drevešček, Kaja Rutar pa sedežne enote, napolnjene z raznovrstnimi materiali in oblečene v avtorske tekstilne potiske. Poleg uporabnih izdelkov in opreme za dom bodo predstavljeni tudi kiparski in uporabni predmeti Jerneja Malija, dela kiparjev Mihe Kneza in Tina Švaglja, ki v materialih kamna in surovega lesa odpirata nove pristope k postavitvam v prostor.

Skupina Studio Oblique, ki se loteva zahtevnih kiparskih in uporabnih predmetov v kamnu, keramiki in drugih materialih, bo razstavila unikatna svetila in vaze, Anja Slapničar pa uporabno keramiko iz gline. Na ogled bodo tudi umetniške slike in grafike ustvarjalcev mlajše generacije, ki so še na začetku ustvarjalne poti, in sicer izbor del slikarjev in ilustratorjev Maše Gala, Klemna Kavčiča in Eve Mlinar.

Konference in predavanja

Okrepitev razvojnih dejavnosti je pogoj za izhod iz krize, se glasi naslov konference, ki bo v sredo, 2. oktobra 2013, ob 12. uri v dvorani Urška. Osnovni namen konference, ki jo organizirata Gospodarska zbornica Slovenije in Oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, je predstaviti globalne razvojne trende in uspešne slovenske podjetniške poslovne modele. Z njo želijo, kot pravijo organizatorji, usmeriti in spodbuditi h krepitvi razvojnih dejavnosti. Letos bodo prvič podelili nagrade za najboljšo leseno gradnjo, lesene izdelke in najbolj inovativno rabo lesa, ki so rezultat javnih natečajev SPIRT za promocijo lesa.

Po pozdravnih nagovorih in podelitvi nagrad bosta sledili predstavitev smernic za prestrukturiranje podjetij, ki jo pripravlja dr. Amadea Dobovišek iz podjetja Publi Una, ter predstavitev uspešnih poslovnih modelov, in sicer podjetij Maremico ter Alpod.

Možnosti za izboljšave na področju sledljivosti lesa in varnosti pri delu pa bo obravnavalo strokovno predavanje, ki bo v sredo, 2. oktober 2013, ob 10.30 v dvorani Urška 1. Pripravlja ga Društvo inženirjev in tehnikov lesarstva Ljubljana.

Pestrost in širino razvojnih aktivnosti v gozdno-lesni verigi bodo poskušali organizatorji prikazati na 3. razvojnem dnevu gozdno-lesnega sektorja, ki bo v četrtek, 3. oktobra 2013, ob 10.30 v dvorani Urška na Gospodarskem razstavišču.

Lesu bo posvečena tudi razstava, ki jo pripravlja Oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete UL. Z njo želijo predstaviti študijske programe lesarstva in dosežke na področju trajnostne pridelave, predelave in visokotehnološke uporabe lesa.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine