Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Barve v interierju: Zemeljski odtenek za umirjen in topel dom

Urednica in novinarka, sicer pa poznavalka oblikovanja, arhitekture in ljubiteljica lepega.
Foto: Dulux
Foto: Dulux
Aleksandra Zorko
23. 12. 2020 | 10:26
22. 10. 2024 | 12:58
5:32

Ljudje smo letos, ko smo se spopadli z nepričakovanimi izzivi pandemije, našli moč in navdih v naravi. Zakaj ne bi delčka njene lepote in skladnosti prenesli tudi v svoj dom? Začeli smo se namreč zavedati, kako pomemben je prostor, v katerem živimo, še zlasti če je naše gibanje omejeno.

Zemeljski odtenek s podtonom sive, ki so ga v podjetju Dulux poimenovali »brave ground«, se prilagaja svoji okolici, spreminja glede na čas dneva in deluje elegantno.

»Barve na naših stenah so ozadje našega življenja. Ob omejitvah gibanja in zapiranju dejavnosti se je pokazalo, kako pomembno je postalo naše domače okolje, kjer počnemo vse: delamo, se učimo in sproščamo. Barve nas lahko spodbudijo, pomirjajo, tolažijo,« je dejala Marianne Shillingford, krea­tivna direktorica v podjetju Dulux.

Zemeljski odtenek se lahko znajde na stenah, pohištvu in tkaninah za dom ter dekorativnih dodatkih. Strokovnjaki so pripravili še štiri sklope komplementarnih barv, ki se lahko kombinirajo z njim v različnih prostorih. Tako so ljudem, ki si bodo zaželeli osvežitve doma z barvo leta 2021, olajšali odločitev, kako si lahko ustvarijo umirjen in navdihujoč ambient za prihajajoče mesece.

Kako kombinirati zemeljske odtenke?

Leto 2020 je zaznamovala klasično modra barva
Barvo leta vsako leto decembra razglasijo tudi v družbi Pantone, ki je ena od svetovnih avtoritet na področju barv že od leta 1963, ko je njen ustanovitelj Lawrence Herbert izumil nov sistem za identifikacijo, primerjanje in združevanje barv. Že od leta 2000 vsako leto izberejo odtenek, ki ga razglasijo za barvo leta. Prva si je ta naziv prislužila svetlo modra (Pantone 15-4020 cerulean blue), barva leta 2020 pa je bila klasično modra (Pantone 19-4052 classic blue). To je brezčasen modri odtenek, ki deluje elegantno, prinaša občutek miru in spokojnosti ter pomaga pri zbranosti. Navdih zanj je bilo večerno nebo.

Tako imenovana zemeljska paleta barv vključuje odtenke morja, neba in zemlje ter tako ustvarja povezavo z naravo, ki nas obdaja. To so odtenki, ki naravno sodijo skupaj in s katerimi se ne da zgrešiti – od umazano bele, bež, pastelne sivomodre, pastelne sivozelene do temnejšega antracit­nega odtenka.

Drugi sklop barv, ki se lepo ujemajo med sabo, sestavljajo topli, nevtralni zemeljski odtenki, od bele, sive, peščene do temno rjave barve. Njihova kombinacija poudarja harmonijo v prostoru.

Brezčasna pa je kombinacija različnih odtenkov rumene in oker barve, skupaj z nevtralnimi toni bele in bež. Ti odtenki naj bi v prostor vnesli nekaj pozitivne energije in ravnovesja, hkrati pa niso tako močni, da bi se jih hitro naveličali.

Za pogumnejše ljubitelje živahnejših barv bo četrta kombinacija: izstopajoči odtenki rdeče in rožnate v kombinaciji z umirjenimi pastelnimi odtenki bele, bež, svetlo rjave in nežno rožnate s sivim podtonom. Te barve bodo v prostore vnesle nekaj živahnosti, hkrati pa bodo pomagale ustvariti individual­ni pristop k opremi interierja.


»Letos je bil izziv spremeniti ključne svetovne trende v navdihujoče barvne kombinacije. Doživeli smo globalne spremembe brez primere, saj smo se znašli v situaciji, ki si je nismo niti v sanjah predstavljali. Naši domovi so kot svetišče: prostor za dobro počutje, sproščanje in umirjanje v napornih dneh,« so še zapisali ob predstavitvi barve leta.


Vpliv svetlobe na barve

Tudi z nevtralnimi, naravnimi odtenki, kot so prej našteti, lahko prostor poživimo ali ustvarimo različna vzdušja. S pravilno izbiro barv prostor naredimo svetlejši ali temnejši, prav tako ga lahko navidezno povečamo ali zmanjšamo.

Pri izbiri barv moramo vedeti, da nanje vplivata naravna in umetna svetloba. Vsaka barva odseva v prostor. Manj ko je naravne svetlobe, bolj bo barva odsevala. Vsaka umet­na svetloba jo bo spremenila, še posebno ker za osvetlitev izbiramo toplo svetlobo, ki ima rumenkast podton, kar pomeni, da bodo zvečer, ko so luči prižgane, te barve bolj žarele, zaradi rumenkastega podtona bodo delovale drugače kot pri dnevni svetlobi.

Prostori bodo zvečer videti drugačni kot čez dan. V majhnih stanovanjih mora biti čim več posredne osvetlitve, priporoč­ljiva so svetila, ki so usmerjena v strop, ker če osvetlimo strop in stene, se zdi prostor večji. Prostori, obrnjeni na sever, bodo imeli rahlo modrikasto, hladnejšo svetlobo, tisti na jugu pa toplejšo, prav tako bodo v njih temne barve delovale svetlejše.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine