Več kot 2500 razstavljavcev je že včeraj, ko je sejem odprl svoja vrata, pokazalo nove izdelke z vseh področij opreme doma. Največ pozornosti vsako leto pritegnejo največje blagovne znamke, ki za svoje novosti najamejo zvezde med oblikovalci in arhitekti. Tudi tokrat ne manjkajo imena, kot so Philippe Starck, Marcel Wanders, Jasper Morrison, Patricia Urquiola, Karim Rashid, Jamie Hayon, Zaha Hadid in številni drugi, večinoma lahko njihove nove izdelke občudujemo pri različnih podjetjih.
Slovenska imena v Milanu
Del dogajanja v Milanu so znova tudi slovenske oblikovalke in podjetja. Vsako leto z velikim pričakovanjem čakamo na nove kreacije oblikovalke Nike Zupanc. Tokrat lahko vidimo njena dela na štirih razstavnih prostorih. Maid chair, ki je luč sveta ugledal leta 2007, si svojo novo pot utira s povsem novo blagovno znamko A lot of Brasil, ki je del verige konceptnih trgovin A lot of, ustanovil pa jo je podjetnik in oblikovalec Pedro Franco. To je prva brazilska predstavitev na pohištvenem sejmu v Milanu. Razstavni prostor na razstavišču Rho jim je zasnoval priznani italijanski oblikovalec Alessandro Mendinni, na sejem pa jih je povabil sam organizator, podjetje Cosmit, kar je precejšnja čast, saj v vrsti na to priložnost čaka kar 600 podjetij. A lot of Brasil bo deloval pod sloganom Najboljše mednarodno oblikovanje, narejeno v Braziliji, zato so k sodelovanju povabili priznane industrijske oblikovalce, kot so Pininfarina, Vico Magistretti, Fabio Novembre, Borek Sipek, Xavier Lust, Paolo Ulian, Satyendra Pakhale, Henrique Serbena in Nika Zupanc. Predstavljajo 17 izdelkov, ki jih je ustvarilo devet prej omenjenih oblikovalcev.
Prav tako stol, Golden chair, retro videza, je Zupančeva oblikovala za nizozemski Moooi in bo v času sejma na ogled v showroomu podjetja v coni Tortona. Novo je njeno sodelovanje z britanskim podjetjem Sé. Zanj je zasnovala luč Full moon, ki je del projekta Collection III. Celotna kolekcija 15 izdelkov bo na ogled septembra na Design Festivalu v Londonu. V Milanu si je luč Full moon mogoče ogledati v sloviti galeriji Rossana Orlandi, razstavljenih pa je še nekaj drugih izdelkov, ki jih Zupančeva oblikuje pod svojo blagovno znamko, med drugim zložljiva potovalna svetilka Runaway, ki ji energijo daje dinamo na navijanje, zato ne potrebuje električnega napajanja. V galeriji Rossana Orlandi slovenska oblikovalka gostuje že tretjič.
V coni Tortona, in sicer v Studio Piu, podjetje Tapetništvo Novak predstavlja gugalnik Googy v štirih različnih ambientalnih postavitvah, ki ga je oblikovala Nina Mihovec. Kakor pravijo v podjetju, so se za prihod v Milano odločili, ker imajo izvrsten izdelek, ki ga želijo predstaviti svetovni javnosti.
Na sejmu pohištva v delu, kjer se predstavljajo podjetja s ponudbo stilnega pohištva, že enajstič sodeluje tudi podjetje Stilles, ki je tokrat svoj razstavni prostor spremenilo v moderno hotelsko sobo. Na sejmu luči pa razstavlja podjetje Astel lighting.
Slovenska oblikovalka Tina Rugelj je tokrat svojo kolekcijo Moj betonski vrt, s katerim je preteklo leto nastopila na SaloneSatellite, postavila na ogled v živahnem in zadnja leta vse bolj priljubljenem predelu Ventura Lambrate.
Nekoliko drugače pa se je v dogajanje v Milanu vključilo podjetje Intra lighting, svoja LED-svetila namreč predstavlja v funkciji. V coni Tortona v Pavilionu Visconti, kjer priznani italijanski oblikovalci svetlobe in arhitekti Fabrizio Batoni, Filippo Cannata, Marco Piva, Massimo Roj in Toti Semerano predstavljajo koncept Good Emotion, njihove luči osvetljujejo arhitekturne instalacije.
Pisarna za bivanje
Posebno pozornost so organizatorji sejma letos namenili kakovostni opremi pisarn. K sodelovanju so zato povabili s Pritzkerjevo nagrado leta 2008 nagrajenega arhitekta Jeana Nouvela. Ta je pripravil poseben projekt z naslovom Project: office for living, s katerim prikazuje pet različnih scenarijev oziroma možnosti, kako urediti sodoben delovni prostor. »Veliko več časa preživimo v pisarni kot v svojem domu. Zato bi morala biti nekakšen bivalni prostor, ki ne opravlja zgolj primarne funkcije, ampak bi morali biti uporabniki veseli, da jo lahko uporabljajo,« pravi Jean Nouvel o svojem projektu, prepričan, da bomo čez trideset ali štirideset let spoznali, v kako nemogočih pisarnah in delovnih prostorih smo delali včasih. Kakor še pravi, je želel z novimi materiali in tehnologijami ustvariti udobno, učinkovito, prijazno do uporabnika in ekološko naravnano delovno okolje. Glede na čas, ki ga preživimo v pisarni, imamo po njegovem pravico do majhnih ugodnosti, kot je nastavitev jakosti svetlobe, položaj delovne mize, pogled, izražanje z izbiro pohištva in druge opreme.
Priložnost za mlade oblikovalce
Kot vsako leto tudi tokrat poteka SaloneSatellite, na katerem razstavljajo mladi, neuveljavljeni oblikovalci z vsega sveta. Tema letošnje predstavitve je Craftsmanship & Design: together for industry. Tako kot v mnogih drugih primerih si organizatorji sejma želijo tradicionalno znanje obrti združiti s tehnološkimi možnostmi sodobne industrijske proizvodnje. Za udeležence SaloneSatellite so pripravili nagradni natečaj, s katerim so jih povabili k oblikovanju izdelka, ki sodi v kategorijo salona luči ali pisarniške opreme. Posebna žirija bo iz vsake kategorije izbrala tri najboljše in jih nagradila.