Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Gladke površine brez ročajev

Kuhinjo si vsak uredi po svojih željah in navadah. Možnosti izbire je nešteto. Na prvi pogled se zdi, da je modno skoraj vse, iz ponudbe pa vsak izbere tisto, kar mu najbolj ustreza. A kljub temu je nekaj smernic, ki pri oblikovanju kuhinj prevladujejo. Izluščili smo pet najpomembnejših.
20. 9. 2017 | 18:08
21. 10. 2024 | 23:57
5:04

Vse v enem prostoru

Prostor, namenjen kuhinji, se je skozi zgodovino precej spreminjal. V zadnjih letih je večji in bolj odprt, najprej se je združil z jedilnico, zdaj še z dnevno sobo in postal del dnevnega bivalnega prostora. Številna podjetja so zato svojo ponudbo kuhinjskega pohištva razširila še na pohištvo za jedilnice in dnevne sobe, saj je navadno zaželena celostna, usklajena podoba tega prostora. Tako se kuhinjske omarice nadaljujejo v pohištvo za dnevne sobe, meja med njimi pa je zabrisana. V takšnih kuhinjah so aparati vgrajeni v visokih omarah, ki se lahko zapirajo z drsnimi vrati kot garderobne omare ali knjižne police. Vse je skrito in pospravljeno. Značilni so tudi delovni otoki, ki omogočajo druženje ob pripravi hrane. Zadnje je povezano s sodobnim načinom življenja, ki se je v zadnjih desetletjih precej spremenil in vpliva tudi na oblikovanje prostorov in opreme. Ljudje več časa preživijo v kuhinji, kuhanje je postalo sprostitev, hobi, ne več nuja, kuhajo radi tudi moški. Zaradi vsega naštetega smo po mnenju in izkušnjah nekaterih proizvajalcev za opremo pripravljeni odšteti več denarja.

Odprte police ali zaprte omare

V kuhinji prevladujeta dve smernici. Prva so gladke mat površine brez ročajev, tako da na prvi pogled ni povsem jasno, kje so predali in kako se odpirajo. A potreben je le potisk in pred nami se odprejo shranjevalne površine (široki predali in omare z aparati), v katerih je točno določeno, kje bo kaj shranjeno. Na drugi strani so odprte kuhinje, v katerih lahko spodnje in zgornje omarice nadomestijo odprte police kot v profesionalni kuhinji. Kuhinjski pripomočki visijo nad delovno površino in so vedno na dosegu roke. Za oba tipa je poleg velikosti prostora značilen še delovni otok.

Bela in dodatki iz lesa

Barva pohištva, tudi kuhinjskega, je ponavadi stvar osebnih želja uporabnika. Proizvajalci imajo skoraj vsako kuhinjo v več različicah, tako da je na voljo več barv. A k novostim oziroma novim smernicam pri tem pohištvu sodijo tudi prevladujoče barve v določeni sezoni. Še vedno je največ kuhinjskega pohištva belega, med pogosta odtenka lahko uvrstimo tudi grafitno sivo in kavno rjavo. Tu in tam se pojavi kakšna živahnejša izjema. Tako smo si denimo na zadnjem sejmu Eurocucina v Milanu lahko ogledali rumene in oranžne. Nekaj »naravne barve« vnašajo deli iz masivnega lesa oziroma leseni dekorji, ki se pojavljajo na pultih, na ličnici enega ali dveh predalov in vratcih. Prav masivni les nastopa kot kontrast gladkim sijajnim površinam. Kuhinjam daje nekaj domačnosti in preprečuje, da bi bile videti preveč sterilne. Lahko gre za domačo vrsto, kot sta oreh in hrast, ali kakšno bolj eksotično.

Kombinacije materialov

V zadnjih sezonah se kot material uveljavlja steklo. Kuhinjske omarice so lahko v celoti iz barvanega stekla, lahko pa so iz njega le posamezni deli. V tem primeru so v notranjosti vgrajene sveteče diode, ki nežno osvetlijo prostor. Proizvajalci kuhinj sicer uporabljajo tudi kamen, marmor, kovino, ki je bila priljubljena pred desetletjem in se zdaj vrača v ta del doma. Nerjavna kovina je material, ki ga napovedujejo kot novost pri kuhinjskih pultih. Doslej so takšne uporabljali v profesionalnih kuhinjah, zdaj prihajajo tudi v domove. Pulti so prav tako večkrat iz naravnih materialov, ob masivnem lesu še iz kamna in marmorja.

Ravne površine, skriti kotički

Že nekaj let so priljubljene visoko sijajne in gladke površine na ličnicah kuhinj, največkrat brez ročajev. Sčasoma jih bodo verjetno nadomestile matirane in prav tako gladke površine (seveda brez ročajev). Proizvajalci se trudijo, da bi bila notranjost popolnoma izkoriščena, zato se lahko med spodnjimi in zgornjimi elementi skrivajo, na primer, police za začimbe ali kakšne druge manjše kuhinjske pripomočke. Na steni med nizoma elementov je pogosto vgrajena osvetlitev.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine