"Če zaprete oči in prisluhnete plapolanju resic v nežnem vetru, si lahko predstavljate, da ležite na kičasto lepi eksotični plaži pod še bolj kičastim senčnikom,« tako proizvajalec inovativnih senčil Symo nagovarja kupce. Omenjeno podjetje ima na voljo mnogo domiselnih sečnikov, ki poleg senčenja predstavljajo še dekoracijo terase.
Izvirni senčniki
Senčnik je primerna izbira za manjše terase in balkone. Na voljo je cela vrsta različnih modelov. Zdaj so precej večji, kot so bili še pred nekaj leti. Lahko so okrogli, štiri- ali osemkotni. Katero obliko bomo izbrali, pa je odvisno tudi od tega, kaj želimo z njim senčiti. Narejeni so iz kombinacije lesa, jekla in aluminija ter vodoodpornih tkanin, tako da prenesejo različne vremenske vplive. Priporočljivo je izbrati senčnik v svetlejših odtenkih, saj temne barve ne odbijajo sončnih žarkov, zato bo pod njim bolj vroče.
Nekateri senčniki se še vedno odpirajo klasično kot dežniki, a takšnih je vse manj, saj jih je, če so večjih mer, zelo težko odpreti. Obstajata še odpiranje z navojno ročico ali na poteg vrvice. Tudi za pritrditev je več možnosti. Če ima senčnik drog nameščen središčno, je ena od možnosti postavitev v sredino vrtne mize (te imajo v mizni plošči pogosto že luknjo za dežnik). Druga različica so senčniki, ki imajo nosilec ob strani. Oboji pa potrebujejo stabilno podnožje, da stojijo trdno in varno. To se najlaže doseže s težkim podstavkom, ponavadi iz betona, ki je lahko pritrjen v tla ali premičen.
Senca v dvoje
Prijetno naravno senco lahko daje ozelenjena pergola. Takšne, kot smo jih nekoč videvali na vrtovih naših babic, se zdaj vračajo. Navadno gre za leseno konstrukcijo, ki jo preraščajo vzpenjave rastline. A tudi ta stara oblika senčenja je dobila sodobno izpeljanko. Zdaj gre pogosto za nekakšno mešanico med gazebom in baldahinom. Poleg ležalnika oziroma kar oblazinjene postelje, na kateri je prostora vsaj za dva, je del kompleta pergola, ki je zasenčena z vseh strani in poleg sence zagotavlja še za intimo. Leseno konstrukcijo lahko senči prosojna zavesa, ki jo zvijemo, kadar ni sonca, ali pa gubano senčilo, ki ga poljubno dvigamo in spuščamo.
Senčenje z jadri
Zadnjih nekaj let so za senčenje teras zelo priljubljena jadra. Zlasti arhitekti jih radi vključujejo v koncepte sodobnih hiš. To so senčila, ki posnemajo obliko jader, kroje in tehnično opremo iz jadralskega sveta. Jadra so nameščena bodisi fiksno bodisi so opremljena z ročnim ali avtomatskim navijalnim sistemom. Platno, ki senči, je v vogalih vpeto na nosilno konstrukcijo (iz lesa ali nerjavnega jekla) ali objekt.