Naraven videz gradbenega materiala je postal nevtralna osnova, na katero z lahkoto dodajamo različne barve, materiale in strukture, še posebej ker pred uporabo različnih stilov pri oblikovanju prostorov nimamo več predsodkov. Različni odtenki sive, zemeljski odtenki opeke, lesa in peska so nova bela – barva, ki ji pristaja vse. Zato surove, neobdelane površine sten ali tal lahko kombiniramo z različnimi odtenki kovin, tkanin, pohištva in dodatkov.
Vendar pa se za dodelanim videzom, ki ga občudujemo na fotografijah dizajnerskih prostorov, skriva premišljeno in natančno načrtovanje. Vse inštalacije morajo biti vnaprej določene, saj je kasnejše spreminjanje težavno. To nas omejuje tudi pri morebitnih poznejših spremembah razporeditve opreme ali namembnosti prostora, včasih je že obešanje slike lahko projekt zase.
In še pomanjkljivost, ki jo moramo upoštevati pri načrtovanju (pa nam še vedno lahko zagode): cement je precej dober prevodnik toplote in vlage, zato nam pogosto povzroči težave v obliki t. i. toplotnih mostov, ki hlad iz pomanjkljivo izoliranih zunanjih sten prenašajo v notranjost. Na kritičnih mestih se zaradi prehladne površine lahko začne nabirati vlaga in tudi plesen.
Če nam je videz surovega betona všeč, a imamo pomisleke glede praktičnosti, lahko izberemo podobno rešitev: stensko oblogo iz betonskih plošč.
Namesto betonske stene obloga z videzom betona
Tako dosežemo dvoje: dobimo želen surov »industrijski videz«, prostor za oblogo pa lahko namenimo inštalacijam, toplotni ali zvočni izolaciji. Plošč z videzom surovega betona je več vrst: lahkobetonske plošče, v katerih je pesek nadomeščen z lažjim mineralnim agregatom (npr. plošče Aquapanel), so lahke za rezanje in pritrjevanje. Cementnovlaknene plošče (Betonyp, Cetris ipd.) pa so izdelane iz cementa in lesenih iveri. Površina teh plošč je lahko gladka ali reliefna, s čimer se poudari videz betona, kamna ali lesa.
Oba tipa plošč sta dovolj čvrsta, da vanje lahko obešamo slike, ogledala, svetila, viseče omare itd. Dodatna prednost je njihova masa, zaradi katere lahko izboljšamo zvočno izolacijo sten. Če med oblogo in steno namestimo še dodaten sloj izolacijskega materiala, bomo poleg dobre zvočne izolativnosti pridobili še dodatno toplotno izolacijo. (Težave s slabo zvočno izolacijo niso tako redke, in če jih imamo, je dobro vedeti, da zanje obstajajo rešitve. V trgovinah KALCER poleg cementnih plošč dobite tudi vse potrebne materiale za izboljšanje težav z zvočno in toplotno izolacijo.)
Vse vrste lahkih betonskih plošč so odporne proti vlagi in vodi, zato so primerne tudi za uporabo v kopalnicah, kuhinjah, pralnicah ali drugih mokrih prostorih. Ne samo za oblogo, tudi za gradnjo predelnih sten, kjer z njimi nadomestimo mavčnokartonske plošče. Zaradi svoje sestave zmanjšujejo možnost pojava plesni. Če pa bi jih želeli dodatno zaščititi, jih lahko impregniramo, s čimer si olajšamo čiščenje in dolgo ohranimo nespremenjen videz.
Kaj pa samo videz betona? In nič obloge?
Tudi kadar za dodatno oblogo nimamo dovolj prostora, si lahko privoščimo videz betona. V takem primeru lahko uporabimo premaze Cement design, ki so debeli le nekaj milimetrov. Z njimi lahko spremenimo videz ometani ali montažni steni. Še posebej pa je zanimiva uporaba premazov Cement design čez stare keramične ploščice. Pri obnovi stanovanja je le malo del, ki so bolj nadležna za stanovalce (pa tudi za sosede) kot odstranjevanje starih keramičnih ploščic. Če jih pustimo na steni, se izognemo hrupu, prahu in strošku odstranjevanja. S premazi Cement design dobimo novo, brezšivno površino, v barvi cementa ali drugih barv.
V programu Cement design je možno izbirati tudi površine s kovinskim videzom, svetlikajoče se površine, ki so posledica v premaz vmešanih mineralov, stekla ali kristalov, ali mehko površino, ki po otipu spominja na tekstil. Poleg sivih odtenkov cementa lahko izbiramo med množico drugih. Površina, obdelana s premazi Cement design, je lahko fina ali različno groba. Ker so premazi odporni proti vodi, jih lahko uporabljamo tudi v kuhinjah, za izdelavo pultov ali vgrajenega pohištva, za stene, tla, stopnice ali zunanje površine. Z dodatnimi premazi si olajšamo čiščenje ali dosežemo bolj svetleč videz.
Izbira premazov Cement design je posebej učinkovita v modernih, preprosto opremljenih kopalnicah, kjer namesto kopalne kadi (ali ob njej) kraljuje velika kabina za prhanje, v kateri niti ni posebne kadi, ampak so tla izdelana v naklonu, ki vodo odplakne v talni odtok (kabine za prhanje »walk in«). Vstopanje v take kabine je enostavno in predvsem varno, tla, obdelana s cementnimi premazi, pa enostavna za čiščenje.
Tako kot tla se lahko obdelajo tudi stene, kopalniško pohištvo (police, pulti, niše) in stopnice.
Tudi pri sistemu Cement design je pomembno, da gre za naravne materiale, ki ne poslabšajo kakovosti zraka v bivalnih prostorih.
Fasade, balkoni, ograje
Lahke betonske plošče lahko uporabimo tudi za izdelavo fasadnih oblog, balkonskih ograj, z njimi pa lahko zgradimo tudi zunanje stene. Ker so betonske plošče neobčutljive na zmrzal in druge vremenske razmere, jih ni treba posebej zaščititi z barvami ali premazi, razen če to želimo.
In ko bo beton iz mode?
Če se čez čas betonskega videza naveličamo, lahko betonske plošče – podobno kot ometane stene – pleskamo, nanašamo dekorativne omete, obložimo s tapetami ali keramiko. In ne nazadnje, lahko jih tudi odstranimo, ne da bi pri tem posebej obremenjevali okolje, saj so popolnoma neškodljiv gradben odpadek.
Tudi pri površinah s premazi Cement design ne bomo omejeni, kadar si bomo zaželeli novega videza. Mogoče nas bo celo zamikalo, da se lotimo prenove kopalnice pogosteje kot vsakih 20 ali 30 let. Nič razbijanja, samo nova barva?
Če imate dodatna vprašanja, pošljite povpraševanje na Kalcer in z veseljem vam bodo odgovorili.