Majhno stanovanje bo videti večje, če bo v njem prevladovala bela barva. Prostori, odeti v svetlejše odtenke barv, namreč delujejo večje in prostornejše. Morda se na prvi pogled zdi nepomembno, vendar lahko notranje barve v vročem poletnem dnevu vplivajo tudi na temperaturo v našem domu. Svetlejši odtenki barv odbijajo svetlobo, medtem ko jo temnejši absorbirajo. To pa se lahko pozna tudi na temperaturi prostorov.
V vročem poletnem dnevu se običajno izogibamo temnim oblačilom, ki vpijajo toploto, ki nas lahko še bolj ogreje. Enako velja za notranjost naših domov – temne barve zadržujejo toploto veliko dlje, zato jih je treba uporabljati zmerno v prostorih, v katerih je večji del dneva sonce. Ugotovitve kažejo, da ljudje v zelenomodrem prostoru temperaturo občutijo za tri do štiri stopinje nižje kot v oranžno obarvanem prostoru, čeprav je dejanska temperatura v obeh enaka.
In katere barve izbrati? Nikakor ne morete zgrešiti z belo. Predstavljajte si povsem belo spalnico: bele stene, belo pohištvo in lahka bela posteljnina, vse skupaj bo delovalo sveže in hladno ter kot nalašč za vroče poletne noči.
Tudi svetlo siva in modra sta dobri izbiri. Zlasti je pomemben podton barve, ta je lahko hladen ali topel. Tako lahko bela barva deluje toplo ali pa hladno, odvisno od podtona. Podobno je z modrim in sivim odtenkom.
Modra barva je v teh poletnih mesecih aktualna, saj nas spominja na morje in dopustniške dni. Najbolj značilna je modro-bela kombinacija, ki deluje sveže in hladno.
Siva deluje elegantno in umirjeno, lahko tudi hladno, k njej se lepo podajo nežni pastelni odtenki in naravni les. Oblikovalci jo radi kombinirajo z umazano rožnato in mentolovo ter z belo. Za učinek hladnega prostora uporabite svetlo siv odtenek.
Prostore s hladnimi odtenki barv lahko popestrite z okrasnimi rastlinami, najbolje s tistimi, ki vplivajo na temperaturo prostora.
PREBERITE ŠE: Tako lahko ohladite stanovanje, če nimate klimatske naprave