Kot je zapisala žirija, ki so jo sestavljali oblikovalec Konstantin Grcic, komentatorka oblikovanja Alice Rawsthorn in oblikovalec ter profesor Saša J. Mächtig, je projekt Nanoturizem izjemen primer uporabe iznajdljivosti oblikovalske stroke pri ponovnem razvoju in oživitvi pomembnega področja tako slovenskega kot tudi drugih gospodarstev. "Kakovost posameznih projektov je izjemno visoka. So originalni, privlačni in tako pragmatični, da v sebi nosijo obljubo trajnosti. Z vidika sodelovanja je Nanoturizem ambiciozen in hkrati zelo zapleten. Skupina je v interakciji z lokalnimi skupnostmi izkazala občutljivost in šarm, hkrati pa prikazala vedno bolj eklektično naravo oblikovanja in njegov potencial, da izboljša kakovost vsakdanjega življenja," je svojo odločitev pojasnila mednarodna žirija.
Podelili so tudi tri častne pohvale. "Vedno bolj pomemben vidik oblikovanja je ponovna interpretacija njegovega odnosa do znanosti, ki ga je skupina Oblikovanje življenja predstavila na neobičajno duhovit, provokativen in polemičen način," s tem je skupina Oblikovanje življenja, ki sta jo vodila mentorja Jurij Krpan in William Myers, prepričala strokovno žirijo.
Častno pohvalo za svoje šestmesečno delo je prejela tudi skupina motorne enote, ki sta jo vodila Gaspard Tiné-Berčs in Tristan Kopp, kot je v obrazložitvi zapsiala žirija: "S svojo preprosto, živahno izpeljano idejo je skupina Motorne enote ustvarila vznemirljiv prispevek k porajajoči se kulturi "naredi si sam" ustvarjalcev in popravljalcev".
Med prejemniki častnih pohval je tudi skupina Sistem mode, ki so jo vodili Tina Hočevar, Eugenia Morpurgo in Evan Frenkel. "V času, ko se srečujemo z vedno večjim zanimanjem za tradicijo folklore in domačih obrti, je skupina Sistem mode oblikovala inteligenten in privlačen pristop k dvigovanju zavesti o lokalnem viru, ki mu Slovenci namenjajo premalo pozornosti," je še zapisala strokovna žirija.
Razstave in pestro dogajanje
Rezultate štirih nagrajenih skupin in še sedmih drugih (Dostopno življenje, Spoznaj svojo hrano, Javna voda – javni prostor, Hoja po mestu, Skrite obrti, Hekanje gospodinjskih aparatov, Opazovati vesolj), ki so sodelovale pri letošnjem BIO, si lahko do 7. decembra 2014 ogledate na razstavi, ki se odvija na treh lokacija: na Gradu Fužine, Moderni in Jakopičevi galeriji. V zadnji je na ogled tudi razstava Bienale (industrijskega) oblikovanja skozi petdeset let, ki predstavlja zgodovinski pregled bienala in hkrati slovenskega oblikovanja. Kustosinja razstave je dr. Cvetka Požar.
BIO 50 spremlja vrsta razstav in drugih dogodkov. V sredo, 24. septembra 2014, ob 19. uri bodo v Mestni hiši v Ljubljani odprli razstavo Prenašamo energijo – BIO 50, na kateri bodo predstavljene najboljše fotografije, izbrane v okviru mednarodnega fotografskega natečaja za najboljšo instagram fotografijo Prenašamo energijo – BIO 50, ki sta ga organizirala MAO in družba ELES. Na natečaj, ki je potekal od februarja do konca maja 2014, je prispelo več kot 1000 fotografij z vsega sveta in med fotografijami, ki prenos energije tematizirajo s številnih različnih gledišč, je mednarodna žirija natečaja (v sestavi Jan Boelen, kustos BIO 50, Peter Koštrun, fotograf in predavatelj na ALUO, Vera Sacchetti, kritičarka in urednica številnih oblikovalskih in arhitekturnih publikacij ter revij, Katja Krasko Štebljaj, vodja Službe za odnose z javnostmi v družbi ELES, ter Matevž Čelik, direktor MAO) izbrala najboljše fotografije, med njimi pa tudi tri avtorje nagradila z denarnimi nagradami. Prvo nagrado je Neža Oblak, drugo Andrew Luk, tretjo pa Leja Jambrošič.
Prav tako v sredo, 24. septembra 2014, med 10. in 18. uro si lahko na obrežju Ljubljanice v Trnovskem pristanu ogledate performans Utopia (Javna voda - javni prostor), to je projekt, ki opozarja na nekoriščene potenciale reke v mestu. Pripravil pa ga je Matic Vrabič, člana skupine Javna voda - javni prostor.