Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Brezčasni interier za mlado družino

Namestnica odgovorne urednice, sicer pa poznavalka oblikovanja, arhitekture in ljubiteljica lepega.
Foto: arhiv biroja Ropot
Foto: arhiv biroja Ropot
A. Z.
23. 5. 2023 | 14:49
22. 10. 2024 | 19:32
4:10

Stanovanje v dveh nadstropjih, ki deluje kot vrstna hiša, je del novogradnje, vsaka etaža pa meri okrog 47 kvadratnih metrov. Sodelovanje z arhitekti se je začelo že v začetni gradbeni fazi, zato so imeli pri postavitvi inštalaciji precej proste roke. Tako so lahko inštalacije vode v kuhinji ter vsa stikala in svetila umestili na najbolj optimalna mesta glede na razporeditev opreme.

V pritličju je vhod v vetrolov, ki se vizualno nadaljuje v jedilni del, kuhinjo in naprej v dnevno sobo z izhodom v atrij. Pod stopnicami pritličja so umeščene sanitarije in kuhinjska shramba. V prvi etaži pa so spalnica z delovnim kotom, dve otroški sobi, kopalnica ter utiliti s pralnim strojem in ogrevalnim sistemom.

Foto: arhiv biroja Ropot
Foto: arhiv biroja Ropot

Svetel in prijeten dom

Lastniki so si želeli svetel in prijeten dom, v interier pa vključiti tudi nekatere kose pohištva iz prejšnjega bivališča. »Želeli smo zasnovati brezčasen interier,« pravijo arhitekti iz biroja Ropot. Bivalni del stanovanja, ki poteka skozi celotno pritličje, pa povezati v fluiden in harmoničen prostor, kjer se posamezne funkcije med seboj dopolnjujejo in so le toliko poudarjene, da se razume njihova uporaba. Nikjer ni popolnoma natančnih razmejitev v opremi, na primer, kje se konča kuhinja in začne dnevna soba, še dodajajo.

»Bivalni prostor smo videli kot priložnost, kjer družina skupaj preživlja čas –  kuha, obeduje, posluša glasbo, dela domače naloge ali gleda film ..., preden se vsak umakne v svoj prostor – sobo v prvem nadstropju,« so še pojasnili arhitekti.

Namesto kopalnice večja spalnica

V nadstropju so namesto dveh kopalnic raje prostor namenili večji spalnici, kamor so tudi umestili manjšo pisarno. Otroški sobi so zasnovali po željah otrok tako, da bodo te lahko raste z njimi in se prilagajale starostnim obdobjem otrok ter novim potrebam in željam.


»Glavni poudarek stanovanja je harmonija prostora, kjer se volumen polnega in praznega v obliki prostora in opreme v svetlih odtenki dopolnjene s površinami lesa kot sta oreh in hrast, različnimi teksturami stekla, kovine ter kamna. Stanovalce in njihove obiskovalce želimo navdušiti z izraznostjo materialov in njihovimi različnimi oblikami in uporabami,« poudarjajo arhitekti. In dodajajo, da so tako za ta projekt oblikovali 'kljukice' iz orehovega lesa in na kovinskih ceveh 'visečo' odlagalno omarico v predprostoru. »V jedilnem delu pa smo v dolgem nizu opreme želeli umestiti preoblikovano kredenco, ki s polprosojnim steklom delno skriva svojo vsebino, hkrati pa zbuja radovednost ter deluje sveže skupaj s motivom džungle na sredini niše,« še pravijo.

Barvna shema je umirjena. Poleg bele barve in sivih odtenkov so interier otoplili z naravnim lesom. Ta se pojavlja kot talna obloga, kuhinjski in kopalniški pult, stoli in leseni niše ter svetilo nad jedilno mizo. Delovni otok v kuhinji je obložen z umetnim kamnom. Na strani, kjer so ob njem barski stoli, pa so izdelali hrastovo lamelno oblogo na črni podlagi.

»Pri vsaki zasnovi so določene omejitve zlasti pri uporabi dražjih materialov, izdelkov, ki smo jih v tem interierju z zmerno količino tudi uspešno vključili in poudarili,« še odgovarjajo arhitekti.

PREBERITE ŠE: S prenovo do dodatne otroške sobe


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine