Stanovanje je eno izmed treh prenovljenih stanovanj v stari meščanski hiši v središču Kopra, ki je bila nekoč dom plemiške družine, po drugi svetovni vojni pa je bila predelana v manjša stanovanja. »Poleg lege, fasade in različnih detajlov je ena glavnih značilnosti, ki priča o plemeniti preteklosti stavbe, 'piano nobile' z višino stropov 4,3 metra,« pojasnjuje Igor Marasović, arhitekt in direktor biroja Marasovic arhitekti.
V biroju so vsa tri oblikovali v sklopu obsežnejše prenove omenjene stare meščanske hiše. Enega smo pod naslovom Stanovanje s 'sekundarno fasado' v naši prilogi že predstavili.
Stanovanje meri 37 kvadratnih metrov, zato so arhitekti izkoristili višino prostora. »Zasnovo tlorisa je narekovalo zlasti razmerje med površino in višino prostora. Če bi stanovanje drobili na več manjših prostorov, bi bilo to razmerje porušeno, dobili bi prostore z nesorazmerno visokimi stropovi, pojasnjuje arhitekt in dodaja, da so se odločili, da višino stanovanja izkoristijo tako, da programe razvrstijo po višini. »To smo dosegli z eno samo potezo: črnim kubusom, ki združuje kuhinjo in kopalnico ter nad njima spalnico. Preostali kosi pohištva so podrejeni kubusu, skupno pa jim je to, da so oblikovno in barvno ločeni od obstoječih danosti stanovanja, zlasti kamnitih sten, ki smo jih pobarvali v belo in skupaj s stropom tvorijo večji bel kubus,« pojasnjuje sogovornik.
Vse glavne funkcije se tako nahajajo v kubusu, ki je razdeljen v dva nivoja: kuhinja in kopalnica sta na prvem nivoju, spalnica pa na drugem. Stari deli stanovanja, ki so odeti v belo barvo, in predstavljajo bel kubus, so ohranjeni v izvirni obliki: visok strop, kamnite stene, okna in balkonska vrata.
Najbolj zahteven del interjerja za izvedbo je bil po besedah arhitekta ravno omenjeni večnamenski kubus, saj poleg kuhinje, kopalnice in spalnice skriva tudi nosilno kovinsko konstrukcijo ter inštalacije za vodo, elektriko in prezračevanje, pa tudi skrita vrata in svetila. A, kot še dodaja sogovornik, te kompleksnosti ni slutiti na prvi pogled, saj so detajli izvedeni tako, da nad vsemi skritimi funkcijami prevlada estetski učinek kubusa. »Gre prej za majhno arhitekturo kot pa za kos opreme,« še poudarja.
»Kontrast v obliki in barvi daje obema kubusoma edinstven izrazni jezik in ustvarja prav posebno življenjsko izkušnjo.«
Oprema je resna in zadržana. Poleg lesene talne obloge v naravnem odtenku lesa sta v stanovanju prisotni bela in črna barva. Vsi novi kosi pohištva, svetila in armature so v črni barvi, vse staro je ohranjeno – stene in strop, vrata in okna – in v beli barvi.
»Pomembno je iskati nekonvencionalne rešitve, ki zagotavljajo umestitev želenih programov, vendar ne za ceno kakovosti bivanja. Seveda je zelo pomembno, da je tudi investitor pripravljen na takšen pristop,« odgovarja arhitekt na vprašanje, kakšne rešitve iščejo pri zasnovi tovrstnih majhnih stanovanj.
PREBERITE ŠE: Vse na 31 kvadratih