Osrednji bivalni prostor je v novogradnjah večnamenski prostor, v katerem so združene kuhinja, jedilnica in dnevna soba, ki se pogosto nadaljuje na teraso ali vsaj balkon. Gre za središče domačega življenja, hkrati pa je to javni del, kamor povabimo prijatelje. Pri njegovi zasnovi je pomembno dobro načrtovanje, s poudarkom na funkcionalnosti in udobju. Če mora kuhinja zadostiti potrebam pri pripravi hrane, pa sta v dnevni sobi pomembna udobje in osvetlitev, ki se prilagaja našim aktivnostim. Drugačno osvetlitev bomo namreč potrebovali za branje knjige na kavču kot za gledanje televizije ali druženje.
V času epidemije in popolnega zaprtja je dom postal še pomembnejši, saj nam v negotovih časih ponuja varnost in udobje. Nedavna raziskava, ki jo je naročila britanska spletna blagovna znamka Made, vanjo pa so zajeli tisoč odraslih, je pokazala, da več kot tretjina (38 odstotkov) Britancev že čuti izgorevanje zaradi svojih naraščajočih družabnih aktivnosti po odpravi koronskih omejitev, skoraj polovica (48 odstotkov) bi rada živela bolj umirjeno kot pred pandemijo. Slaba tretjina (31 odstotkov) med njimi pa si želi spet stare normalnosti brez omejitev.
Velika večina (86 odstotkov) vprašanih v anketi si predstavlja dom kot nekakšno zatočišče, v katerem se lahko sprostijo in jim daje občutek varnosti. Skoraj 60 odstotkov jih je pritrdilo, da ga zdaj cenijo precej bolj kot pred koronsko krizo. Zanimivo je tudi, da jih več kot tretjina (38 odstotkov) namerava odslej preživeti doma več časa, kot so ga prej.
S tem se spreminja tudi odnos do opreme, ki nas obkroža v domačem okolju. Povečujejo se zahteve po kakovostnejšem pohištvu, ki bo zdržalo več in dlje časa. Kot kaže omenjena raziskava, kupci namenjajo svojemu domu več pozornosti in porabijo veliko časa za opremljanje. Od tisoč vprašanih jih je več kot četrtina povedala, da so se v zadnjem letu lotili preurejanja. Vsaj enkrat na mesec so kupili novo pohištvo ali dodatke za dom. Ta denar so pred pandemijo porabili za drage počitnice. Kljub temu so pri nakupih bolj preudarni in se odločajo večinoma za tisto, kar res potrebujejo.
Sodeč po zasedenosti arhitektov pri nas, se je tudi pri nas marsikdo odločil za prenovo interierja. Včasih je za osvežitev dovolj že nekaj manjših sprememb. Ko si zaželimo osvežitve doma, pogosto začnemo pri barvah. Nekaj več dela bo s pleskanjem, a barve lahko vnesemo ali spremenimo tudi z novimi dodatki, kot so okrasne blazine, pregrinjala, posteljnina, zavese in okrasni predmeti. V jesenskih mesecih pridejo v ospredje temnejši odtenki (sivi, temno modri, temno zeleni) in kombinacije jesensko obarvanega listja (od rumenih do rjavo rdečih tonov).
Barvni trendi odražajo tudi želje po prijetnem domu: nežni pastelni odtenki in topli, zemeljski toni v kombinaciji z močnimi poudarki ustvarjajo harmonično prepletanje barv. Med materiali prevladuje les, kot so hrast, javor in breza, ki dajejo pohištvu topel in naraven videz, in kovine, kot so baker, medenina in bron, ki so za poudarek različnih slogov in vnašanje barv.
V času zaprtja države smo več časa preživeli doma, saj smo tudi delali od doma in otroci so se šolali na daljavo. Veliko teh dejavnosti je v marsikaterem gospodinjstvu potekalo prav v osrednjem bivalnem prostoru, ki je naenkrat moral zadostiti novim potrebam. Prav zaradi epidemije in dela od doma, ki se za nekatere vsaj delno nadaljuje tudi zdaj, je poudarek na ureditvi domačega delovnega prostora. Čeprav bi si želeli, da bi bil ta ločen in zaprt, pogosto nastane v osrednjem bivalnem delu. Delovni kotiček naj bi bil funkcionalen, svetel, dovolj velik in estetsko urejen. Nepogrešljiva kosa pohištva sta delovna miza in udoben stol, preostale stvari so odvisne od naših želja in načina dela. Ob delovni mizi ne bodo odveč predalnik ali police, pa tudi kakšni lepi in izvirni dodatki, ki pomagajo organizirati delovno površino in jo ohranjati čim bolj urejeno. Prej omenjeni spletni trgovec je v zadnjih 12 mesecih zaznal kar 75-odstotno rast povpraševanja po pisarniškem pohištvu. Kupci iščejo rešitve, ki jih je mogoče čim bolj subtilno vključiti v dnevno sobo. Rešitve, ki omogočajo, da se kotiček za delo po končanem delovniku skrije.