Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Kaj si boste lahko ogledali na sejmih notranje opreme in graditeljstva

Jutri na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani znova odpirata vrata sejma notranje opreme in graditeljstva Ambient in Dom Plus. V ospredju letošnjega sejemskega dogajanja so opremljanje, gradnja doma, oblikovalske rešitve in učinkovite energetske rešitve. Znova so pripravili podelitve nagrad najboljšim, pester obsejemski program razstav in brezplačna svetovanja.
Foto: A. Z.
Foto: A. Z.
7. 11. 2023 | 10:25
22. 10. 2024 | 20:36
5:30

Posebno pozornost bodo letos organizatorji sejma namenili mlademu inovativnemu slovenskemu oblikovanju z razstavo in borzo Top ideje. Na njej bo sodelovalo 27 mladih oblikovalcev in ustvarjalcev. Omenjena razstava že dvanajst let ponuja mladim, perspektivnim predstavnikom oblikovalske stroke, da se s svojimi prototipi morda celo prvič predstavijo strokovni in širši javnosti. Kot pravijo organizatorji, letos prevladuje zelena miselnost in razgradljivi materiali. Na ogled bodo izdelki iz lesa, različnih vrst kovin, stekla, polimerov in iz 3D tiskanega betona. Posebni gost Top idej bo tokrat Studio Aino, katerih ustvarjanje je vezano na svojstveno filozofijo. »Sprva je bila to povezava arhitekture in obrti, ki nato vključi še unikatno oblikovanje. Pri snovanju ves čas preverjajo, dvomijo in iščejo detajle, v središču pa ostaja material, ki s svojimi značilnostmi narekuje obliko in pogojuje uporabo. Njihova dela so zato s časom postala vedno bolj opažena in nagrajena tudi v okviru oblikovalske borze Top ideje.«

Brezplačna svetovanja

Kot vsako leto bodo tudi tokrat za obiskovalce potekala brezplačna arhitekturna in energetska svetovanja ter posveti s svetovalci o celostni prenovi kopalnice.

Tudi letos bo na sejmu na ogled razstava Thonetovih stolov Ukrivljene krivine Jurija Riharja – mojstra, ki restavrira krivljeno pohištvo.
Foto: A. Z.
Tudi letos bo na sejmu na ogled razstava Thonetovih stolov Ukrivljene krivine Jurija Riharja – mojstra, ki restavrira krivljeno pohištvo. Foto: A. Z.

V sklopu projekta Top arhitekt bodo mladi arhitekti vse dni sejma na vol­jo za strokovno pomoč in nasvete. Tokrat bodo svetovali diplomirana oblikovalka Ema Valand, arhitekti biroja Apa arhitektura, ki se ukvarja z reševanjem celostnih in skromnejših projektov, ter arhitektka Tina Semolič, ki vodi podjetje za notranje oblikovanje in projektiranje arhitekture Ropot. Zainteresirani se morajo vnaprej prijaviti na spletnih straneh sejma, arhitekti pa jim bodo ponudili strokovne nasvete in ideje za prenovo doma.

Z brezplačnimi nasveti in pogovori bodo vse dni sejma sodelovali tudi svetovalci mreže Ensvet, ki deluje pod okriljem Eko sklada. Pomagali bodo pri izboru, načrtovanju in ures­ničevanju investicijskih ukrepov učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov v stanovanjskih stavbah.

Od Thonetovih stolov do fotografij na lesu

Tudi tokratno obsejemsko dogajanje bodo popestrile različne razstave. Poseben čar bosta dali sejmu razstava Thonetovih stolov Ukrivljene krivine Jurija Riharja in razstava obnovljenega pohištva Reunica. Jurij Rihar, mojster, ki restavrira krivljeno pohištvo in kot eden največjih poznavalcev Thonetovega pohištva, bo skozi razstavo pripovedoval zanimive zgodbe o pohištvu in pokazal, kako jim sam vdahne novo življenje.

Mizarstvo Kos bo predstavilo potujočo razstavo fotografij na lesu Lesene in celostne zunanje preobrazbe, gre za celostno načrtovane in izvedene preobrazbe, ki so jih zasnovali za izboljšanje kakovosti bivanja na prostem. S fotografijami prej-potem bodo predstavili izdelke mizarskih mojstrov ter zunanje ureditve slovenskih domov in podjetij. »Razstava je dopolnjena z eksponatom muzeja Lesarius, ki predstavlja lesarsko obrt kot nesnovno kulturno dediščino naših prednikov. Z aplikacijo razširjene resničnosti obiskovalci mobilno napravo usmerijo proti leseni tarči in se poučijo o poklicih kolarja, tesarja, mizarja, sodarja, strugarja, rezbarja in pletarja.«

Na ogled bo tudi projekt Oblikovanje rešitev za obolele z multiplo sklerozo, ki so ga pripravili na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje.

Z namenom promocije lesa in lesnih izdelkov Društvo za zaščito lesa Slovenije in Svet za les pa bosta predstavila razstavo Čar lesa, s katero želijo promovirati in spodbujati predelavo in rabo lesa.

Razstavljena pa bodo tudi dela študentov. Na Višji strokovni šoli Šolskega centra Ljubljana izvajajo program Oblikovanje materialov, ki se deli na dve smeri, oblikovanje lesa in oblikovanje kovine in polimerov. Leseni izdelki, ki jih bodo postavili na ogled, so nastali v povezavi z Rokodelskim centrom Ribnica, kovinski pohištveni elementi pa v sodelovanju s podjetjem Voga.

Dijaki Srednje lesarske šole iz Šolskega centra v Ljubljani bodo postavili na ogled projekte in inovativne ideje, ki jih ustvarjajo v okviru učnega programa, kjer povezujejo teorijo s praktičnim delom v šolskih delavnicah ter sodelovanje s podjetji.

Sejemska vrata bodo odprta do nedelje, 12. novembra 2023, do 18. ure.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine