Katarina Rus na razstavi Young Creations Award: Upcycling sodeluje s projektom Dotik, s katerim želi ljudem približati star, ponošen tekstil, na način, ki bi poudarjal zlasti njegovo obstoječo formo. Pri tem izhaja iz lastnega odnosa do tujih ponošenih oblačil, ki ob dotiku vzbujajo nelagodje. Projekt temelji na dotiku, ki osmisli celotno kolekcijo. Katarina Rus je zasnovala tri sklope tekstilnih medvedkov, ki med drugim vključujejo termo-senzibilno tiskarsko pasto, občutljivo za toploto. Ta v celoti pokriva tekstilno površino in spreminja učinke pod vplivom dotika. Prvi sklop medvedkov vsebuje potiskan in nepotiskan tekstil (BEARly warm), drugi so v celoti potiskani s tiskarsko pasto, občutljivo za toploto (IncogniToy). Tretji sklop medvedkov (TearBear) pa ne vsebujejo potiskanih delov, so pa sestavljivi, tako da si lahko vsak po želji sestavi svojega.
Okrasne blazine iz odpadnega tekstila
Študentka Ana Vičič pa se je pri svojem projektu z naslovom Črni & zlati kvadrati ukvarjala z vprašanjem, kam z odpadniki kosi tekstila, ki nastajajo pri študijskih projektih. Pri vsakem novem tekstilnem projektu, pravi avtorica, ostanejo številni kosi blaga, na primer v obliki kvadratov. Prav upcycling, ko iz odpadnega materiala nastane nov uporaben izdelek, je kot nalašč za uporabo takšnih stvari, ki bi jih sicer zavrgli. Ob tem se je avtorica vprašala, ali bi ljudje v resnici želeli imeti že uporabljen izdelek. Marsikdo ima namreč predsodek pred recikliranimi izdelki. Zato je v prevleke za okrasne blazine vključila element zlate barve. "Zlata predstavlja razkošje in blagostanje. Če se jo kombinira z odpadnim materialom, dobimo izdelek z dodano vrednostjo – vsaj tako nekateri razmišljajo" pravi avtorica. In prav to je na nek način njena kritika tovrstnega mišljenja in odnosa do stvari, hkrati pa navdih za kolekcijo šestih okrasnih blazin, narejenih s pristopom upcycling.
Natečaj in razstavo Young Creations Award: Upcycling frankfurtski sejem organizira petič, z njo pa želijo študente spodbuditi k tovrstnemu oblikovanju in razmišljanju ter širši javnosti predstaviti potenciale, ki jih ponuja tovrstni pristop k oblikovanju.
Mobilnost – nov izziv za študente oblikovanja
S predstavitvijo z naslovom "I wore this chair last winter" v sekciji Campus na frankfurtskem sejmišču sodelujejo tudi dodiplomske in podiplomske študentke, ki so avtorice različnih projektov ponovne uporabe zavrženih tekstilnih in netekstilnih izdelkov ter reciklaže odpadkov. "Z recikliranjem odpadnih tekstilnih in netekstilnih materialov so poustvarile izdelke z novo dodano vrednostjo, izdelke, ki stremijo k trajnostni inovativnosti. Zavržene izdelke ali materiale, nastale pri proizvodnji drugih izdelkov, so preoblikovale v nove, bolj kakovostne in okolju prijaznejše izdelke, ki odsevajo koncept novih oblik bivanja in potreb človeka v sodobnem času," pojasnjuje oblikovalka in profesorica Jana Mršnik.
Tokrat v sekciji Campus sodelujejo fakultete iz desetih držav, poleg Slovenije še z Madžarske, s Finske, Francije, z Velike Britanije, s Poljske, Švice in Kitajske. Raziskovali pa so temo mobilnosti, ki postaja izziv za sodobne oblikovalce.
Sejem tkanin za dom Heimtextil se je začel včeraj, svoja vrata pa bo zaprl v petek. Na njem predstavljajo novosti s področja vseh vrst tkanin za dom, veliko pozornosti namenjajo trendom in mladim bodočim oblikovalcem. Poleg omenjenih študentk na njem letos sodelujejo tudi tri slovenska podjetja: Predilnica Litija, Mercis in Odeja.