Spalnica je predvsem namenjena počitku, zato je treba pri opremljanju misliti na dobro in zdravo spanje, po katerem bomo polni moči in pripravljeni na nov dan. »Prav gotovo se bomo bolje spočili in naspali, če izberemo za spalnico prostor, ki je odmaknjen od mestnega hrupa. Na počutje in razpoloženje pomembno vplivajo tudi barve, zato za ta prostor običajno izbiramo bolj umirjene odtenke. Pomembna pa je tudi svetloba. Tako kot za barve tudi za svetlobo velja, da naj bo čim bolj umirjena,« pojasnjuje Nataša Mohorič iz podjetja Alples.
Slednje lahko dosežemo z uporabo manjših svetil, s katerimi ustvarimo nežno ambientalno osvetlitev.
Naravno pohištvo in umirjene barve
K primernemu ambientu pripomore tudi izbrano pohištvo. Kaj neki slog pohištva z obliko, barvo in materiali pomeni nekomu, je po besedah Mohoričeve odvisno od vsakega posameznika, vendar ne smemo pozabiti na funkcionalnost in kakovost. Če bo spalnica delovala kot skladna in funkcionalna celota, se bomo v njej zagotovo dobro počutili.
Osnovno opremo sestavljajo postelja, nočni omarici in garderobna omara. A marsikdo se znajde pred problemom majhnega prostora. Po besedah Mohoričeve je minimalna površina, na katero lahko umestimo omenjene osnovne elemente, štiri krat tri metre. Včasih zaradi položaja oken, vrat in radiatorjev niti to ni dovolj. Veliko udobneje je, če je prostor večji. Potem ga lahko opremimo z več pohištva, glede na večje ali manjše potrebe po shranjevanju oblačil, kar je odvisno tudi od velikosti stanovanja in števila družinskih članov. Če je mogoče, bomo dodali še predalnik, morda počivalnik. Vsekakor pa je treba paziti, da je pot do postelje in omar neovirana, hkrati pa spalnica ni videti preveč natrpana. Pri opremljanju nasploh ni togih pravil, poudarja sogovornica, vedno je več različnih dobrih možnosti, zlasti pa naj bosta oprema in postavitev funkcionalni.
»V spalnici ni priporočeno kombinirati več kot štiri različne barve, v to sodijo barva pohištva, posteljnine in drugih dodatkov. Ker je to prostor za počitek, naj bodo barve umirjene. Priporoča se uporaba svetlejših odtenkov, to je še toliko bolj pomembno v majhnem prostoru, saj ga bo svetla barva navidezno povečala,« pojasnjuje Mohoričeva. Po njenih besedah so za spalnico najboljša izbira pastelni in nevtralni odtenki, kot so modra in zelena ali barva sivke, saj delujejo pomirjujoče in vzbujajo občutek miru. Tudi druge nevtralne barve, na primer bela, bež, siva in rjava, vzbujajo podobne občutke. Splošni vtis nato otoplimo z okrasnimi blazinami, slikami, posteljnino v živahnejših odtenkih. Tudi pri pohištvu za spalnice se ponavadi upoštevajo ta načela, nasploh pa so po izkušnjah sogovornice ljudem najbolj všeč nevtralni lesni dekorji.
Kakovostno ležišče
Osrednji kos pohištva v spalnici je dobra postelja s primernim ležiščem. Izbira teh je zelo velika. Pri postelji je po besedah Dušana Blažiča, lastnika podjetja Slovenska postelja, pomembno kakovostno vzmetno jedro, ki je sestavljeno iz mreže, vzmeti, gela, vode ali zraka, ter prožna letvena podloga. »Našteti materiali dajejo podporo hrbtenici, nadgrajeni pa morajo biti z materiali, ki dihajo z našo kožo in omogočajo vzdrževanje idealne temperature in vlage med spanjem,« pojasnjuje sogovornik.
Za dober spanec potrebujemo ležišče, ki bo ustrezalo našemu telesu. To pomeni, da je pri obračanju pritisk enakomerno porazdeljen po telesu, ležišče pa nas pravilno podpre in razbremeni telo in hrbtenico. Dejstvo je, da vsakemu človeku ne ustreza vsako ležišče. Na to vplivajo telesna teža in konstitucija, različne težave in spalne navade. Ob kakovosti uporabljenih umetnih ali naravnih materialov je treba biti pozoren tudi na izvor ležišča oziroma sledljivost, kje je bilo izdelano in kako.
