Knjiga je presek petdesetletnega dela oblikovalke Tricie Guild, ki velja za mojstrico kombiniranja barv in nenavadnih vzorcev, in družinskega podjetja Designers Guild. Tega je ustanovila pred 50. leti, dve leti za tem pa odprla prvo trgovino z dekorativnimi tkaninami na ulici Kings Road v Londonu, danes podjetje vodi skupaj z bratom Simonom Jeffreysom. Kot pojasnjuje oblikovalka v knjigi, naslov Out of the Blue pravzaprav opisuje začetek njene kariere, ki je prišel »kot strela z jasnega«. A, kot se spominja, je že zelo zgodaj ugotovila, kaj si želi početi.
»Moji najzgodnejši spomini so povezani z barvami. Stari starši so bili navdušeni vrtičkarji in kot otrok sem jim pogosto pomagala na vrtu. Natančno se spomnim sončnega pomladnega dne, ko sem opazovala vijoličaste cvetove glicinije, prve zelene drevesne liste in neskončno modro nebo. Ta lepota narave me je povsem prevzela. Vedno sem bila močno povezana z naravo, ki me še danes navdihuje,« je v knjigi zapisala Tricia Guild.
V knjigi lahko občudujemo drzne kombinacije barv in vzorcev. Navdih zanje velikokrat najde prav v naravi, ob pogledu na krošnje dreves, cvetoč vrt ali bogato obloženo zelenjavno tržnico. Po njenem ni treba prav daleč po navdih in lepoto, ki te gane in polepša dan. »Le nekaj stvari je tako naravno lepih, kot je šopek svežih rož z vrta,« pravi oblikovalka. In res, nekatere kombinacije vzorčastih tkanin, tapet in šopkov v vazah, ki jih lahko občudujemo na fotografijah (te je prispeval fotograf James Merrell) v knjigi, so preprosto lepe ter pobožajo oči in dušo.
V poznih šestdesetih letih je skupaj z možem Robinom oblikovala interierje in kmalu zaslovela s svojstvenim pristopom, ki se ni podrejal trendom, ampak si je utrla lastno pot. V tistih časih, kot pravi, ji ni bilo lahko kot mladi ženski v tem poslu, trdo je morala delati, da si je ustvarila ime in ugled.
Ob snovanju interierjev z možem na začetku kariere se je soočila tudi z omejenim naborom tkanin, ki so bile na voljo. »Vedno sem iskala lasten izraz. Moje prvo potovanje v Indijo je bilo izjemen vir navdiha. Barve, krajina, ponos, arhitektura in duša te dežele so se me dotaknili,« pravi Tricia Guild. Zato ni presenetljivo, da je prvo kolekcijo tkanin in tapet navdihnila prav Indija in vzorci na tkaninah, ki jih je videla v tej deželi. To pa je bil tudi začetek zgodbe oblikovalke in podjetja, ki predstavlja svoj svet v oblikovanju tkanin. V njihovih kolekcijah je vedno ena linija moderna (sicer izpeljana iz tradicije), druga pa bolj cvetlična, tipično angleška. V kolekcijah so združeni bogastvo likovnih motivov in močne barve, po čemer tudi sicer slovijo.
Podjetje, ki je ves čas v družinski lasti, od začetka devetdesetih v njem dela tudi Tricina hči Lisa Guild, je prisotno na 70 trgih po celem svetu, na leto imajo za 50 milijonov funtov prometa, uvrščajo pa jih tudi med tri najbolj prepoznavne blagovne znamke na področju notranjega oblikovanja v Evropi. Knjiga Out of the Blue (tekste v njej je napisala Amanda Back) je že osemnajsta po vrsti, prvo z naslovom Soft Furnishings je Tricia Guild izdala leta 1982.
Ob 50. rojstnem dnevu so poleg knjige pripravili tudi razstavo z naslovom Out of the Blue: Fifty Years of Designers Guild, ki so jo februarja odprli v Muzeju mode in tekstila v Londonu (Fashion and Textile Museum). Ta je zdaj zaradi epidemije zaprt, vendar so razstavo podaljšali do 13. septembra 2020. Na razstavi, ki odstira zgodbo oblikovalke in podjetja skozi pet desetletij, so med drugim na ogled še nikoli razstavljena izvirna oblikovalska in umetniška dela.
Tako knjiga kot tudi razstava odkrivata edinstven in kreativen pristop Tricie Guild, ki pri svojem delu navdih išče v naravi, umetnosti, potovanjih ... Že od začetka kariere je bila njena vizija ustvariti življenjski slog. Ljudem je želela pokazati, kako različne elemente (barve, vzorce in teksture) sestaviti v harmoničen prostor.
PREBERITE ŠE: Tkanine zaokrožijo podobo prostora