"Otroci bodo v Čarobnem vrtcu kmalu spoznali zgodbo o Piki Nogavički, a v drevesni duplini bodo lahko odkrivali marsikaj drugega, kakor kavo in čokolado. Našli bodo prijetno zatočišče, pravljični svet, poligon za druženje in inovativno ustvarjanje svojih iger," s temi besedami sta arhitektki pospremili zasnovo notranje opreme, namenjene najmlajšim. Vsaka od sedmih igralnic v vrtcu je opremljena kot mali čarobni vrt, v vsaki raste drevo, ki je posebno in edinstveno, saj ima debla, veje in krošnje, dupline, skozi katere bodo lahko otroci splezali v mehko zavetje drevesa, prav tako imajo kotičke za skrivanje, igranje, branje. Arhitektki, kot pravita, sta uspeli ustvariti inovativno in prijetno okolje za otroke, kljub vsem omejitvam, ki jih tako projektiranje zahteva.
Kaj je bilo izhodišče pri zasnovi interierja vrtca?
Mateja: Pri projektiranju sva upoštevali prostorski kontekst. Posebnost tega vrtca je, da je v poslovni stavbi Tehnološkega parka. Podobnega primera pri nas še ni. Prostori so bili prazni, prvotno namenjeni poslovnim dejavnostim.
Poslovno okolje je narekovalo drugačno oblikovanje interierja in notranje opreme. To je kreativno bogatejše, kot so običajno zasnovani interierji vrtcev, vendar smo uspeli ostati v običajnih finančnih okvirih, primernih za javni vrtec in javnega naročnika.
Kakšne materiale in barve sta uporabili?
Jožica: Uporabili sva les, iveral in mediapan, barvan z okolju in otrokom prijaznimi barvami. Vsi materiali, vključno z oblazinjenimi deli, ustrezajo strogim zahtevam za uporabo v vrtcu. Predvideli sva tudi nekatera kakovostna igrala in igrače – v igralnice sva umestili igralne ploščadi, male kuhinje, zabojčke za igrače, garderobo pa sva opremili z nizi didaktičnih plošč, s pomočjo katerih otroci odkrivajo barve, oblike, zvoke in materiale.
Katera merila so bistvena pri oblikovanju prostorov za otroke?
Jožica: Bistveno je zavedanje, da oblikujemo za otroke. Upoštevati moramo edukativni in varnostni vidik, veljavne pravilnike in zakonodajo, hkrati pa zadovoljiti otrokovo željo po prostosti. Pomembno vlogo pri uspešni realizaciji pa vsekakor predstavljajo najine dolgoletne izkušnje pri načrtovanju in oblikovanju prostorov, namenjenih vzgoji in izobraževanju.
Mateja: Želeli sva ustvariti inovativno in prijetno okolje za otroke, kljub vsem omejitvam, ki jih tako projektiranje zahteva. Oprema vrtca je narejena po meri otrok, oblikovana je z upoštevanjem sodobnih predpisov in standardov ter v skladu z veljavnim kurikulumom za predšolsko vzgojo.
S čim se da v interierju spodbuditi domišljijo in kreativnost otroka?
Mateja: Geslo otrok je: »to lahko naredim«. Otroci potrebujejo izziv, skozi igro rešujejo probleme. Uporabljati morajo domišljijo in to si tudi želijo. Prostor in pohištvo v njem ustvarjata ambient, ki mora biti zanimiv, da otroka pritegne, uporaben, da ima nek smisel za otroka, in vzgojen, da ima dodano vrednost. Otroku je potrebno dopustiti, da sooblikuje prostor, da je kreativen v mejah, za katere smo se dogovorili pred igro. Tudi igračo mora sam odkrivati in spoznavati, kaj lahko počne z njo. Otroku dajmo takšno osnovo in okvire, da se bo lahko kreativno igral.
Jožica: Ob tem je pomembno, da se, čeprav nezavedno, počuti varno.