Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Interier: Leseno, a ne rustikalno

Po podatkih Zavoda za gozdove spada Slovenija med najbolj gozdnate države v Evropi. Po gozdnatosti smo na tretjem mestu v EU, za Švedsko in Finsko, saj gozdovi pokrivajo kar 58,2 odstotka ozemlja. Najpogostejši drevesni vrsti sta bukev in smreka, sledita jima hrast in jelka. Les je lep, žlahten, trajnostni material za več generacij. V interierjih ga vedno znova najdemo v večjih ali manjših količinah.
Foto: Followtheflow/ Shutterstock
Foto: Followtheflow/ Shutterstock
24. 7. 2020 | 08:42
22. 10. 2024 | 11:37
5:43

Ste se kdaj ozrli po stanovanju in vprašali, koliko lesenih kosov pohištva zapolnjuje vaš dom? Morda je to predalnik, ki ste ga podedovali od babice, trpežna masivna jedilna miza, ki daje pečat kuhinji in jedilnici, leseni stoli, ki jih je oblikoval priznan oblikovalec, ali morda le lepa lesena okrasna skleda, v kateri je vedno kakšen svež sadež. Lepo oblikovani izdelki z vsemi prvinskimi lastnostmi in občutki, ki jih vzbuja les, so večni in so lahko tisti manjkajoči del, s katerim sodobni interierji postanejo prijetnejši in bolj domačni. Žlahtnost lesa se kaže v letnicah, grčah, beljavi in spreminjanju s časom.

V naših domovih prevladujejo lesene talne obloge v bivalnih in spalnih prostorih. FOTO: Photographee.eu/Shutterstock
Foto:
V naših domovih prevladujejo lesene talne obloge v bivalnih in spalnih prostorih. FOTO: Photographee.eu/Shutterstock Foto:

Izčiščeno, a z lesom toplo

Interierji, v katerih prevladuje pohištvo, izdelano iz lesa, nikakor niso rustikalni. To dokazuje skandinavski slog opreme, ki je priljubljen tudi v naših domovih. Preproste in prečiščene linije, ki delujejo minimalistično, a zaradi lesa toplo in prijetno. Nekako tako bi lahko opisali omenjeni skandinavski slog. Zanj in za skandinavsko oblikovanje je značilen minimalizem, s katerim nastane brezčasen ambient, ki se lahko uporablja desetletja, ne zgolj nekaj sezon. V ospredju sta les in njegova lepota.

V naših domovih se les največkrat uporablja za talne obloge v bivalnih in spalnih prostorih. Še tako izčiščen ali minimalističen interier bo z lesenimi tlemi deloval toplo in prijetno. Prednosti lesenih talnih oblog je po mnenju strokovnjakov veliko: gre za naravni material, zagotavljajo toplotno in zvočno izolacijo, so preproste za vzdrževanje, imajo dolgo življenjsko dobo in se dajo obnavljati.

Za ta namen se uporabljajo različne domače in eksotične lesne vrste. Od njihovih lastnosti (na primer trdota in gostota, dimenzijska stabilnost, trajnost, odpornost proti glivam in insektom) je odvisna primernost talne obloge za posamezni prostor. Upoštevati je treba namembnost prostora, način ogrevanja, obremenjenost in zračno vlago ter glede na to izbrati vrsto lesa z ustreznimi lastnostmi, primeren tip obloge in ustrezno zaščito.


Kam z lesenimi kosi?

Masivni les, obdelan z naravnimi olji in pripravki, ki so prijaznejši do okolja in ljudi, se uporablja tudi za pohištvo, zlasti za tiste kose, ki so namenjeni za spalnico in otroške sobe. Med zaščitnimi sredstvi so vse pogostejša izbira olja z dodatkom voskov. Najnovejša olja in tehnike oljenja so tako dovršeni, da povprečen kupec težko loči med lakiranim in oljenim izdelkom. Pohištvo iz masivnega lesa, ki je redno in pravilno vzdrževano, je tako rekoč večno in lahko zdrži več generacij. A ima tudi slabe plati, ki se najbolj pokažejo pozimi, ko je v prostorih premalo vlage, les pa se krči in razteza.

Iz masivnega lesa so največkrat posamez­ni oz. manjši kosi pohištva. Tako je lahko v jedilnici jedilna miza v celoti lesena ali morda v kombinaciji s kovinskimi nogami. Kombinacija lesa in tapeciranja je priljubljena pri stolih. Jedilnico ali odprt bivalni prostor lahko polepša vitrina iz masivnega lesa, v kateri bodo našli prostor jedilni servis, kristalni kozarci in kakšna okrasna vaza.

V kuhinjah je les pogosta izbira za delovne pulte in posamezne dele, ki delujejo kot poudarek. Seveda je lahko lesena tudi celotna kuhinja, a se za takšno odloči le redkokdo. Priporočljive so lesne vrste, ki jih odlikuje minimalno raztezanje, so statične in se manj krivijo, to so predvsem hrast in oreh ter med iglavci macesen.

Tudi v sodobnih kopalnicah lahko opazimo pohištvo iz lesa. Najpogosteje so to pulti in omarice, ki so lahko iz masivnega lesa ali izdelkov iz njega, kot je furnir. V preteklih letih pa smo tu in tam videli celo lesene kadi in umivalnike. A to je bolj raziskovanje posameznih oblikovalcev, ki se med kupci v resnici ni prijelo.

Interierji z veliko masivnega lesa niso več prav pogosti. V mansard­nih stanovanjih so na primer lahko vidni masivni leseni tramovi, kar daje prostorom poseben pečat. FOTO: Pinky Winky/Shutterstock
Foto:
Interierji z veliko masivnega lesa niso več prav pogosti. V mansard­nih stanovanjih so na primer lahko vidni masivni leseni tramovi, kar daje prostorom poseben pečat. FOTO: Pinky Winky/Shutterstock Foto:

Les kot poudarek ali popestritev se lahko znajde tudi na večjih garderobnih omarah in knjižnih regalih. Lesen kubus sredi bele ali temno sive površine brez ročajev naredi omaro zanimivo in ji da drugačen pečat.

V stanovanjih so vedno dobrodošli manjši kosi pohištva in dekorativni predmeti, ki so iz masivnega lesa. Možnosti je nešteto, od stoječih obešalnikov za obleke, klubskih mizic, taburejev do uporabnih predmetov, ki jih lahko postavimo tudi na polico.

Nove zgodbe pa v sodobnih interierjih pripovedujejo reciklirani in prenovljeni stari kosi. Posebno vrednost ima podedovano pohištvo, ki so ga uporabljali naši babice in dedki, zdaj pa v osveženi podobi krasi naše moderno stanovanje.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine