V prihodnjih mesecih bo Ikea v Stockholmu na Švedskem odprla prvo trgovino z rabljenim pohištvom.
16. 9. 2020 | Besedilo: Aleksandra Zorko
Ikea bo odprla prvo trgovino rabljenega pohištva
16. 9. 2020 | Besedilo: Aleksandra Zorko
Jeseni bodo v Stockholmu na Švedskem odprli prvo trgovino z rabljenimi Ikeinimi izdelki na svetu. Ta bo v nakupovalnem središču ReTuna, kjer prodajajo samo ponovno uporabljene, ekološke ali trajnostne izdelke.
»V Ikei ne želimo biti zgolj del trajnostnega gibanja, ampak ga želimo voditi. Če želimo doseči trajnostne cilje, se moramo izzvati in preizkusiti nove ideje. Podnebne krize ni mogoče rešiti teoretično, ampak v praksi,« je povedal Jonas Carlehed, vodja trajnostnega razvoja v Ikei. Kot še pravi, to pomeni, da so korak bliže cilju, da vse več ljudi prepričajo, naj živijo bolj trajnostno, hkrati pa utirajo pot za prehod na krožni poslovni model. V desetih letih, kot še pravijo pri Ikei, bodo vsi njihovi izdelki zasnovani po principih krožnega gospodarstva, izdelani pa iz obnovljivih in recikliranih materialov.
Nakupovalno središče samo za rabljene izdelke
Ikeina trgovina z rabljenim pohištvom bo v nakupovalnem središču ReTuna, ki so ga odprli pred petimi leti. V mnogih pogledih je podobno kot katero koli drugo nakupovalno središče, vendar je njegova lokacija nekoliko nenavadna. Nahaja se ob lokalni reciklažni postaji, trgovine v njem pa prodajajo samo izdelke, ki so bili ponovno uporabljeni, so ekološki ali trajnostni.
»Naš planet je naš skupni dom. Trajnostnejši svet lahko ustvarimo le, če to počnemo skupaj z drugimi. Zdaj združujemo moči z lokalno skupnostjo in akterji, ki delijo naš pogled na trajnost. Vse skupaj pa je usmerjeno v pridobivanje znanja in spreminjanje pogleda na to v globalnem smislu,« še pravi Jonas Carlehed.
Kot je še povedal, so že zdaj številni njihovi izdelki narejeni iz recikliranega materiala, na primer kuhinjske fronte Kungsbacka so izdelane iz recikliranega lesa in recikliranih steklenic za hišne ljubljenčke, preproge Tanum pa so narejene iz ostankov, ki nastanejo pri proizvodnji prevlek za oblazinjeno pohištvo in odej.
Prav tako si prizadevajo, da bi podaljšali življenjsko dobo pohištva, ki ga prodajajo, in sicer z manjšanjem števila izdelkov, ki jih zavržejo, ker so poškodovani. »Sodelovanje z nakupovalnim središčem ReTuna nam omogoča, da bolje razumemo, zakaj nekateri naši izdelki končajo na odpadu, v kakšnem stanju so, ko jih zavržemo, kako ljudje razmišljajo, ko se odločijo zavreči naše izdelke, in če obstaja interes za nakup obnovljenih izdelkov.«
PREBERITE ŠE: 5 idej za recikliranje