Življenjska doba ležišča je odvisna od različnih dejavnikov, kot so pravilna izbira ob nakupu, cenovni razred, prava posteljna podloga, vzdrževanje in podobno. Po besedah Dušana Blažiča pa naj bi bila od sedem do štirinajst let. V tem času je treba ležišče redno vzdrževati, navodila za to navadno pripravi proizvajalec. Predvsem moramo poskrbeti, da je ležišče ne glede na sestavo dobro zračeno (to pomeni, da ima primerno letveno podlago, ki omogoča kroženje zraka) in ni izpostavljeno neposredno sončnim žarkom. Dobrodošlo je občasno sesanje s sesalnikom za prah, da se odstranijo prašni delci, ki se nabirajo na površini in v notranjosti. Ležišča, ki imajo snemljivo prevleko ali nadvložek, je po besedah sogovornika priporočljivo vsaj enkrat v njihovi življenjski dobi osvežiti s pranjem ali kemičnim čiščenjem. Običajno je priloženo navodilo, ali se lahko perejo v pralnem stroju ali je primerno le kemično čiščenje.
Vzglavnike menjamo pogosteje kot ležišča in prav tako posvetimo več pozornosti čiščenju, pranju ali morebitni menjavi njihovega jedra. To je pomembno zlasti pri tistih, ki so polnjeni s semeni ali luščinami, saj se lahko v jedru pojavijo insekti ali plesen. Še posebno če polnilo ni bilo termično obdelano, ga moramo zamenjati enkrat na leto. A kdaj kupiti novo ležišče in nov vzglavnik?
»Ležišče in vzglavnik nadomestimo z novim, ko ne dajeta več potrebne opore telesu, ko se pojavi neprijeten vonj, ki ga ne moremo odstraniti, ali opazimo preperelost tekstilnih materialov. Pred tem moramo preveriti, ali je posteljno dno kljub telesni obremenitvi ravno oziroma ali prožne letve še zagotavljajo primerno podporo hrbtenici,« pojasnjuje Blažič. To ugotovimo s preprostim testom: ležemo najprej na posteljno dno in ločeno na tleh še na ležišče. Če se posteljno dno ali ležišče pod našo težo preveč usloči navzdol, bo treba kupiti novo. Za preskus potrebujemo še nekoga, ki bo, ko bomo ležali na boku, preveril, ali je naša hrbtenica v vodoravnem položaju. Kakor še dodaja sogovornik, ko začutimo bolečino v hrbtenici v jutranjih urah in ta čez dan mine, je lahko vzrok v slabem ležišču. Ne smemo pozabiti tudi na dejstvo, da se s staranjem spreminjamo, s tem pa se spreminjajo potrebe med spanjem, zato je dobro prilagoditi tudi posteljo.
Vzdrževanje vodne postelje
Za higieno in čistočo je morajo skrbeti tudi tisti, ki spijo na vodni postelji. Po besedah Nine Pirnat iz podjetja Maremico nekateri menijo, da je z njo preveč dela, drugi pa to redno vzdrževanje vidijo kot prednost. Prevleka na vodni postelji je snemljiva in se lahko opere v pralnem stroju. Izdelana je lahko iz različnih materialov ali kombinacij, na primer z vlakni kašmirja, poliestra, lahko je antialergijska. Vodno jedro prebrišemo z vlažno krpo in tako odstranimo sol, maščobo oziroma vse, kar naše telo izloča s potenjem. »Poleg čiščenja notranjosti (dvakrat ali trikrat na leto) je treba enkrat na leto dodati sredstvo za vzdrževanje vodnega jedra. To preprečuje razrast mikroorganizmov in ohranja prožnost vodnega jedra,« pojasnjuje Pirnatova.
Kako pa je z vodo, jo je treba kdaj zamenjati? »Vode v vodni postelji ni treba menjati. To se naredi samo, če moramo posteljo prestaviti oziroma preseliti. Zaradi teže je ne smemo premikati, ker se lahko poškodujejo tla v spalnici ali podstavek, na katerem je ležišče,« odgovarja Pirnatova in dodaja, da vodna postelja ni za tiste, ki se velikokrat selijo. Vsakič ko jo želimo premakniti oziroma preseliti, jo je namreč treba izprazniti in na novi lokaciji spet napolniti. Pogosto praznjenje in polnjenje slabo vplivata na kakovost vodnega jedra, to pa pomeni krajšo življenjsko dobo same postelje.